Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Какво ще направите като неправителствена организация след днешната среща по защита на българската позиция за двата блока?

Ние ще напишем едно писмо в подобен тон за това какво е състоянието на АЕЦ "Козлодуй", какво се случи през тези 10 години, как сме си повишили безопасността, как сме изменили законодателството. Ще напишем за нещата, за които сме били упреквани, че проявяваме слабост. Писмото ще изпратим до съответните ядрени дружества по различните държави, до Европейското ядрено дружество, защото това е нашето ниво. Ние може да се обърнем и към Европарламента, но искаме да въздействаме най-вече на експертно равнище, защо тези експерти дават съвети на техните правителства.

Какво е вашето впечатление от тях, какво е отношението им към българския проблем?

Слаба е реакцията, когато просто пишем.

Преди няколко дни - от 7 до 11 октомври в Лил, Франция се състоя конгрес на Европейското ядрено общество. Подобен конгрес се прави на четири години веднъж и се смята за най-големият форум в ядрената енергетика. Там отиват фирми и производители и се представят. Нашето дружество - Българското ядрено дружество и форумът БУЛАТОМ още преди няколко месеца апелирахме да отидат участници от българска страна, като имаше идея дори АЕЦ "Козлодуй" да направи презентация, за да се види че в България има различни фирми, различни институции, има не само централа, но и кадри. Участието в конгреса е скъпо, важно е да се знае. И за жалост - не бих искала да правя тълкуване къде са причините и дали само са финансови, отидоха само двама души, които не са били официални български представители. Румъния е участвала там поне с 30 души. За Чехия бройката е била над 60-70 - аз ви давам само като пример.

Имаше предварително дори информация в списанието на Европейското ядрено дружество по различните въпроси кои фирми какви представяния ще имат в Лил. Само мога да кажа следното - във всичките различни теми от ядрената енергетика и наука участваше Румънският ядрен форум, даже западни фирми не видях да участват така във всичките тематики, а България няма да я видите в нито една страничка. При положение, че Румъния има в момента само един реактор.

Друг пример - в Брюксел на 1 октомври беше организирана среща на представители от Европарламента с наши специалисти. Голям ефект е имало от тази среща, защото след нея се излезе даже с едно писмо от тези 20 европарламентаристи, писмо- обръщение към ЕК да разгледа аргументите, представени от българска страна, а не да се позовава на решенията и аргументите от 1992 година. Моят директор професор Стаменов, директор на Института за ядрено изследване, присъства на тази среща. Неговото впечатление е, че в Европа на всякакви нива много малко се знае за България, за това което е правено и отчетено у нас. Той за пореден път констатира, че хората там не са информирани, а взимат решения. Професор Стаменов ми разказа, че наблюдавал специално ефекта върху публиката от писмото на президента Първанов до форума. То предизвикало много добро и силно впечатление. Силно впечатление направили и думите на Веселин Близнаков, шефът на парламентарната комисия по енергетика, че всички парламентарно представени политически сили са единни в мнението си за АЕЦ "Козлодуй". Силно впечатление направил и докладът на една международна организация, която представила своите наблюдения за безопасността на АЕЦ "Козлодуй", между другото представен първо във Варна, че българската централа е на ниво на аналогични западни централи, а в някои отношения даже на по-високо ниво.

Или ако трябва да обобщя - България закъснява с изпълнението на дейности, свързани с ядрената ни енергетика като цяла и няма политика за развитието на сектора.

Кои бяха двата български представители в Лил?

Заместник изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Иван Иванов и госпожа Красимира Шкодрова, която сега е в мисията ни в Брюксел и работи по въпросите на АЕЦ.

Защо подчертах, че е важно участието в такива форуми като Ядрения конгрес - защото това е една заявяване за себе си. Аз съм, мога, тук съм. Като ме няма значи, че не мога.

Толкова е силно ядреното лоби в България, защо се получава така, че навън не успяваме да излъчим своето послание?

Въпросът Ви е интересен и ми е трудно да отговоря....

Политиците ли не си вършат работата?

Може би напоследък те започнаха да обръщат внимание. За всичките тези години ако обобщя, политиците реагират с голяма закъснение. Нашите политици всъщност за всичките тези много години не реагираха не в представянето пред света, а в изискването си към централата, тъй като е държавна собственост. Защото ако беше частна, щеше да се коландри по-удачно, но като е държавна, те трябва да искат централата да работи така и така, да отговаря на някакви критерии, които да се изпълняват навреме.

Ние искаме от ЕК експертна оценка на двата блока, но съюзът няма ядрено законодателство и единен критерий?

МААЕ правят проверки. Те имат някакви стандарти и норми, които се наричат препоръчителни. Практически по тях работят повечето страни, но това не са задължителни норми. Съгласно тях ние бяхме проверени и нашата централа отговаря на тези стандарти.

Като едно сложно съоръжение, винаги могат да се - не бих казала думата измислят, но могат да се включат някои нови изисквания или виждания. След като няма записани такива изисквания, за които страната да се е подготвила, нашето становище е, че най-правилно би било да вземат една западна централа, която считат за много сигурна и да направят едно обследване еднакво на това в "Козлодуй". Един такъв паралел идеално ще отговори кой къде се намира, но такова неща се считат като лош тон да бъде поискано от наша страна.

Защо се счита за лош тон? Защото в целите тези преговори, ние сме тези, които искаме да влезем в ЕС. Независимо, че сигурно и ЕС има някакви интереси за това, но да не ги тълкуваме сега. Има такъв момент, след като ние желаем някъде да ни приемат, ние трябва да се съобразим или да поискаме по начин, че да изглеждаме добре в очите на този клуб. Това е трудният момент и може би за това има неразбиране от наша страна на действията на правителството. И понеже не можем да видим "кухнята" във вид на глави, страници, отстрани изглежда непонятно.

Вие не сте ли правили до този момент лобирането за българската позиция на ниво неправителствени организации?

Когато сме имали среща или сме канили други организации, ние сме заявявали нашите виждания и общо взето не сме срещали опониране. Когато не срещат опониране не можеш да правиш по-голямо лобиране. Защото това е равнище на неправителствени организации и няма политически представители.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.