Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата ще финансира български училища зад граница

4 коментара

От Министерството на образованието и науката ще настояват в бюджета за 2009 година да бъдат отделени средства за специална програма, по която българските училища в чужбина ще получават финансиране. Това съобщи просветният министър Даниел Вълчев на кръгла маса за проблемите и перспективите на българското образование в чужбина в четвъртък.

Идеята е да бъде създадена специална програма за образованието в чужбина, по която с проекти да кандидатстват за финансиране български образователни институции извън страната. Тази програма ще бъде част от националните образователни програми, за които през тази година от бюджета бяха отделени над 200 милиона лева, посочи министър Вълчев. Той допълни, че критериите за финансиране ще бъдат определени от МОН, МВнР, от Държавната агенция за българите в чужбина и от представител на съответното българско учебно звено в чужбина.

В момента освен трите български училища в чужбина, които са част от образователната ни система - в Прага, Будапеща и Братислава, съществуват и други три форми на образователна дейност, отбеляза министър Вълчев. Той уточни, че обучение към нашите посолства има в 15 държави, а в 25 страни има 50 български училища, които не са към дипломатическите ни мисии. В седем страни има 18 български училища, които са част от учебната система на съответните държави. България подпомага тези училища с учители и учебници.

От следващата учебна година в интернет ще има Регистър на българските училища зад граница. МОН създава и електронни учебни курсове в Интернет, които да се

използват от децата от българските общности в чужбина и от техните родители. По думите му чрез тези учебни курсове или програми ще могат да се надграждат знанията на децата, получени по даден предмет в чужбина.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. НАП
    #5

    А може ли един въпрос. Плащат ли данъци в България родителите на тези ученици? Плащат друг път. Училището е институция на една общност от хора, които искат дацата им да получат образование. Да бяхте попитали общността в България, интересува ли се от това, децата на емигрантите да получават образование платено от нас.Ако родителите имат желание да ограмотят децата си, да съберат пари и да платят за училище - както правим ние (чрез данъците си).

  2. НАБЛЮДАТЕЛ
    #4

    Както страшно върви демографската катастрофа тук в БЪЛГАРИЯ (на всеки 4 родени деца 3 са циганчета, а над 80% от българчетата се изселват), СКОРО БЪЛГАРСКИ УЧИЛИЩА ЩЕ ИМА САМО ИЗВЪН СТРАНАТА

  3. GD
    #2

    От над 10 години има българско училище в Бостън с около 40 деца (всяка година) в 4 възрастови групи. Училището винаги е било финансирано от родителите. Дали българското правителство ще отпусне някаква сума е без значение.www.bg-school.org/

  4. В. Григоров
    #1

    Добре е редакторите да са запознати с проблематиката и главно с историята на нещата. Финансирането на училищата бе спряно и сега само частично го връщат но с нови правила.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.