Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Букурещ иска финансова помощ от ЕС

3 коментара

Румъния е започнала преговори с ЕК по възможностите да получи заем за възстановяване на икономиката си, съобщи Ройтерс в четвъртък, цитирайки източници от Брюксел.

Това е явен сигнал за задълбочаващите се финансови проблеми на Източна Европа, коментира агенцията.

Унгария вече задели 4.5 млрд. долара за противодействие на икономическата криза, а по последни данни ръстът на Полша се е забавил в края на 2008 г. и има опасност страната да навлезе в рецесия през първата половина на 2009 г.

Рейтинговата агенция "Фич" прогнозира, че икономиката на Чехия, която е силно зависима от износа, ще се свие с 1.5% през 2009 г. заради намалялото търсене, но външният ѝ дълг все още е на безопасно ниски нива.

Преди време анализаторите виждаха Централна и Източна Европа като райони до голяма степен защитени от глобалните икономически сътресения. Последните събития обаче накараха икономистите рязко да свият прогнозите си за растеж, а пък политиците трескаво да мислят мерки за спасяване от кризата.

Латвия и Унгария вече получиха спасителни заеми от ЕС и Международния валутен фонд (МВФ), за да съживят и укрепят закъсали сектори.

Икономисти предричат, че Румъния и южната ѝ съседка България, ще са следващите, които ще прибегнат към тази мярка, тъй като кризата сериозно ограничи чуждите инвестиции към тях и те вече няма с какво да покриват огромните си дефицити по текущите сметки.

Делегация на ЕС пристигна тази седмица в Букурещ, паралелно с мисия на МВФ, като най-вероятно са водени преговори за финансова помощ, тъй като румънският президент Траян Бъсеску съобщи също тази седмица, че страната може би се нуждае от европейски заем.

"Ще се обсъждат макроикономическата стабилност и вероятно възможността за предоставяне на финансова подкрепа", каза пред Ройтерс Николае Иду, ръководител на делегацията на ЕС в Букурещ. По думите му, исканият от Румъния заем е в размер на 6-7 млрд. евро.

Представител на МВФ е заявил, че спасителен заем не е бил обект на обсъждане с фонда.

Въпреки сериозните финансови затруднения пред Румъния, там все още няма изблици на обществено недоволство, каквито се случиха в България, пише Ройтерс.

Стачките бяха насочени срещу управляващата коалиция, заради притеснения за икономиката на страната и слабата или пък вредна държавна политика по редица въпроси.

Жестоки протести имаше този месец в Литва и Латвия и двете застрашени от навлизане в рецесия през тази година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Стив Ханке
    #4

    Рано или късно това безразсъдно непрекъснато повишаване на заплатите и пенсиите в Румъния е допринесло за огромния им бюджетен дефицит, който сега трябва да се финансира с пари на ЕС и МВФ. А през последната година някои известни BG профсъюзни лидели често ни даваха за пример Румъния... Интересно сега как ще коментират ситуацията в Букурещ?

  2. delta
    #2

    ne gi mislete.te 6te se opravyat.da glefame na6iya si hal.

  3. От ЕС
    #1

    Източна Европа раздадени кредити. Особен проблем България и Румъния. Австрийските банки сами изостриха кризата като намалиха ликвидноста на дъщерните си банки в двете страни и свиха драстично разтежа. Сега организират финансова помощ от ЕС за да си съберат заемите ,защото финансовата ситуация в тези страни става много драматична!Скоро ще стигне и до България тази информация!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.