Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МФ: Намалените ставки на ДДС вървят към премахване до 2030 г.

Партиите се надпреварват да искат още стоки и услуги да преминат на по-нисък данък

5 коментара
МФ: Намалените ставки на ДДС вървят към премахване до 2030 г.

Възможността държавите членки на ЕС да въвеждат намалени ставки на ДДС за определени стоки или услуги като храни, лекарства, туризъм, памперси и фитнеси е напът да отпадне до 2030 г.

Това предупреди депутатите от бюджетната комисия в парламента служебният финансов министър Асен Василев, който каза, че темата е обсъждана през юли на заседание на финансовите министри на ЕС (ЕКОФИН).

Според него в този смисъл въвеждането на нови диференцирани ставки, за което са внесени куп предложения от парламентарните групи, "не е много уместно". "При положение че политиката на ЕС е до 2030 г. всички диференцирани ставки да бъдат премахнати, няма да бъде добра практика България да въведе нови", каза Василев.

С това той продължи последователната политика на Министерството на финансите да не допуска въвеждането на различни ставки на данъка. Към края на третия си мандат правителството на ГЕРБ допусна пробив по тази тема, след като бившият премиер Бойко Борисов лично разпореди въвеждането на по-ниски ставки за ресторантьорите въпреки несъгласието на тогавашния финансов министър Владислав Горанов и шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова. В резултат депутатите на Борисов въведоха ставка от 9% за ресторантьорските и кетъринг услуги, включително доставката на храна за вкъщи, продажбата на книги, детски храни, памперси и бебешки хигиенни артикули, автобусните туристически екскурзии и услугите за ползване на спортни съоръжения.

Намалението на ставката от 20% на 9% за всички тези стоки и услуги обаче е в сила до 31 декември 2021 г. и ако не бъде удължено, данъкът отново ще се увеличи до 20%.

По този повод в парламента бяха внесени куп предложения за промени в закона за ДДС – някои за удължаване на сегашните облекчения, а други – за въвеждане на нови.

По примера на ГЕРБ партията на Слави Трифонов предлага ставката за плодове и зеленчуци да падне от 20% на 9% "временно" през 2022 и 2023 г. Министър Асен Василев отговори, че ако даден сектор не плаща данъци, фактът дали размерът им е 20% или 9% е без значение за бюджета. Затова НАП била пратила десетки данъчни по тържищата и до месец щяло да има резултати от засилените проверки на търговците на плодове и зеленчуци.

БСП за поредна година внесе предложението си за намаляване от 20 на 9% на ДДС на лекарствата. По изчисления на левицата тази мярка ще намали постъпленията в бюджета с 374 млн. лв. В същото време служебният здравен министър предложи процентът да се свие до 5%, но само за медикаментите, включени в позитивния списък и заплащани от държавата и НЗОК, а не тези на свободния пазар. Министерството на финансите досега винаги е било против ставка от 5%, защото по европравилата държавите не могат да имат повече от две намалени ставки, а България вече има 0% и 9%.

"Изправи се БГ! Ние идваме" се застъпи въвеното през 2020 г. временно намаление на ДДС за книгите на 9% да стане постоянно. Ресторантьорите и туристическият бранш искат същото по отношение на тяхната ставка с аргумента, че пандемията от Covid-19 още не е преминала и продължава да засяга бизнеса им.

ИБГНИ и "Демократична България" предлагат увеличаване на прага за задължителна регистрация по ДДС, както и други поправки на закона в услуга на бизнеса.

Гид за подаръци

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milenca
    #5
    Отговор на коментар #1

    Има и друг претекст - не че "суверенът" така искал, а защо в едни държави от ЕС може, а в други не?

  2. ceco2
    #4

    ГЕРБ 10 години остстояваше на популизма на Бареков, Сидеров, патриотите, БСП и партиите тогава извън парламента сега вътре. Никой няма стоицизма и принципите на ГЕРБ. Всичко извън ГЕРБ е само див лъжлив популизъм.

  3. pepe
    #3

    Мм... има само една "подробност" - това, че болшинството финансови министри на държавите, членки на ЕС, са срещу диференцираните ставки на ДДС, не означава, че ЕС е срещу това.
    Не коментирам дали това е добре или зле - има много съображения "за" или "против" намалените ставки на ДДС.
    Това, което е сигурно обаче е, че когато се решава да се направи ракова изключение /от общата ставка на ДДС/ то трябва да е много добре обмислено и да се прилага, като средство за извънредно икономическо стимулиране

  4. NervnaKletka
    #2

    Като премахнат ДДС-то през 2030-та до тогава ша са измислили 7-8 други преки и косвени данъци. Като например т.нар. "данък уикенд", който се начислява даже върху ДДС-то на извършените разходи по шефския автомобил, демек данък върху данъка. Така, че не се радвайте много.

  5. mediaman
    #1

    Предложенията за намаляване на ДДС са направени от иддиоти с картечници. Да пипаш сложна и деликатна система като данъчната, само защото така иска "суверенът" (може би) е престъпление спрямо държаността. Защото като намалите постъпленията от основния данък, то имате две възможности - или намалявате социалните плащания (щот няма пари) или компенсирате с увеличението на другите косвени данъци ( де е Киро на кирия). Долу крайния популизъм! Вън от Парламента!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.