Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българската прокуратура е пред изолация в ЕС за международните арести

33 коментара
Българската прокуратура е пред изолация в ЕС за международните арести

Държавите от ЕС могат да не изпълняват заповедите за арест, които идват от България заради липса на ефективен механизъм за защита от прокурорски произвол. Това става ясно от решението на Съда на ЕС в Люксембург по преюдициално запитване на британския съд, отправено след отказ да се изпълнени българска заповед за арест.

Съдът на ЕС тълкува член 47 от Хартата на основните права на ЕС. Така достига до извод, че България не е изпълнила всички изисквания, присъщи за ефективната съдебна защита, от която трябва да се ползват всички лица, срещу които са издадени европейски заповеди за арест

Европейската заповед за арест се издава от прокурор, но в България тя не подлежи на съдебен контрол. България от години отказва да предостави възможност на гражданите си да обжалват пред съда редица актове на държавното обвинение.

Съдът на ЕС посочва, че при европейската заповед за арест прокурорът може да се квалифицира като "издаващ съдебен орган" и трябва да подлежи на съдебен контрол.

Решението на Съда на ЕС задължава българските власти да предвидят съдебен контрол единствено за прокурорските актове за европейската заповед за арест. Въпросът обаче може да бъде продължен и за прокурорските откази да се образува наказателно производство, които са далеч по-голям проблем.

От Свищов до Люксембург

Казусът е от 28 януари миналата година, когато прокурор от Районна прокуратура в Свищов издава европейска заповед за арест на българин, който е заподозрян за кражба на пари и бижута за близо 15 хиляди лева. Европейската заповед за арест е издадена от същия прокурор, който е образувал и наказателното дело.

Заподозреният е арестуван на 11 март 2020 година във Великобритания. Арестуваният обаче оспорва българската заповед за арест пред районния съд в Уестминстър. Заподозреният поддържа тезата, че българската съдебна система не отговаря на европейското законодателство и се позовава на предходни решения по сходни казуси от Германия и Литва.

Английският съд постановява, че в българското право нито актът на прокурора, с който се разпорежда задържането на издирваното лице, нито европейската заповед за арест, издадена от същия орган, подлежат на съдебен контрол. По това българското право се различава от това в другите държави членки.

Финалното решение на Съда на ЕС е, че в България "не са изпълнени изискванията, присъщи на ефективната съдебна защита, от която трябва да се ползва лице, срещу което е издадена европейска заповед за арест за целите на наказателното преследване".

Тоталната власт

Възможността на българската прокуратура да отказва образуването на дело, което не може да се обжалва по съдебен ред, стои в основата на тоталната власт на главния прокурор в България.

Близо 80% от досъдебните производства и преписките за извършените престъпления в страната никога не достигат до съд. Тяхната съдба е изцяло в ръцете на прокуратурата и няма сила, която може да задължи държавното обвинение да вкара едно дело в съда, ако институцията не желае да стори това.

Прокуратурата, разбира се, може да вкара в съда и тотално сбъркан обвинителен акт, който очаквано да доведе до оправдателна присъда или да вкара в съда дело, което изобщо не е трябвало да съществува. Тези проблеми обаче не се решават с процесуални правила, а с отчетност.

Въвеждането на съдебен контрол върху прокурорските откази да се образува наказателно производство ще разчупи този монопол, но и ще натовари извънредно много съда. Поради тази причина съдийската гилдия предпочита да не лобира за решаването на този проблем.

Съдът на ЕС и НПК

Решението на Съда на ЕС за обжалването на европейската заповед за арест и създаването на специалния независим прокурор (който може да разследва главния прокурор) задължава следващото Народно събрание да реши част от тези проблеми.

През февруари ГЕРБ прокара поправка в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), с която бе създадена фигурата на особения прокурор. Заедно с това бе предвидено, че отказът на този магистрат да образува дело срещу главния прокурор ще подлежи на задължителен съдебен контрол. Останалите български граждани обаче нямат подобен достъп до правосъдие по техните дела. Българската коституция постановява, че всички граждани са равни пред закона. Това е един от аргументите, с които президентът Румен Радев атакува промените в НПК пред Конституционния съд.

Бившият прокурор Андрей Янкулов, който сега е анализатор в Антикорупционния фонд, коментира, че след това решение България задължително трябва да осигури възможност за ефективен предварителен съдебен контрол на прокурорския акт за арест.

