Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България остава заплаха за трафика на хора въпреки зачестилите разследвания

0 коментара

България, заедно с Молдова, Румъния, Русия и Украйна, е страна, откъдето произхождат най-много жертви на трафика на хора, главно жени и девойки, използвани за проституция, както и деца, използвани за детска порнография по интернет. Това се посочва в доклад за организираната престъпност за 2005 г. на Съвета на Европа, съобщава във вторник сайтът на организацията www.coe.int/economiccrime, цитиран от БТА. В документа има факти и за наркотрафика, компютърните престъпления и прането на пари в Европа, като има данни и за предишни години.

80 процента от жертвите на трафика на хора идват от Централна и Източна Европа, в това число 26 процента от Русия, 12 процента от Румъния и 10 процента от България. Отбелязва се също, че България е една от европейските страни, където през 2004 и 2005 г. са зачестили разследванията за трафик на хора и броят на повдигнатите обвинения за този вид престъпление.

Югоизточна Европа е регион, известен с трафика на хора през последните години. Там обаче този трафик напоследък изглежда намалява или най-малкото не изпъква толкова, пишат авторите на доклада. Отбелязва се обаче, че през следващите години трафикът на хора, главно от България и Румъния, ще продължава да е заплаха.

За наркотрафика в доклада се припомня, че България се намира на т.нар. "балкански път" на наркотиците. Стимулантите от амфетаминов тип /САТ/, които включват екстази, амфетамини и други синтетични препарати обикновено идват от Холандия, минават през Унгария и Хърватия до Сърбия, а оттам стигат до България и Турция, където понякога се разменят срещу хероин.

През 2003 г. в Европа са заловени 27 процента от иззетите в света САТ, главно във Великобритания, Холандия, България, Турция и Германия.

За компютърните престъпления се съобщава, че 71 процента от българските потребители са ползвали пиратски софтуер през 2003 и 2004 г.  Това е нанесло загуби от пропуснати ползи за софтуерните продажби на дребно, възлизащи на 26 милиона долара през 2003 и 31 милиона долара през 2004 г.

За фалшивите евро се съобщава, че през 2004 г. във Франция са разкрити 4 пирамидални структури за фалшифициране на евро, в които са участвали литовски, български, френски и италиански граждани.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.