Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България иска по-малка квота за имигранти

0 коментара
България иска по-малка квота за имигранти

България ще иска да приеме по-малко имигранти, ако предложението на Европейската комисия за квотно разпределение бъде прието. Това се посочва в българската позиция, която ще бъде представена на заседанието на съвета "Правосъдие и вътрешни работи” на 15-16 юни в Люксембург.

Според българското правителство квотите трябва да са съобразени с възможностите и географското положение на страните и да са в значително по-малки размери за страни като България, които са външна граница на ЕС и са подложени на силен миграционен натиск.

От Европейската комисия обаче вече официално отхвърлиха българските претенции, които бяха изразени от евродепутати, тъй като досега правителството нямаше официална позиция и на практика пропусна целия дебат по темата до момента.

В същото време в понеделник по план "Спешни мерки" на Държавната агенция за бежанците Европейската комисия отпусна 4.1 млн. евро за справяне с бежанския натиск. Те ще бъдат използвани за подобряване на условията на живот на бежанците, разширяване на капацитета за настаняване и други. Предложената на 27 май от Европейската комисия схема за релокация на 40 хил. мигранти от Италия и Гърция и съответните квоти между държавите-членки означава прием от страна на България на 572 човека - 343 от Италия и 229 от Гърция. ЕК предвижда отпускане на 6000 евро на приемащата държава за всяко релокирано лице по фонд "Убежище, миграция и интеграция”.

Отделно по схемата за презаселване е предвидено държавите-членки в следващите две години да се включат доброволно в презаселване на допълнително 20 хил. мигранти в рамките на съюза на квотен принцип, като съгласно таблицата за разпределение България има квота от 1.08% или 216 души. Общото финансиране на тази схема за следващите две години е в размер на 50 млн.евро, отбелязват от правителствената пресслужба.

Според позицията на България направените изчисления на квотите са непропорционални, защото не отчитат спецификите на отделните държави.

Според София предложението на ЕК не отчита специфичното географско положение на страната ни като външна граница на ЕС, при това в непосредствена близост до региони, източник на миграция.

"България настоява след като в предложението на ЕК е записано, че "географското положение на Италия и Гърция, както и продължаващите конфликти в региона ги правят по-уязвими от други държави-членки”, този факт да се отчете и за България. Правителството настоява квотите за държавите на предна линия, трайно подложени на миграционен натиск и в близост до региони с незатихваща и разрастваща се криза, да бъдат по-малки в сравнение с квотите за държави от вътрешността на ЕС или неподложени на такъв натиск", посочват от правителствената пресслужба.

Друго искане на страната ни е постоянно да се отчитат промените в миграционната картина, да се определи по-къс период за преразглеждане на статистиката от значение за квотите.

Според българската позиция двегодишният период е твърде дълго време, в което ще се изменят тенденциите на миграционния натиск, като очакванията са той да се засили. България ще настоява също така да се приложи цялостно разбиране за конкретния натиск върху страната ни и наличния ни капацитет за прием.

"Тежестите следва да бъдат разпределени съобразно възможностите на отделната държава и предвид ситуацията, в която се намира самата тя", се посочва още в позицията на България.

Франция и Германия също вече поискаха в съвместно изявление да се преразгледат методите за преразпределение. Според Париж и Берлин двете страни вече полагат значителни усилия, които трябва да се отчетат по-добре при разпределянето на бежанците. Европейската комисия обяви от своя страна, че е готова да преразгледа предложението си.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.