Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Асен Василев: Обсъжда се сваляне на ДДС за основни стоки (обновена)

Коалицията обмисля 0% ставка за хляба и по-ниско облагане на тока, плодовете и зеленчуците

32 коментара
Асен Василев

В момент, в който социологическите проучвания показват спад на доверието в управляващите, коалицията обсъжда 0% ДДС върху хляба, а също и намаляване на ставката върху електроенергията, плодовете и зелечуците родно производство. Това обявиха двама депутати от "Продължаваме промяната" във вторник - Настимир Ананиев и Венко Сабрутев. За разговорите потвърди и финансовият министър Асен Василев, но той изрази резерви към мярката.

Свалянето на ДДС е една от обсъжданите антиинфлационни мерки, които до седмица - две ще бъдат предложени в пакет от коалицията.

Асен Василев е с резерви към мярката

Самият Василев обаче многократно е изтъквал колко погрешна е подобна стъпка. Във вторник той отново изрази резерви.

"По принцип съм срещу диференцирането на ДДС по две причини. Едната е, че заради споровете "едни стоки срещу други стоки" винаги влизаме в разговор, а другата е, видяхме при ресторантьорите, че това не стига до крайния потребител", каза Василев. Миналата година той твърдеше, че диференцираните ставки не трябва да се подкрепят, защото ЕС върви към премахването им до 2030 г.

"Има много предложения от всички коалиционни партньори. В неделя всичко това ще бъде обобщено, ще се насмятат финансовите ефекти и ще бъдат обсъдени. Ще бъде предоставен конкретен пакет от мерки", каза Асен Василев в отговор на журналистически въпроси.

Първият пробив в системата на ДДС от 2007 г. бе допуснат от министър-председателя Бойко Борисов, който през 2020 г. се поддаде на лобисткия натиск на един от най-сивите сектори в държавата - ресторатньорския бранш, и намали ДДС за бранша. В резултат ресторантьорите обявиха, че няма да намалят цените и ще приберат облекчението за себе си като антикризисна мярка. "Компромисът", който направи Борисов, повлече още отстъпки и така за няколко месеца ДДС беше свален от 20% на 9% също за бирата и виното в дискотеките, фитнесите и ползването на спортни съоръжения, доставките на храна, памперсите и бебешките пюрета, турагентските услуги и книгите. Цените за крайния потребител така и не паднаха. Тогава твърдо против мярката се обявиха бившият министър на финансите Владислав Горанов и бившата шефка на бюджетната комисия в НС Менда Стоянова, които твърдяха, че тя е грешка.

Сега формацията на премиера Кирил Петков и заместника му Асен Василев "Продължаваме Промяната" (ПП) тръгва по стъпките на Борисов, предприемайки мярка, за която предварително знае, че е погрешна.

"ПП иска да няма ДДС върху хляба, а вместо това свръхпечалбите от зърното да бъдат обложени", каза сутринта във вторник депутатът от ПП Настимир Ананиев пред Нова тв. Той добави, че ПП ще отправи предложение към коалиционните си партньори. От думите му стана ясно, че партията обмисля и намаляване на ДДС за плодовете и зеленчуците. По-късно друг депутат от формацията - Венко Сабрутев, потвърди пред БНР, че действително ПП ще предложи подобни промени, включително намален ДДС върху електроенергията, за което настоява и БСП.

На ход е Министерство на финансите

"Направили сме и запитване към Министерството на финансите, които ще направят изчисление и ще кажат възможно ли е това", каза Ананиев.

По време на уточняващ въпрос стана ясно, че презентираната идея от Ананиев за махане на ДДС за хляба може да се отнася и за плодове и зеленчуци родно производство, но за тях най-вероятно целта е сваляне на облагането от 20% на 9%.

Идеите на ПП за ДДС предизвикаха реакция при депутата Пламен Абровски от ИТН, чийто подобни идеи не бяха приети при гласуване на бюджета.

