Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Болници вземат пари за екип, дори когато пациентът не го е избирал

4 коментара
Болници вземат пари за екип, дори когато пациентът не го е избирал

Болници карат пациентите да плащат за избор на екип и подобрени битови условия в стаите, дори когато не са правили такъв избор. Това са най-честите нарушения на икономическите права на пациентите, които агенция "Медицински надзор" е засичала при проверките на лечебните заведения през годината, съобщиха за Mediapool от агенцията.

Миналата седмица застрахователи сигнализираха, че болниците стават все по-изобретателни в таксите, които събират от пациентите извън задължителното здравно осигуряване, въпреки че част от тези дейности няма никаква логика да не са включени в платеното от НЗОК лечение. Близо 900 лв. такса за запазване на час за операционната зала, 7 лева такса за всяко измерване на кръвното налягане са само част от разнообразния репертоар на лечебните заведения да си докарат допълнителни приходи от пациентите и застрахователните фондове над покриваното от НЗОК. Болнични сдружения възразиха, че не искат нерегламентирани доплащания и че се внушава "съществуване на нелоялни практики в лечебните заведения", което "накърнява сериозно крехкото доверие на пациентите в болничната система". Практиката да се искат нерегламентирано пари от пациентите обаче се потвърждава и от проверките на агенция "Медицински надзор".

През 2019 г. агенцията е извършени 44 проверки, касаещи нарушени икономически права на пациенти в 37 лечебни заведения, в резултат на което са открити 460 нарушения за които са съставени и връчени 20 акта за административни нарушения.

Най-често извършваните нарушения са най-общо три. При плановия прием това е искането на такса за избор на екип, дори когато такъв не е избиран и е ползван служебно назначен. В тези случаи включеният в екипа лекар лекува и наблюдава пациента за цялото време на престоя му в лечебното заведение, а често това е служебно определен от лечебното заведение лекуващ лекар на пациента. Медицинският надзор е установил общо 16 такива случая през годината.

Друго нарушение е искането на такса за избор на екип когато пациентът е приет по спешност, което е грубо нарушение на нормативната уредба. Засечените от проверяващите такива случаи са 12.

Третият вид нарушения в болниците, които са сравнително чести, са плащането на такса за битово обслужване без такава да фигурира в ценоразписа на лечебното заведение или заплатена допълнително услуга "Подобрени битови условия" без същите да са искани и заявени от пациента. Под подобрени битови условия обикновено се разбира настаняването в обновена и самостоятелна стая. Друго често засичано нарушение е искането на такса за придружител без правно основание. Проверяващите са открили 16 подобни нарушения.

На въпрос кои болници най-често нарушават икономическите права на пациентите, от агенция Медицински надзор отговарят, че "класация" може да се прави при извършени проверки на всички лечебни заведения. А обикновено агенцията има определен брой планови проверки за годината плюс проверки по сигнали на граждани, в рамките на които няма как да бъдат обхванати всички лечебни заведения в страната. "Но от тези, които през тази годината сме проверили, а някои и по повече от един път, има установени системни нарушения в един и същи болници - "Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда"; МБАЛ "Доверие", МБАЛ Добрич; СБАЛ "Гръбначен център" и Специализираната болница за рехабилитация - филиал Банкя", посочват от медицинския надзор.

Законът за здравето предвижда при нарушаване права на пациентите на лечебните заведения да се налага имуществена санкция в размер от 500 до 1500 лв., а при повторно нарушение - от 1000 до 3000 лв. Някои от исканите такси или сборът от таксите понякога значително надхвърлят предвидените санкции.

Това, което Медицинският надзор прави когато открие подобни нарушения, е да издаде задължителни предписания. През 2019 година агенцията е издала 18 задължителни за изпълнение за предписания и е проследила в рамките на определените срокове 12 от тях, а за останалите сроковете все още не са изтекли. "Когато срокът е изтекъл и не са предприети действия по направените задължителни предписания, се извършва повторна проверка и се съставя акт за установяване на административно нарушение. Акт се съставя и само за неизпълнение в определения срок на дадените предписания", обясниха от агенцията. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Естествено
    #4

    Най-после някой каза истината за мафията с бели престилки.

  2. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #3
  3. Стилиян
    #2

    Схемата е проста. Казват ти, че екипът,който ще те оперира струва 500 лева. Ако кажеш не, значи законно те таксуват за избор на екип. Цената е същата. Избор няма.

  4. [email protected]
    #1

    Добре че един Васил Иванов да прави разследвания за далавераджиите в бяло.Нито един друг журналист не прави качесвено разследване на тема здравеопазване. АКо не беше Мими Виткова да даде онзи ден интервю,да каже че болници рекетират болните,нашите "ангели журналисти",нямаше и да са чували че има такъв проблем!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.