Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата отново иска да задължи частните болници да правят обществени поръчки

Премахват изключението лечебни заведения да купуват без търг безалтернативни лекарства, които липсват на българския пазар

0 коментара
Държавата отново иска да задължи частните болници да правят обществени поръчки

Частните болници, които се финансират приоритетно с публичен ресурс, също ще бъдат задължени да правят обществени поръчки за лекарства, консумативи и други дейности. Това предвиждат промени в Закона за обществените поръчки, които служебният кабинет е внесъл в Народното събрание и в момента се разглеждат от комисиите.

В момента само държавните и общинските болници са длъжни да провеждат обществени поръчки, а за частните това задължение беше премахнато през 2016 г. след лобистка поправка и под фалшивия предлог, че така се хармонизира европейското законодателство с европейска директива. В края на 2019 и началото на 2020 г. в България се разрази скандал, след като бившият управител на НЗОК Дечо Дечев оповести, че частни болници купуват, а НЗОК им плаща лекарства на седморна цена спрямо държавните и общинските болници. Причината е, че държавните и общинските болници са си набавяли медикаментите с обществени поръчки и при конкуренция от няколко фирми са постигали по-ниски цени от пределните цени в позитивния списък, на които частните болници са фактурирали лекарствата.

В разгара на скандала стана ясно, че не само ЕК не е искала от България да премахне обществените поръчки за частните болници, но дори напротив – започнала е процедура срещу България за нарушение на чл. 258 от Договора за функциониране на ЕС.

Въпреки че още тогава правителството на ГЕРБ се ангажира да промени Закона за обществените поръчки и да приравни частните болници с държавните и общинските, това така и не се случи. С извинението, че въвежда друг регулаторен механизъм за уеднаквяване на цените през електронния търг за лекарства, правителството на ГЕРБ се отметна и направи скандална отстъпка на частните болници да продължат да не правят поръчки.

Сега служебният кабинет предлага по-обширни поправки в ЗОП, от които са част промените, свързани с поръчките в лечебните заведения.

Предложението частните болници да се задължат да провеждат обществени поръчки е мотивирано именно със започната процедура срещу България.

"Изразеното становище на ЕК в рамките на процедурата за нарушение е, че директивите в областта на обществените поръчки не предвиждат разграничение, основано на формата на собственост между субектите, които отговарят на условията за публичноправна организация. С редакцията на чл. 5, ал. 2, т. 16 се отменя условието, свързано с вида на собствеността. В резултат на промяната и доколкото не се поставя под съмнение въпросът, че лечебните заведения са създадени в обществен интерес, то и тези, чийто капитал е частна собственост, следва да прилагат закона, ако повече от 50 на сто от приходите им са от държавния и/или общинския бюджет и/или от бюджета на Националната здравноосигурителна каса", посочва в мотивите си Министерския съвет.

Срещу задължението да правят обществени поръчки има яростна съпротива от страна на частните лечебни заведения, които реагират остро всеки път, когато държавата постави въпроса на дневен ред.

Поради нестабилната политическа обстановка и неясния хоризонт на съществуване на това Народно събрание, не е сигурно, че и този опит на държавата да сложи на равна основа държавните и частните болници, ще стигне докрай.

Връщат търговете за нерегистрирани у нас лекарства

С поправките правителството предлага да се премахне и още едно изключение: възможността болниците да купуват без обществени поръчки лекарства, които не присъстват на българския пазар, а са безалтернативни за лечението на дадено заболяване.

Става въпрос за медикаменти за лечение предимно на онкологични, редки и други заболявания, които не са регистрирани у нас: т.е. производителят им ги е изтеглил или изобщо не е пожелал да ги регистрира у нас поради липса на търговски интерес. За да не остават пациентите у нас без лечение, сега болниците ги поръчват по специален ред и се допуска за тях да не се провеждат обществени поръчки.

Изключението да не се правят търгове за тях беше въведено през 2018 г. от ГЕРБ след като в миналото пациенти системно оставаха без лечение заради закъснели или провалени обществени поръчки поради липса на интерес от страна на дистрибутори да доставят въпросните медикаменти. Затова премахването на опцията тези лекарства да се купуват без поръчки създава рискове доставките им отново да станат неритмични и пациенти да остават без лечение. От друга страна, покупката на лекарства без търг, пък създава предпоставки за злоупотреби и затова контролът над този процес следва да бъде подобрен.

"От една страна голяма част от тези лекарства са такива, изискващи спешна или много бърза доставка с оглед здравето на пациента и доставката им е изключително проблематична от гледна точка на срокове. Затова има риск при включването им в ЗОП. От друга страна, все повече лекарства изчезват от позитивния лекарствен списък. Така хем няма контрол върху пределните цени на лекарствата, хем не се прилага ЗОП", обясни пред Mediapool адвокат Мария Шаркова, специалист по медицинско право.  Затова основният проблем е с напускането на все повече лекарства от позитивния списък и той трябва да се адресира приоритетно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.