Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дайте независимост на Косово ...

0 коментара

Преди две години НАТО се впусна във война срещу Югославия, за да прекрати етническото прочистване в Косово. Днес Северноатлантическият съюз се опитва да защити Сърбия и Македония от атаките на косовските партизани. Проблемите започнаха в долината на Прешево в Сърбия и се разпространиха в северната част на Македония. В резултат на това НАТО се съгласи да предостави на Белград повече свобода в буферната зона от сръбската страна на границата с Косово и да изпрати военна и политическа мисия в Скопие.

Не е трудно да му хрумне на човек мисълта, че жертвите от 1999 година се превърнаха в агресорите на 2001-та.

За щастие ситуацията не е толкова проста. Има слоеве от населението на Косово, които с удоволствие работят извън закона, без значение дали става въпрос за водене на партизанска война или за участие в операции от мафиотски тип, например контрабанда. А сръбското малцинство в Косово след като преследваше косоварите, сега вижда, че местата са се сменили. Криминалните прояви и етническата дискриминация не са дейностите, които бомбардировките на НАТО имаха за цел да подпомогнат.

На фона на тези негативни елементи изпъква едно положително развитие - общинските избори от миналия октомври, в които умереният Демократичен съюз на Косово, воден от Ибрахим Ругова, спечели 60 на сто от вота на гласоподавателите. С успеха си Демократичният съюз "наказа" Демократичната партия на Косово, оглавявана от Хачим Таши, бивш командир на Армията за освобождение на Косово /АОК/.

ООН, която с подкрепата на НАТО управлява провинцията като протекторат, следователно разполага с политическа фигура, около която да поведе Косово към самоопределение. При все това съществуват фундаментални различия между желанията на косоварите и на международната общност по отношение на бъдещето на провинцията. Първите, без значение дали са с радикални или с умерени убеждения, искат независимост. А съгласно резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН провинцията, макар да получава широки права на автономия, остава част от Югославската федерация.

По-късно тази година в Косово се очакват общи избори. Извън това окончателният статус на провинцията е неясен. Тази неизвестност поражда раздразнение, което от своя страна насърчава прибягването към насилие.

Колкото по-скоро външните сили дадат на Косово зелена светлина за получаването на независимост, толкова по-добре. От своя страна косовските партизани могат да стигнат до полезния извод, че тяхната дейност е препъни-камък за определянето на дата за следващ кръг на изборите и че ненужно противопоставят Сърбия и Македония. Пътят напред за Косово минава през хора като Ругова, а не през въоръжените привърженици на "Велика Албания".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.