Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Булгартабак" отказал сделка за легален пазар в полза на контрабандата

Съавторът на закона за изсветляване на офшорната собственост Йордан Цонев се чуди защо всички питат на кого е тютюневият холдинг

2 коментара
Снимка: БГНЕС

Пълномощник на иракската компания "Ронахия" (Ronahiya Shavi Company) потвърди пред депутатите от икономическата комисия, че миналото лято тя е предложила на "Булгартабак" да изкупува негова продукция за 100 млн. долара годишно и да я разпространява легално в Ирак и Иран, но българският тютюнев холдинг не отговорил. За наличието на такава оферта съобщиха преди седмица синдикатите от "Булгартабак", след като компанията затвори столичното си дружество "София БТ" с официалното обяснение, че спира износа си за Близкия Изток поради свиване на пазара заради негативна медийна кампания в България.

Близо 400 работници бяха съкратени и започнаха протести, като едно от основните искания беше да се видят с истинския собственик на "Булгартабак", който властите не желаят да разкрият.

Изслушването в парламентарната комисия изнерви най-вече депутатите и министъра на икономиката Божидар Лукарски, които демонстрираха загриженост за съдбата на тютюневия холдинг, но не и за причините да стигне до тук.

Председателят на комисията Петър Кънев (БСП) реагира с видимо раздразнение на изказването на адвокат Даниел Пенков, който се представи като пълномощник на иракската компания "Ронахия". Пенков каза, че през лятото на 2015 г. "Ронахия" е изпратила няколко писма до "Булгартабак" с предложение да сключи търговска сделка за покупка на тяхна продукция на стойност 100 млн. долара годишно, която да разпространява легално в Ирак и Иран.

"Ронахия"настояла "Булгартабак" да се откаже от контрабандата

За да работи с "Булгартабак", "Ронахия" е настоявала холдингът да се откаже да работи с "контрабандиста" Салам Фарадж - "този, който от три години купува стока от "Булгартабак" и я изнася контрабандно за иракския пазар", както твърди Пенков. Той показа челно заглавие на турския вестник "Хюриет" от 14 май 2015 г., според което властите в Турция са заловили 100 контейнера контрабандни цигари на "Булгартабак". "Турските служби спряха тази порочна практика с контрабандата в арабския свят и затова още през август 2015 г. аз предупредих за социалния срив, който ще последва – че ще се затвори фабрика, че хора ще останат без работа", посочи Пенков.

Петър Кънев: Няма как да вземем отношение по този въпрос

"Няма как да вземем отношение по този въпрос. Моля ви, всичко писмено", обърна се Кънев към юриста. Впоследствие Пенков обясни пред журналисти, че "Булгартабак не е пратил никакъв официален отговор на писмата му, а е имало само неофициални половинчати срещи с предложение сделката да мине не през "Булгартабак", а през "БТ Инвест" – Виена. Това е офшорната компания, която приватизира "Булгартабак" през 2011 г. за 100.1 млн. евро, но независимо от всички промени в собствеността, неизменно скрита зад поредица офшорки, всички пътища водят до депутата от ДПС Делян Пеевски. Официално обаче той вече няма нищо общо с холдинга, след като миналата година обяви, че влиза с дял от 5%, а наскоро съобщи, че го е продал.

Пенков каза, че писал и до Бойко Борисов, който отговорил, че писмото му е препратено до икономическото министерство и Агенция "Митници". От последните две институции отговор не последвал.

Ни чули, ни видели

Божидар Лукарски заяви, че до икономическото министерство не е достигала никаква информация от турските власти за контрабанда на "Булгартабак". Същото преди няколко дни каза и финансовият министър Владислав Горанов. За контрабандата се съобщаваше и в официален доклад за 2014 г. на турския Департамент за борба с контрабандата и организираната престъпност. Турските власти смятат, че с контрабандата на български цигари се финансира Кюрдската работническа партия ПКК, на която премиерът Реджеп Тайп Ердоган преди дни за пореден път обяви война. Вероятно именно с контрабандата на "Булгартабак" е свързана и забраната за влизане в страната на почетния председател на ДПС Ахмед Доган и депутата Делян Пеевски, за която през февруари съобщиха турски медии, а посолството на Турция у нас нито потвърди, нито отрече.

