Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Болниците с 50 по-малко догодина

Ограничения срещу злоупотребите в инвазивната кардиология

7 коментара
Петър Москов, сн. БГНЕС

През следващата година е възможно да има с 50 болници по-малко, ако бъдат приети предлаганите промени в Закона за лечебните заведения, включващи обединение на болници и задължителна здравна карта. Това обяви здравният министър Петър Москов в понеделник пред БНР.

Предлаганите от него промени включват приемането на задължителна здравна карта, която да посочи къде от колко и какви болници има нужда и в градовете със свръхпредлагане на медицински услуги лечебните заведения да се конкурират, за да работят със здравната каса. Освен това се предвижда обединение на структури, като например всички диспансери ще станат част от многопрофилните болници по места.

Москов съобщи, че предварителните разчети за размера на основния пакет на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) ще бъдат готови в края на юни. В него ще бъде включено лечението на всички социално значими заболявания.

"Доплащането в болниците, което съществува сега за всяка една патология, ще бъде премахнато за заболяванията в основния пакет. Независимо от нашия финансов статус, дали сме бедни или богати, за тези заболявания нашето единствено задължение е да бъдем здравно осигурени", заяви Москов.

Той обясни, че заболяванията в основния и допълнителния пакет няма да се променят всяка година.

"Пациенти, включени в листа на чакащите, няма да се прехвърлят от година на година", каза още Москов.

Той коментира, че "всеки редови лекар ще подкрепи здравните реформи, а всеки самозабравил се феодал в държавна болница ще каже, че се нарушава доброто състояние на здравеопазването".

Ограничения срещу злоупотребите в инвазивната кардиология

Министърът съобщи в понеделник пред бТВ, че се обмисля вариант за пресичането на порочната практика здравната каса да плаща скъпоструващи инвазивни изследвания на здрави пациенти.

През миналата седмица Москов съобщи, че в плевенска кардиологична болница за три дни са направени инвазивни изследвания на 43 души от две съседни села, като 23-ма от тях са били напълно здрави. При средна стойност от 2 000 лева на изследване това прави 40 000 лева платени напразно.

За да се избегнат подобни практики, в бъдеще съвместно с Дружеството на кардиолозите здравното министерство обмисля вариант всички планови инвазивни изследвания да се правят само в големите болничи комплекси, където екип от специалисти да оценява необходимостта от тях. В останалите лечебни заведения ще бъдат приемани само пациенти в спешно състояние, които се нуждаят от незабавна помощ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. И какво от това
    #7

    Moskov чете медиапул.Ограничения срещу злоупотребите в инвазивната кардиология-до тук добре.А наказания?За възпиране нови измами? Липсата на наказание е ПООЩРЕНИЕ.

  2. Dr. Mancho
    #6

    Осми месец слушам намерения и планове. Засега нищо не виждам на практика да е реформирано.

  3. Е-мил
    #5
  4. В този случай следенето на резултатите от лечението и плащане за резултат, а не за лечение са много на място.

  5. [email protected]
    #3
  6. Десен бесен
    #2

    В Австрия има сто болници, а във Виена само една. Не знам колко е точното число в България, но се говори за между 400 и 600 болници!!! Ясно е какво трябва да се прави. Първо да се затворят болниците убийци в провинцията, които един път вземат пари от касата, доразболеят пациента, който във влошено състояние отива в голямата болница, която вече дори може да не му помогне, но пак взима пари от касата. И така си викаме после - що нЕма пари? Да се забрани кешовото плащане в болниците, които са се превърнали

  7. [email protected]
    #1

    Все повече се убеждавам че колкото повече говори за реформа,толкова повече ще има онеправдани пациенти.А този само ще ни обещава че "ЩЕ" направи това или онова.И ще е добре да не говори в общо число че всички социално слаби не си плащат здравните вноски заради цигари или алкохол.Защото излиза че за него всички са измамници.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.