"За съжаление никога не се случва без външен натиск. Същият мач е игран и през 90-те, но пред Съда в Страсбург", коментира Янкулов.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

33 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Отбелязвам
    #33

    И още малко да кажем на по-младите за 9 9 1944. Окупира ни гладната въшлива Червена армия. В нашата къща настаняват 8 офицери с 8 ординарци. Дядо ми им дал вечеря. За 20 мин се напили, извадили пистолетите и започнали да стрелят по маслените портрети по стените, защото това били "фашисти" - средновековни скъпи портрети. Руска свинщина, характерно. Стояли тук до 1947, докато направят Престъпния комунистически режим. Като си тръгвали, натоварили на камионите всичко, което може да се открадне - кристални и фаянсови сервизи, грамофони, грамофонни плочи, пердета, чаршафи, дрехи, одеала - обир. И всички били доволни, че се махат! Въпреки обира - отивали си, слава Богу!

  2. Отбелязвам
    #32

    И по темата "Българската прокуратура.. дрън-дрън. Кога в Брюксел ще проумеят, че това не е Българска Прокуратура? Това е Руска прокуратура в ЕС. Троянски слон имате, Брюксел. Как, изобщо, Европо, приемаш за Главен прокурор едно младо милиционерско говедо, специализирало в Москва, което публично обявява, че не приема разделението на властите? Ние да не би да сме случайно в 1950 г. още?

  3. Отбелязвам
    #31
    Отговор на коментар #29

    Дядо ми ми е офицер от войните 1912-18. Чаталджа 12, Одрин 13, Солун 15, Битоля 15-18. Двама братя загинали Люлебургаз и Чаталджа. Много снимки. Петият брат е в щаба на ген. Стефан Тошев - III армия - кавалерията на ген. Колев - Добруджа. Когато 8-ма руска армия ни напада, ние ги разбиваме и ги гоним до делтата на Дунав, където ги издавяме оцелелите. Пленяваме им знамената и медицинските сестри.А днес този Борисов се държи с Путин като пленена медицинска сестра. И само скляпа и се усмихва като готов.

  4. Boris Kamov
    #30

    Създаването на ефективен механизъм за защита от прокурорски произвол е добро нещо. Проблемът е че след това ще трябва да създадем и ефективен механизъм за защита и от съдийски произвол. С какво се различава съдийската от прокурорската мафият? По-малко ли са корумпирани съдиите? Хайде бе... Майката му е да намериш на кого да платиш и въпросът ти е решен.

  5. Отбелязвам
    #29

    Пак да кажем: "Ний сме народа, за Чест, за Свобода, за мила Рода, който знай да мре! Левът балкански, с орди душмански, в бой великански, води ни крилат!" С тази песен на 03.03.1918. Освободихме Финландия, Латвия, Литва, Естония, Полша, Украйна, Армения и Грузия от Русия.

  6. Отбелязвам
    #28

    Борисов и правителството му са руски марионетки. То е видно от мизерията ни. Европа дава много пари, но ние сме бедни и в момента строим II дворец на Путин. Тези тъпи съветски милиционери и национални предатели Борисов и Гешев няма ли кой Светец да ги прибере по предстоящите християнски празници при Началника?

  7. Отбелязвам
    #27

    ГЕРБ трябва да бъде отстранен от властта за доброто на България. "Со кротце, со благо и со малко кютек, ако требе." Както казваше Андрей Ляпчев. Този, сегашният Минпред от КГБ Симеоново, бил чел само "Винету". И как не научи от индианците да си пази земята? А само се дупи на Путин като бездомница.

  8. Отбелязвам
    #26

    И понеже едва ли съм единственият окраден по този начин коректен данъкоплатец за толкова години, възниква естественият въпрос: "Къде отиват всички тези наши пари?" Отговорът е очевиден - отиват за заплати и премии на десетократно раздутата държавно-партийна изборна администрация sine qua non - без която не може обирът да продължи. Circulus vitiosus - порочен кръг. Ergo - operatio obligatuarae pro bono est- операцията е задължителна за добро - на обществото. Канцерът - ракът - ГЕРБ трябва да бъде изрязан от тялото на България. Ако трябва и с малко сила.

  9. Отбелязвам
    #25

    Меркел, ако от теб искат всяка година да плащаш данък за някакво несъществуващо МПС на отдавна починалия ти баща, ти как би постъпила? Само не казвай сами да си оправим държавата, при положение, че лично толкова години подкрепяш, пазиш и целуваш Бойко - лицето на грабежа и беззаконието в България.

  10. Отбелязвам
    #24
    Отговор на коментар #23

    Забравих да пиша, че данъкът за този несъществуващ мотопед през 2019 беше 4,58 лв, а днес платих за него 31.88 с лихвите. Защото вече не мога да си платя другите данъци, без да платя това.На този несъществуващ мотопед докато съм жив ли ще искат да му плащам данък?Как да не ги осъди човек такива?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.