"Че сме в коалиция, в коалиция сме! Че имаме коалиционно споразумение, имаме! Че там са записани всички ангажименти, записани са! Ама не е хубаво първо да отхвърляш предложенията на коалиционния си партньор, а после да ги представяш като свои! Нека не забравяме, че освен законодателните предложения за ДДС, аз организирах цяло изслушване на Министерство на финансите в Комисията по земеделие по темата, където бяха представени всички анализи и цифри. Ама карай - аз съм великодушен! Все пак по-важното е да помогнем на нашите земеделски производители, а пък заслугите да си ги пише който иска!", написа Абровски във фейсбук.

Министерството на финансите тепърва ще изчислява ефекта от промените върху Бюджет 2022. Освен това тепърва ще се проверява дали ще е необходима нотификация или разрешение от европейските институции.

Всички финансови министри от 2007 г. насам винаги са удържали на натиска за сваляне на ставката на ДДС под лобито на определени браншове, защото недостатъците на подобна мярка са много повече от спорните плюсове. Най-същественият проблем е, че държавата няма никакъв контрол върху крайния резултат (освен при регулираните цени) и най-вероятно данъчната отстъпка ще остане в джоба на търговците, а няма да доведе до намаляване на цените за потребителите. Преди няколко дни Международният валутен фонд препоръча твърдо на България да отмени диференцираната ставка на ДДС в размер на 9%, въведена в края на мандата на ГЕРБ върху ресторантьорските услуги, доставката на храна, бирата и виното в баровете, памперсите, фитнесите и книгите.

Нинова: Свалянето на ДДС от години е наш приоритет

По-късно във вторник лидерът на БСП Корнелия Нинова свика пресконференция, на която обяви, че намаляването на ДДС е приоритет на партията от години.

"Ние поне от 4 години водим последователна политика за намаляване на ДДС на основни храни, лекарства и детски стоки. Така че това е и наш приоритет.",  заяви Нинова.

"Ръстът на цените и обедняването са грижа номер едно за нас в момента“, каза още тя и допълни, че един от начините те да бъдат свалени, е през намаляване на ДДС и на акцизи.

"Освен намаляване на ДДС на основни хранителни стоки на нулева ставка, на среща с коалиционните партньори ние предложихме намаляване на акциза и ДДС на горива и на регулираните от КЕВР стоки - ток и парно. Убедени сме, че това е един от начините реално да се свалят цените", обясни вицепремиерът. Тя изрази оптимизъм, че коалицията върви в една посока и в актуализацията на бюджета ще залегнат такива мерки.

По думите ѝ нулевата ставка за плодовете и зеленчуците категорично ще помогне на родното производство.

"Ще дадем глътка въздух на българските земеделски производители и да има повече родно производство на пазара", заяви тя.

Според Корнелия Нинова би било добре, ако мярката бъде постоянна, а от години наред предложението на БСП е за постоянно редуциране на ДДС на основните хранителни стоки и лекарствата.

"Актуализацията на бюджета ще е през юни, така че със сигурност ще важи до края на годината. И след това бихме настоявали това да стане принципна политика на правителството. Защото е разумна и трайна европейска практика", уточни министърът на икономиката.

По думите ѝ все още се водят разговори в коалицията за обединение около конкретни икономически мерки. Тя припомни и че миналата седмица поиска обща среща на съветите по финанси, икономика и социална политика, за да бъдат обсъдени различни варианти.

"Още едно наше предложение е за облагане на свръхпечалбите на енергийните дружества, които бяха натрупани последните месеци, заради инфлацията", каза още Корнелия Нинова и допълни, че оттам биха могли да дойдат приходи, които да се използват за покриване на социални разходи, подкрепа за икономиката и на бизнеса.

ДДС пълни фиска

Самият министър Асен Василев също се е изказвал, че ЕС върви към премахване на диференцираните ставки до 2030 г. и би било грешка България да се връща назад. В ЕС също виждането е, че данъчно неутралната политика е най-добрата, но част от големите държави имат исторически ниски ставки върху определени стоки и увеличаването им може да доведе до сътресения.

За разлика от повечето държави в ЕС, които имат високи ставки на преките данъци - върху доходите и печалбите, в България ДДС е основният приходоизточник на бюджета. Разбиването на ДДС системата, усложняването на администрирането ѝ и увеличаването на риска от данъчни измами може да доведе до сериозни проблеми пред бюджета в бюдеще.

