Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Депутатите саботират Герджиков

0 коментара

В първия си работен ден от 2002 година българските народни представители откриха сесията с вдигане на ръце. До изпитания стар училищен метод се стигна след няколко неуспешни опити на депутатите да дадат вота си с новата система за гласуване. Тя струва близо 10 хил. лева и бе поръчана от парламентарния шеф Огнян Гепджиков, за да не могат депутатите да гласуват с чужди карти.

Вчера системата бе демонстрирана пред журналисти, проработи и някои колеги от раз успяха да гласуват за двама.

Писмените инструкции за работа със системата, получени от всеки депутат, бяха повторени и устно преди първия опит за гласуване. При него чрез системата се регистрираха около 90 народни представители, въпреки че пленарната зала бе видимо пълна. Последва повторение на инструкциите от председателя на парламента и при втория опит нови десетина депутати успяха да "пробият системата". След като се оказа, че гласуващите не могат да надхвърлят малко повече от 100 депутати, Огнян Герджиков откри заседанието и обяви, че гласуването в пленарна зала ще става с вдигане на ръка до възстановяване на старата система за гласуване. Всяка парламентарна група излъчи депутати - преброители, 21- народни представители вдигнаха ръце и парламентът най-сетне започна работа.

Новата система за гласуване в парламента технически е работеща, но депутатите не са обърнали достатъчно внимание на раздадените им инструкции, каза Димитър Цветков - шефът на фирма "Репроко", която обслужва новата система.

Народните представители не бяха инструктирани предварително как да работят с пултовете, обучаваха се в движение и може би не всеки е разбрал, каза пред журналисти главният секретар на парламента Огнян Аврамов.

Депутати от Коалиция за България и ОДС публично поискаха да се прекрати хаоса в пленарна зала и се върне старата система за гласуване. Според председателя на ПГ на ОДС Надежда Михайлова проблемите със системата са удар върху авторитета на Народното събрание и депутатите. Тя смята, че трябва да се подхожда по-сериозно в това отношение, за да не се превърне парламентът в обект на подигравка.

Не мога да ставам рекламен агент на техническа фирма и предлагам на ръководството да организира работата по подходящ и достоен начин, заяви Гиньо Ганев.

Срещу новата система, при която едновременно се натискат четири копчета с двете ръце, се обявиха и депутати от НДСВ и ДПС. Камен Влахов от парламентарното мнозинство на НДСВ заяви, че ще бойкотира системата, докато не бъде сменена. Според него тя е унизителна за Народното събрание, депутатите ще станат играчи с копчета, каза Влахов. Според него, за да се подобри дисциплината, трябва да се промени правилникът за работа на парламента, като се определят конкретни часове за гласуване. Влахов заяви, че ще постави този въпрос на заседанието на ПГ на НДСВ днес. По думите му много негови колеги от групата подкрепят бойкота. Председателят на парламента Огнян Герджиков обаче каза пред БНР, че не е сигурен в думите на Влахов за бойкот в мнозинството. Според Герджиков е рано да се говори за смяна на новата система, защото още не може да се твърди, че тя не е заработила.

Герджиков обяви преди Коледа, че ще си подаде оставката, ако до 1 февруари не успее да премахне гласуването с повече от една карта в пленарната зала.

Емел Етем от ПГ на ДПС коментира, че трябва да се направи разграничение между ефективността на работата на депутатите и присъствието им в залата, тъй като не всички могат да бъдат експерти във всички области. Според нея по-важна е работата на народните представители в парламентарните комисии. Не трябва да се подхожда по този начин и с технически средства да се задължават депутатите да присъстват в пленарна зала, но е необходима някаква друга технология, като например гласуването в определен час, смята Емел Етем. Тя добави, че въпросът не е обсъждан в ДПС, но, ако проблемът не бъде решен, вероятно ще бъде дискутиран от парламентарната група.

Жалки опити, които подриват авторитета на парламента, нарече новата система БСП-депутатът Иво Атанасов. Ако депутатът няма чувство за отговорност, не е възможно с каквото и да е техническо средство да му бъде внедрена такава отговорност, допълни Атанасов. И попита - а ако в парламента имаше инвалидизирани или слепи народни представители, как щяха да се справят с новата система?

Позор нарече Кина Андреева от СДС този опит да се принуждават депутатите да присъстват в пленарна зала. Според нея, по всяка вероятност една част от пултовете на системата не са сработили.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.