Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Арестът на Саддам - "Краят на една мрачна и болезнена епоха""

1 коментар

Новината за ареста на иракския диктатор Саддам Хюсеин предизвика въздишка на облекчение в САЩ. Броени часове след задържането на бившия иракски ръководител американският президент Джордж Буш обяви "края на една мрачна и болезнена епоха". Кандидатите за президентската номинация на демократите също единодушно приветстваха новината, независимо, че арестът на Саддам ще донесе сериозни дивиденти предимно на настоящия президент.

Противно на очакванията, реакцията на Белия дом беше доста сдържана. Президентът Буш направи специално телевизионно обръщение, чийто емоционален градус беше далеч от тържеството. Обратното - президентът предупреди американците, че с ареста на Саддам подривните действия срещу съюзническите войски в Ирак няма да свършат. "Залавянето на Саддам Хюсеин не означава край на насилията в Ирак, каза Буш. Ние все още сме изправени срещу терористи, които по-скоро ще продължат да убиват невинни хора, вместо да приемат изгрева на свободата в сърцето на Близкия Изток. Тези хора представляват пряка заплаха срещу американския народ, но те ще бъдат победени."

Арестът на бившия иракски ръководител със сигурност ще намали критиките на редица от опонентите на американската политика в Близкия Изток и ще даде сериозен тласък на американската окупация в Ирак.

Фактът, че Саддам Хюсеин и Осама бен Ладен са на свобода, често предизвикваше язвителни коментари относно ефективността на американските тайни служби и американската армия, които се славят като едни от най-добрите в света. Успоредно с това арестът на Саддам Хюсеин рязко увеличава шансовете на президента Буш за втори мандат, единодушни са наблюдателите.

Междувременно претендентите за президентския пост от Демократическата партия приветстваха задържането на човека номер едно в списъка на най-издирваните иракски ръководители. Конгресменът Ричард Гепхард изтъкна, че винаги е подкрепял действията на САЩ в Ирак. "Днес беше направена голяма стъпка към стабилизацията на Ирак и изграждането на нова демокрация там", каза Гепхард пред симпатизанти в Южна Каролина.

Сенаторът Джон Кери също заяви, че залавянето на Саддам Хюсеин и гаранцията, че той повече няма да се върне на власт, представляват важна стъпка към стабилизацията на Ирак. Кери, който подкрепи войната, но впоследствие отправи остри критики срещу администрацията, за пореден път призова Буш да увеличи международната подкрепа в Ирак. "Ние трябва да споделим бремето, да привлечем нови държави и да дадем да се разбере, че Ирак принадлежи на иракския народ", заяви Кери.

Уесли Кларк изрази надежда, че арестът на Саддам ще доведе до намаляване на насилията срещу американските войници в Ирак. Хауърд Дийн пък, който е един от най-яростните критици на политиката на Буш в Ирак каза, че очаква арестът да промени окупационното поведение в Ирак.

"Каква ще бъде съдбата на Саддам Хюсеин от тук насетне" е един основните въпроси, които американската преса започна да задава броени часове след задържането на бившия диктатор. Най-вероятно, прогнозират наблюдателите, Саддам ще бъде изправен пред учредения преди няколко дни специален трибунал за Ирак.

Създаденият от временната иракска власт трибунал има за цел да съди ръководителите на бившия режим за геноцид, военни престъпления и престъпления срещу човечеството. Членът на Иракския Управляващ съвет Аднан Пахахи заяви, че Саддам ще бъде изправен пред открит, публичен процес на територията на Ирак. "Няма никакво съмнение, че процес ще има и че това ще бъде иракски процес", каза Пахахи, цитиран от Ню Йорк таймс. Американският генерал Рикардо Санчес обаче не беше толкова категоричен. Той каза, че засега няма яснота за съдбата на Саддам и че въпросът ще бъде решен в най-скоро време.

По повод все още царящата неяснота по този въпрос Интернешънъл Хералд Трибюн написа в редакционен коментар, че в момента е изключително важно диктаторът да бъде изправен пред честен и открит процес, който "да разкрие мащаба на неговите престъпления". "Процесът трябва да опровергае подозренията, че става дума за правосъдие на победителите, той не трябва да бъде пропаганден. За съжаление иракската съдебна система все още не е способна да се справи с подобен процес, пише вестникът и препоръчва за провеждането му да бъде ангажирана ООН.

Милен Минчев, РСЕ
Вашингтон

<< назад | начало >>

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Endorb-tool
    #2

    Трябва да проверя:)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.