Дори БСП, която дълги години предлагаше намалена ставка на ДДС върху храните, смени позицията си и вече настоява за по-ниско облагане само на стоките с регулирани цени като електроенергия и лекарства точно защото вече разбира, че свалянето на данъка най-често не води до намаляване на цените.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

32 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. полк. Дрангов
    #32

    Не виждате ли че това са популистки мерки за улавяне на балъци избиратели!

  2. анита хегерланд
    #31

    Докато управляващите се карат, ресторантьорите могат сами да направят проучване в Гугъл, за да открият какво се е променило след Ковид. Това, което аз открих, е че пилешкото изпреварва всички останали "улични храни". В момента най-продаваният сандвич е с пържено пилешко месо. Ако пилешкото сега е хит, то и нашите ресторантьори трябва да измислят начини как да се снабдят с него, в каква форма да го продават, за да печелят. /Никой не харесва кебапчета и кюфтета, освен българите, за които това е деликатес./

  3. Капитан
    #30
    Отговор на коментар #1

    Учуден съм че на първият ми коментар за хляба има толкова много минуси ,явно хората само хляб ядът.... Човек много добре може да живее без хляб и дори хляба е вреден

  4. boriana
    #29

    Май ще трябва вече да се включим в помощ на проверяващите данъчни като публикуваме магазините в които не се дават бележки при покупка. Започвам първа от утре!

  5. boriana
    #28

    Вместо да взимате решения по незнам какви ваши си критерии къде да намелите ДДС-то, похарчете някой друг лев за проучване на общественото мнение с въпроса- къде смятата, че се краде най- много ДДС и не се плащат реални данъци. Хората ще ви отговорят- ресторантьорите, производителите на зеленчуци и най- вече търговците на зеленчуци. Последните нетрайни стоки, чието качество е дискусионно. Един съвет- въведете навсякъде плащане чрез карти, без да е задължително. Около мен има само един магазин плод-зеленчук който приема картово заплащане и три които в събота и неделя не дават бележки.

  6. mediaman
    #27

    Мислех че поне от финанси разбирате, но явно съм грешал! И обяснете на червения бок лук нинова, че намаляването на ДДС значи по-малко приходи в хазната, а не намаляне на цените. Означава и по-високи разходи за контрола и събираемостта на основния приход в бюджета. Отделно това създавате прекрасна среда за измами с ДДС. Изобщо ПП (Просто тия след Просто тия). Наистина искате да върнете гове дото ББ на власт , нали? ПП - Просто Питам!

  7. .text
    #26

    Свалянето на ДДС на основни стоки само обслужва съответните търговци. Ефектът за населението ще е даже отрицателен (понеже държавата ще прибере по-малко данъци, а стоката няма да поевтинее). Разликата ше си приберат търговците. Цялото това нещо е динена кора подхвърлена от ГЕРБ/ДПС. Ако правителството не въведе по-ниското ДДС ще кажат че са лоши. Ако го въведе - ще намажат големите риби близки до ГЕРБ/ДПС и ще финансират после изборите. От всякъде прецакавка....

  8. Guest787
    #25
    Отговор на коментар #24

    Вярно, онова се е изчерпало, вероятно защото разни откачалки го наливат в дизелите, дизелът е над 4 лева, но това го има още:https://groceries.asda.com/product/food-to-order-2/asda-vegetable-oil/22219

  9. Калико Джо
    #24
    Отговор на коментар #4

    Само дето такова евтино олио е винаги изчерпано, има го на тази цена - https://www.britishonlinesupermarket.com/catalog/product/view/id/102171?gclid=CjwKCAjwu_mSBhAYEiwA5BBmf8lY2AQF7PQZzq9PLKJJ2Nzg29mDwfFhVGWBJc0-x8GgHmAE3sLRyhoCY_oQAvD_BwE и е 5.30 лв на литър. Олиото, като петрола и житото, има международна цена от световните борси и не може да е много по-евтино без някаква държавна субсидия.

  10. Иван2000
    #23

    Какво толкова има да се обсъжда? В Гърция наскоро свалиха ДДС за някои основни храни от 12% на 6%, за да компенсират поскъпването, и то при минимална заплата 703 Евро.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.