Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бойко Ноев: Държавата първа трябва да има право да купи "Нефтохим"

12 коментара
Бойко Ноев: Държавата първа трябва да има право да купи "Нефтохим"

При подготовката на обявения преди дни от ГЕРБ закон за дерогацията за вноса на суров руски петрол депутатите трябва да заложат пакет от мерки, които да дават крайната дума на българската държава при евентуална сделка за бургаската рафинерия "Нефтохим" и дори трябва да се предвиди сегашният ѝ собственик – руската компания "Лукойл", да е длъжна първо да предложи активите за продажба на правителството. Това коментира Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и посланик на България в НАТО, пред БНР в неделя.

Поводът са намеренията на управляващите да въведат от 1 януари 2024 г. забрана за износа на нефтопродукти, произведени от руски петрол, а от 1 март 2024 г. - и на вноса на суров нефт "Уралс", както и обявеното от "Лукойл" преди дни наемане на международен консултант, с който да се анализира как компанията да преструктурира активите си в България, включително продажбата на нефтопреработвателното предприятие в Бургас и бензиностанциите.

Двете теми са непосредствено обвързани, доколкото предсрочното сваляне на даденото от ЕК изключение за България от забраната за внос на руски петрол до 5 декември 2024 г., променя съществено бизнес модела на работа на рафинерията, в която 99 на сто от акциите притежава дъщерното на "Лукойл" швейцарско дружество "Литаско", а българската държава притеважа една златна акция, която ѝ дава представител в надзора на "Нефтохим", но неговото влияние върху решенията на предприятията са доста ограничени.

"Ние като държава трябва да имаме механизъм да не позволим фиктивна продажба или отиване на рафинерията в офшорка или други фирми, които да не осигурят дейността на завода“, коментира по-късно пред бТВ премиерът Николай Денков.

По думите най-голямата опасност за рафинерията е да се прекратят доставките ѝ на суров петрол. Той призна, че държавата е в по-слабата позиция да осигури мрежа от търговци и доставчици на необходимия нефт за преработка спрямо "Лукойл".

"Затова най-добре е "Лукойл" да се направи продажбата, но ние трябва да контролираме "Нефтохим" да не отиде в неподходящи ръце", заяви още министър-председателят.

В последните два месеца от ГЕРБ систематично настояват дерогацията за руския петрол да падне веднага с аргумента, че дадената от ЕК отстъпка не води до намаляване цените на горивата. Некоалиционните им управляващи партньори от ПП-ДБ смятат, че преходът към изцяло неруско горива трябва да е плавен и след поредица дрязги, подновявани от ГЕРБ, последното намерение е спирането на вноса да е от 1 март 2024 г. Все още обаче обещаният от депутата от ГЕРБ Делян Добрев законопроект не е внесен в Народното събрание.

Неестествена активност на някои депутати

"Не може да не се забележи неестествената активност на някои народни представители, които очевидно представляват други, невидими за простото око интереси. Които се опитват да наложат непосилни условия за функционирането на "Лукойл Нефтохим" в този му вид", коментира Бойко Ноев. Според него целта на акцията е да се упражни натиск върху руските собственици и това се признава от "Лукойл" със съобщението, че обмислят продажба.

"За първи път те казват това нещо от 20 години насам. .... Второто, което се наблюдава, е притеснителната пасивност на правителството да предприеме мерки да не се стигне до криза. Тази пасивност е обяснима в условията на сглобка", допълва бившият министър.

Според него криза около "Лукойл" може да бутне правителството. "Ако днес Путин, условно казано, натисне копчето, много скоро в България ще има икономическа, а оттам и политическа криза", смята той.

По думите му в бъдещото решение за продажбата на рафинерията в Бургас има изключително геополитическо значение.

"Как това ще се случи и кои ще бъдат бъдещите собственици? От това зависи картата на региона. Отношението към собствеността на "Лукойл Нефтохим" ще се проверява по две оси - геополитическа и корупционна. ... По тези две оси ще се проявява отношението към бъдещата собственост и по отношенията на това как се случва ще съдим кой от играчите на българската политическа сцена къде е позициониран", посочва Бойко Ноев.

Прехвърлянето на собствеността трябва да е пред очите на обществото

Според него прехвърлянето на активите на "Лукойл" в Бургас трябва да е прозрачно и пред очите на обществото.

