Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България още няма механизъм за сътрудничество с наказателния съд

0 коментара

България още не е изработила във вътрешното си законодателство механизма за взаимодействие и сътрудничество с Международния наказателен съд. Държавата ни трябва да приеме цяла глава в Наказателния кодекс и в Наказателно процесуалния кодекс, за да реализира Римския статут, ратифициран от българския парламент през март 2001 година.

Това обясни юристката Диана Ковачева в рамките на конференция за Международния наказателен съд /МНС/, организирана от фондация Отворено общество. Според нея, именно липсата на вътрешен механизъм е попречил български гражданин да влезе в състава на международните съдии, макар че номинация бе излъчена.

България е подписала през февруари 1999 г. Римския статут, който кодифицира цялостно международното наказателно право. Година преди това - на 17 юли 1998, на дипломатическа конференция в Рим се приема самият текст на статута за МНС.

Международният наказателен съд стана популярен в България заради спора между САЩ и ЕС относно правомощията на съда и ситуацията на избор между двете спорещи сили, в която България попадна.

Предишният американски президент Клинтън подписа в последния ден на мандата си Римския статут, но наследникът му в Белия дом Буш оттегли участие на Америка. САЩ се опасяват от възможността наказателният съд да се води и от политически преценки в делата. Америка смени позицията си, след като ЕС отказа определени държави и по определени казуси да имат възможност да налагат вето над решенията на съда. В същото време, след поредица от преговори, Европа допусна ограничен кръг лица - ангажирани главно в мироопазващите мисии по света, да не подлежат на наказание пред съда, което е частично отстъпление от универсалността на органа.

Според политолога Иван Кръстев, в България липсва съдържателен публичен дебат за наказателния съд. Вместо това, той е подменен от груба финансова аритметика. Политологът явно имаше предвид факта, че месеци наред президент, депутати и медии претегляха загубите на военните помощи от САЩ със средствата, които ЕС дава като предприсъединителна помощ. Според Кръстев, тази логика е порочна, защото сблъсква ЕС със САЩ, от което уж България иска да избяга.

Председателят на "Отворено общество" Стефан Попов намери философския пра-пра-образ на МНС в католическата средновековна инквизиция, която като идея слива християнска догма, политическа форма и правна норма в едно. Според него универсалното международно правораздаване прилича на претенцията за световния мир, световен президент или правителство, което управлява човечеството. В традицията на западно-европейската мисъл той отнесе създаването на трансцедентни и дори естетически конструкции, без отношение към приложението им. Само практиката на МНС може да покаже дали е функционален и реалистичен един подобен орган "тук и сега", заяви той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.