Йордан Цонев: Много предприятия по света са с неясни крайни собственици

"Съпричастен съм към работниците на "Булгартабак", но Народното събрание не може да бъде страна и да контролира търговски политики на което и да е частно дружество", коментира Йордан Цонев от ДПС. Той каза, че в България има поне 30-40 компании от ранга на "Булгартабак" и парламентът не може да се меси в тяхната работа. Той се изнерви на неколкократното искане на вицепрезидента на КНСБ Валентин Никифоров държавата да предприеме мерки, за да установи реалния собственик на "БТ Инвест".

"Много предприятия по света са с неясни крайни собственици – застрахователи, банки, петролен бизнес. Неистовото усилие да разберете кой е крайният собственик аз го разглеждам от гледна точка на вашите усилия да защитите работниците. Но ако собственикът е физическо лице и седне пред вас, какво ще стане – ще отвори фабриката ли", коментира Цонев. При положение, че според него няма полза от изследването на действителните собственици на частните компании у нас, не е ясно защо преди повече от две години именно той заедно с колегата му Делян Пеевски внесоха т. нар. закон за офшорките, чиято цел е именно изсветляване на офшорната собственост и забрана за участие на офшорки в около 30 бизнес дейности.

Освен Народното събрание, и Министерството на икономиката се оказа без съществени функции по казуса "Булгартабак". "За нарушенията на трудовото законодателство има Главна инспекция по труда, има съдилища. Те не могат да се констатират от Министерството на икономиката", заяви министър Божидар Лукарски.

"Действително, ако се измисли някакъв начин за контрол и установяване истинските собственици по законодателен нов път, ще бъдем наистина пионери в световното законодателство", каза още той.

"Ние тук си прехвърляме отговорността, но кой подписа приватизационния договор при тези условия? Това е Министерският съвет и премиерът Бойко Борисов. Той е адресатът на тези въпроси", коментира Корнелия Нинова от БСП, която навремето бе изпълнителен директор на цигарения холдинг.

В крайна сметка Лукарски обеща единствено да постави въпроса пред МС, а икономическата комисия реши да направи ново изслушване по актуалната ситуация и нарушенията на трудовото законодателство след три седмици.

Неустойката от 100 млн. евро

Купувачът на "Булгартабак" "БТ Инвест" – Австрия е заплашен от неустойка от 100.1 млн. евро, ако до 31 март 2017 г. не възстанови дейността на "София БТ" или пък ако паралелно спре работа в която и да е друга фабрика на "Булгартабак", посочи пред депутатите изпълнителният директор на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол Емил Караниколов. По думите му преместването на две машини от софийската фабрика в благоевградската не е нарушение на приватизационния договор. Според контракта от 12 декември 2014 г. холдингът има право и да съкращава работници. Караниколов поясни още, че ако "БТ Инвест" изчезне, според договора за приватизация държавата може да се обезщети с всички активи на "Булгартабак", които са доста солидни - непродадена продукция, машини, имоти. Могат да се блокират и финансовите средства на дружеството.

Синдикатите поясниха, че са дали съвет на останалите без работа служители на "София БТ" да се съгласят напуснат "доброзорно", за да получат полагащите им се обезщетения в размер на около 15 000 лв.

Депутатите и Министерството на икономиката не могат да направят нищо, освен да поприказват по казуса "Булгартабак", стана ясно по време на изслушване в парламентарната икономическа комисия в сряда.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #2

    Друг играч-съотборник "избутва" Булгартабак от пазара, като премества бизнеса и го фалира чрез неизгодни сделки?

  2. Milenca
    #1

    Кой бил реалния собственик на "БТ инвест"? Не беше ли Внешторгбанк от Масква? За съжаление от Панама пейпърс ще изкочат малко интересни неща за България -интересните са повече в Кипър и Виена.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.