Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Багдад трябва да бъде разрушен, каза Вашингтон

0 коментара

"Багдад трябва да бъде разрушен?"

Шест месеца след 11 септември, темата за разрушението, в случая не на иракската столица, а на режима в Ирак /макар че и столицата няма да се размине без разрушения/, става нещо като кошмар, който се повтаря, както фразата от речите на Марк Порций Катон в Римския сенат през ІІ век пр. Хр. за унищожението на Картаген.

Известно е, че Катон, наречен Цензорът, в последните години от живота си не е произнесъл нито една реч на каквато и да е тема, без да завърши с прословутата фраза "Картаген трябва да бъде разрушен". Накрая призивът му получил нужното внимание по време на Третата пуническа война. След неговата смърт Картаген е разрушен от войските на Сципион Емилиан.

Не знам кой точно е днешният Катон - дали Джордж Буш или някой от ястребите в неговото правителство, а дали това не е и самият Тони Блеър?

Всъщност, дори не е ясно дали тази Трета пуническа война /пардон, война в Залива/ изобщо ще се състои. Междувременно Ирак, както и Картаген, премина през две войни: тази с Иран, на която Америка гледаше неутрално користно /Кисинджър беше казал: Това е като борбата между два тигъра; който и да падне, все е добре./; и войната с Америка и нейните съюзници след нахлуването в Кувейт.

И както Картаген оцеля в двете първи войни с пуните, продължавайки да бъде заплаха за хегемонията на Средиземно море, така и Багдад на Саддам Хюсеин все още се държи и изглежда крои планове в Близкия изток, произвеждайки оръжия за масово унищожение. Колебанията на Рим свършиха в момента, в който някой показа в Сената пресни смокини, откъснати именно в Картаген - жест, който означаваше, че вражеска сила владее морето на няколко километра от империята.

Иракските смокини все още не са откъснати. Все още няма доказателства за пряка връзка между терористичните атаки срещу САЩ и режима на Саддам, както и изобщо не е доказано, че Багдад е подпомагал антизападни терористични организации. Всичко е само улики, най-сериозната от които се отнася до производството на оръжие за масово унищожение. Не е малко, но дали е достатъчно, за да постави страната в челна позиция в оста на злото преди Северна Корея и Иран?

За да приключим сравнението с Картаген, трябва да припомним, че унищожението на финикийския град, едновременно с победите в Гърция и Македония, нямаше други геополитически последици, освен че осигури на Рим контрола над цялото Средиземноморие. Днес, в значително по-малки размери в сравнение с вселенското равновесие, така желаното унищожение на иракския режим би могло да има тежки дестабилизиращи последствия и да доведе до конфликти с кюрди и шиити, да предизвика турски и ирански апетити /а може би индиректно и руски/, в момент, когато израелско-палестинският конфликт се разпростира със страшна сила.

В заключение ще кажем, че след като изравнили града със земята, римляните трябвало да възстановят Картаген на собствени разноски.

Е, поне това няма да е новост за Америка.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.