Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Болниците вече ще пращат взетата от дарители кръв в специалните центрове

5 коментара
Болниците вече ще пращат взетата от дарители кръв в специалните центрове

Болниците, които имат отделение за кръвопреливане, трябва да доставят на кръвните центрове взетата от тях кръв срещу плащане на разходите за нейното вземане. Това решиха депутатите в петък, като приеха на второ четене промените в Закона за кръвта.

Според Борислав Китов (БНС) по този начин ще се стимулира събирането на кръв от болниците.

Досега кръвта, която болниците вземаха, оставаше на съхранение при тях. На практика при всяка планова операция се налага близките на пациента да даряват кръв, защото необходимите количества за медицински интервенции обикновено надвишават количествата, с които центровете разполагат.

От своя страна Центровете по трансфузионна хематология (ЦТХ) ще дават на лечебните заведения проверени и преработени кръв и кръвни съставки безплатно, но в рамките на утвърдените планирани количества. Не беше прието предложението на правителството това да се заплаща.

Извън тези количества ЦТХ могат да снабдяват болниците и диспансерите с кръв, като се заплаща тяхното диагностициране и преработка, прие парламентът.

Според д-р Румен Попов, директор на Центъра по трансфузионна хематология към Военно медицинска академия, кръвта да се съхранява в кръвните центрове е добър подход. Той допълни, че тази централизирана практика се използва с повечето страни в Европа.

Попов каза, че трябва да мине известно време, за да се видят какви ще бъдат трайните положителни страни на промяната.

Той подчерта, че трябва да се обмислят и конкретните приложения на новите правила за съхранение и доставка на кръв. Не е ясно как през зимата ще се транспортира кръвта от кръвния център в Плевен или Пловдив, например, до някоя по-отдалечена болница, обясни той пред Mediapool.

Законът казва, че условията и редът за заплащане, както и покриването на разходите, ще се определят с наредба на Министерския съвет. Предвидено е средствата да постъпват в здравното министерство и да се включват по бюджетите на кръвните центрове.

Най-малко 60 на сто от средствата ще се използват за кампании за доброволно и безвъзмездно даряване на кръв и за подобряване на материалната база на центровете. С останалата част от парите, получени от центровете за допълнителните доставки на кръв, ще се заплаща трудът на работниците в ЦТХ.

Попов подкрепи идеята, като коментира, че заплатите на медицинския персонал в кръвните центрове са едни от най-ниските в здравния сектор.

Изпълнителната агенция по лекарствата ще проверява качеството и безопасността на кръвта и кръвните съставки в лечебните заведения, е записано още в закона.

Предвижда се и към Министерството на здравеопазването да се създаде регистър на лечебните заведения, които извършват дейности по вземане, диагностика, преработка, съхраняване и разпределение на кръв и кръвни съставки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мила Маркова
    #5

    По-голяма глупост не съм чувала! да се пренасят кръв и кръвни продукти. Една тромбоцитна маса, получена при специални условия, задължително трябва да се съхранява при специални условия. Ако тези условия не се спазят тромбоцитната маса се унищожава и на болния се прелива нещо си, но без тромбоцити. Как си представят депутатите в жегата, шофьори на раздрънкани автомобили да пренасят тромбоцитна маса, да спрат за по кафе, за по цигара или на светофари - докато стигнат до болницата, за която е предназначен кръвният продукт - той вече ще е безполезна боза.

  2. John Dow
    #4

    skapa Mila,tova koeto pi6e6 govori kolko si zle s podgotovkata si po Transfuzionna hematologia.Parvo nyama takav termin "trmbotzitna masa",tova e sme6no za drugoto da ne govorim vaob6te.....

  3. dido
    #3

    По импотенти в напъните си за нещо ново не сме имали отдавна ! В чии глави се раждат подобни безумия . Имам чувството, че тъпите чиновници само гледат какво не са развалили и хайде на юруш да оплескаме каквото е останало с някакви си евро-аргументи . Първо си подгответе базите - във всеки по-голям град / областен - задължително ! / да си има кръвен център с всичките му салтанати ; след това осигурете персонал и тогава променяйте, но само в полза на хората, а не на администрирането !

  4. Еск
    #2

    Това,което са приели, е факт от вече близо година. От приблизително толкова време всички отделения по трансфузионна хематология в страната изпращат взетата кръв в Районните центрове и получават от там кръвни съставки по заявка, в рамките на утвърдените количества.Какво, досега незаконно ли сме го правили?!

  5. SS
    #1

    Бог да ни пази от глупавите ни раководители, дето сме си ги избрали!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.