Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България изпитва драматичен недостиг на можещи хора

Огромен брой фирми в България, Румъния и Унгария не могат да намерят квалифицирани кадри

11 коментара
България изпитва драматичен недостиг на можещи хора

Продължаващото вече години изтичане на мозъци в западна посока изостря допълнително проблема с недостига на експерти в страни от Централна и Източна Европа, информират агенция Ройтерс и австрийският вестник "Ди Пресе", цитирани от Дойче веле. В Унгария например недостигът на специалисти е достигнал нов рекорд - 57% от унгарските фирми посочват, че не успяват да попълнят незаетите работни места. Това е с 10% повече, отколкото преди година, сочи актуално изследване на посредническата компания ManpowerGroup.

Недостиг на можещи хора

"Унгарските компании не се конкурират само с фирмите на местния трудов пазар, но и с работодатели в Западна Европа", е цитиран да казва шефът на унгарското представителство на ManpowerGroup Ласло Далани. По думите му, най-големият недостатък на местния трудов пазар са ниските заплати, които не позволяват на унгарските компании да задържат или привличат високо квалифицирани кадри.

Фирмите се опасяват, че по-високото заплащане ще се отрази зле на тяхната конкурентоспособност. Но в същото време недостигът на експерти е достигнал размери, които застрашават конкурентоспосбността на компаниите в не по-малка степен, предупреждава Далани.

Показателни са следните примери: за да не затвори производството във фабриката си в Унгария, Samsung се видя принуден да привлече работници от Украйна. Германските автопроизводители Audi и Daimler също се оплакват от недостиг на кадри в страната на Виктор Орбан.

Една трета от унгарските фирми, включили се в допитването на ManpowerGroup, са посочили, че не могат да попълнят вакантните си места, защото изобщо не е имало кандидати за съответния пост.

Много други пък се оплакват, че кандидатите за работа са били с по-ниска от нужната професионална квалификация. Най-много се търсят специалисти са електротехници, инженери, лекари, IT-специалисти и счетоводители, показва проучването на ManpowerGroup, според което с още по-големи проблеми се сблъскват работодателите в Румъния и в България - 72 процента от румънските компании и 62 на сто от българските фирми изпитват трудности да попълнят незаетите работни места.

Лошото образование, пропастта между търсените и предлаганите на пазара квалификации и тъй нареченото "изтичане на мозъци" са основните причини за задълбочаването на проблема с недостига на квалифицирани кадри, установява и анализ на UniCredit Лондон, в който се твърди, че ниската трудова квалификация и недостигът на експерти в редица области отказва многобройни потенциални инвеститори от намерението да вложат парите си в тези страни.

Демографската криза

Проблемът с недостига на кадри се дължи и на демографската криза в Източна Европа, твърдят още авторите на анализа. Особено тревожно е развитието в България и в Румъния: населението на България е намаляло с 15 процента спрямо 1995 година, а в Румъния - с 12 процента, изчислява в тази връзка "Ди Пресе".

В България недостигът на квалифицирана работна ръка се отразява пряко на процеса по привличането на чужди инвестиции, казва зам.-министърът на икономиката Любен Петров, цитиран от електронното издание owc.de. Страната се опитва да противодейства с промени в образователната система, с насърчаване на дуалното обучение, както и с финансови стимули за фирми, които предлагат стажове в районите с висока безработица.

Друг проблем е свързан с растящите изисквания в много области на икономиката, като например IT-технологиите. По този повод шефът на Германско-българската промишлено-търговска камара Митко Василев цитира данни, според които между 10 и 15 процента от българите са слабо квалифицирани или дори без всякаква квалификация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. В и К
    #11
  2. кибрит
    #10

    Там където с каква да е диплома и връзки се влиза в политиката и се "усвояват" едни пари, не чакай специалистите да се нароят хей така само защото липсвали. Когато главата е болна, не може тялото да е здраво. Парламента и министерски съвет са като бустан - тиква до тиква. А от тиквите може да се очаква да създават други тикви.

  3. Борис
    #9

    Когато направят заплатите като тези в страните където отиват можещите хора вече няма да има драматичен недостатък.

  4. Димитър Димитров_fb_1450817241
    #8

    Народа се изнася където плащат . Това е добре , ако води до покачване на заплатите . Скачените съдове на националните икономики би трябвало да изравнят нивата на доходите . На теория . На практика ще има дълбока и продължителна криза и дори депресия . Тя чука на вратата на глобалната икономика от 2008/9 , но централните банкери и правителствата подпират с пачки и не я пускат . Няма отърване . Ще влезе . Причината е същата като преди 100 години

  5. Калико Джо
    #7

    Няма да е все така! И по-лошо ще стане...

  6. ми хората берат ягоди у западна европа... или това е поредния опит да ни убедят колко са ни нужни муджахидинте и тяхната миролюбива религия.... :) бухахахха... а помня времето, когато ни разправяха, че българина не е достатъчно работлив, ама то само докато мине границата, тогава започва да бъде работлив по западно му.... ех пропаганда пропаганда.. да не бяхме живяли у соца, та да ти се вържем ... ама нейсе... :)

  7. В и К
    #5
  8. theodor.dikov
    #4

    От лична гледна точка не съм забелязал да има недостиг. Завършил съм инженерна специалност в чужбина с отличие, работил съм една година в Англия и много бих искал да работя и живея в България. Всички тръбят че тук има нужда от квалифицирана работна ръка, но при положение че кандидатсвам за работа и тук и в чужбина и нито един отговор не съм получил от българска фирма, малко ми е съмнително туй твърдение. Имам по-голям успех в намирането на работа в немско-говоряща страна без да знам немски от колкото тук. Или има много некадърни HR-и тук или нямат чак такава нужда.

  9. т€еритория на Мики Маус
    #3

    Запада има по-голяма нужда от тези можещи хора , и затова им плаща повече! Търсене и предлагане! Нека Красен(ИПИ)Станчев пак да ни обясни, как ниските заплати водят до експлозивен икономически растеж и привличане на мнооого и все честни инвиститури!

  10. [email protected]
    #2

    Така ще е,всички "бизнесмени" Разправят на работниците си,че ако не са доволни от заплатата си,да напуска работника,защото за неговото място чакали на опашка. Опитват се за без пари хората да им работят!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.