"Това може да стане само и единствено в парламента. Моето предложение е в закона, който предстои да бъде приет тези дни за дерогацията, да бъде включен член, че на Министерския съвет се възлага незабавно, в срок до една седмица, да въведе или да предложи на НС пакет от мерки, които да гарантират правото на България да одобрява или да забранява прехвърлянето на активи на "Лукойл"-България на други юридически и физически лица, при необходимост да придобие възмездно тези активи след провеждане на съответните преговори. Т.е. когато "Лукойл" каже, че ще продава, България да има първата опция да го купи, първо на нея да се предложи и след това на други купувачи", заяви Ноев.

Именно правото на първи купувач за останалия акционер е основно правило в бизнеса, но сегашното правителство не е дало знак, че би било готово да си върне обратно продадената през 1999 г. на "Лукойл“ рафинерия.

Колко би струвала рафинерията?

През 2011 г. след подобна политическа разправия около рафинерията, собственикът ѝ предложи на държавата да я купи, като изчисли стойността ѝ на 1.5 млрд. долара  В цената тогава бяха включени разходите за купуване на акции и изплъщъне на стари и скрити задължения за 400 млн. долара на предприятието към фиска от преди приватизацията му, както и1 млрд. долара за въведени в експлоатация обекти в периода 1999-2010 г. Миналия месец от рафинерията обявиха, че за периода от 2010 г. до 2022 г. са инвестирали други 3.4 млрд. долара, което по груби сметки дава оценка на предприятието от близо 5 млрд. долара.

Отделен въпрос е каква би била оценката на бензиностанциите на "Лукойл" и дали собственикът е склонен за  разделяне на активите между различни собственици.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 13:23 на 24 февруари 2024 от автора.
    #12
  2. pepe
    #11

    Лукойл трябва да продаде "Нефтохим", но парите от продажбата не могат/не трябва да се дават на масовия убиец - лудото кремълско джудже.

  3. пРеzидEND
    #10

    Предприятие, засягащо енергийната сигурност, трябва да е държавно.Не си ли научихме най-после урока?

  4. ПyтлЭр Xyйло
    #9
    Отговор на коментар #3

    Добавям - съгражданин на зетя на жора михайлович димИтров - др. вълко чЭрвенков, партизански внучонък и партиен секретар на ППО-то на БКП в МГИМО МИД СССР. Дето е думата, баш демократ-атлантик!

  5. xa_poznai
    #8
    Отговор на коментар #5

    Само информативно - от приватизирания Нефтохим към момента седи само терена. Всичко друго е подменено, близо 2/3 от завода бяха спрени още първите години и останаха само горивата. Предполагам и към днешна дата е така.

  6. xa_poznai
    #7

    Никакъв шанс за държавен Лукойл... Това е само в мокрите сънища на лапачи наточили зъбки... 5млрд долара?!? Аз последно чух за 5млрд лева и по-скоро оценката ми се струва надута за да може да излезе, че го купуваме на половин цена. За щастие в никоя от стратегиите на управляващите политическите сили не се предвижда одържавяване с подобен мащаб. И все пак предстои да видим как ще се развие казуса... Вероятно развръзката ще е накрая и обществото трябва да внимава да не се случи нещо набързо - това означава огромен грабеж със сигурност. При този мащаб цифрите ще са главозамайващи...

  7. Keyser Söze
    #6

    Държавата значи пак блатната орда да го притежава чрез българските си слуги.

  8. т€еритория на Мики Маус
    #5

    Хах. Точно вашето правителство го продаде/подари/. Английския посланик ходи на крака да обяснява защо не трябва да се продава на руска компания. Но ГРУ агент ИЙ Костов е с дебела глава.

  9. Ясен от Герман Тракторист
    #4
    Отговор на коментар #2

    Ами по-добре е да се откраднат една-две туби или една-две цистерни гориво на месец, отколкото няколко милиона от данъците и да потънат в швейцарските сметки на путиновите руски олигарси..!?!?

  10. Антон
    #3

    Ха-ха.... Днес по БНР, завършилият Международни отношения в масква, от 1981 год. дипломат на БКП-то в тогавашна братска Сирия, член на инициативния комитет издигнал рундю - беше представен като: "системно алармиращ за опасност от руското влияние" в БГ-то.... Ха-ха....и, Пази Боже България.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.