Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Болници: Общините могат да изключат лампите, ние не можем да спрем апаратурата

4 коментара
Болници: Общините могат да изключат лампите, ние не можем да спрем апаратурата

Лечебните заведения изпитват остра нужда от компенсации на цената на тока и газа възможно най-бързо и настояват сумите над 150 лв. от цената за мегаватчас да се поемат от държавата.

"Ако общините могат да си позволят да изключват улични лампи, болниците не могат да спрат тока на операционните или да ограничат използването на апаратура с цел икономии", заявиха в четвъртък болнични сдружения в поредно отворено писмо до властите с искане да бъдат подпомогнати за високите сметки за ток и газ. Преди два дни те вече се обърнаха към държавата с подобен апел, като към исканията се присъединяват както държавни и общински, така и частни болници.

Според лечебните заведения отправените искания следва да влязат в сила със задна дата от 1 януари, като в същото време декларират твърдото си намерение да защитят позициите си и да не допуснат да пострада лечението на българските граждани от некомпетентни и ненавременни решения.

Причина за острата реакция от страна на болничните сдружения е отхвърленото предложение за компенсации на тока и газа на болниците от страна на Комисията по енергетика към Народното събрание, както и липсата на реакция от страна на институциите, и ясно послание какво да очакват лечебните заведения за болнична помощ, като едни от най-засегнатите в създалата се ситуация.

Лечебните заведения отправят и искане за увеличение на единичните цени на клиничните пътеки и процедури с минимум 25% през 2022 г. и последващо поетапно повишаване на единичните им цени до 100% в следващите 3 до 4 години.

"Цените на клиничните пътеки не са съществено ревизирани от 10 г., за което време инфлацията и ефекта от увеличените трудови възнаграждения е огромен, което в допълнение на факта, че истинските разходи за изпълнението им никога не са били остойностявани, поставя болниците и пациентите, които ползват техните услуги, в крайно неблагоприятно положение", казват още лечебните заведения.

Болниците обръщат внимание и на факта, че потребителската такса, заплащана от пациентите, е замразена от шест години и не е обвързана с минималната работна заплата.

"Ако някой досега си е мислил, че всичко в държавата поскъпва, а само разходите за болнично лечение са статични, то днес от болничните сдружения очакваме, че е дошло време за промяна на този несправедлив подход, каквато заявка беше дадена от вас в предизборното пространство. Настояваме в качеството ни на изпълнители по договорите с НЗОК позицията ни да бъде взета под внимание при договарянето на новите единични цени на клиничните пътеки", заявяват в общата си позиция болничните сдружения.

Представителите на болничните сдружения настояват за спешна среща с управляващите за намиране на съгласие по жизнено важните за сектора теми.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. archibal
    #4
    Отговор на коментар #2

    България и Унгария са единствените държави от ЕС където битовите потребители НЕ са на свободният пазар. Защо няма наказание от Брюксел? България въведе мораториум върху цените на ел. енергията за регулираният пазар. Защо няма наказание от Брюксел?Моето предложение за решение на високите цени на ел. енергията - Парламента със свое решение на основанията които му дава Конституцията на РБ да обяви "Извънредно положение на територията на цялата страна касаещо ел. енергията и засягаща националната сигурност

  2. Стефанов
    #3

    Тия да се махат, нищо не могат да направят, не знаят как или не искат, да дойдат хора които ще свалят цените за народа и бизнеса, вярно че газта я внасяме, но тока си го произвеждаме ние, тук в България, не може да ни го продават на европейски цени, а доходите ни не са като ЕС, а??? Мафия геноцид над народа и бизнеса !!! Като фалират болниците, и затворят народа ще се вдигне и ще сложи всичко на мястото!

  3. Stefan
    #2

    Ситуацията с тока и енергоносителите е изключително лоша и ще изяде главите на политици и управленци, които реално нямат никаква вина за нея. Мерките, които биха спасили положението вече закъсняват, а и няма как да се въведат, защото ще доведат до нещо като международен скандал и временен конфликт с европейски партньори. А това правителство най-малкото няма необходимата парламентарна и обществена подкрепа да предприема такива рисковани действия.

  4. Коментарът е изтрит в 17:36 на 24 януари 2024 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.