Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

До края на март ще има закон за спецслужбите

5 коментара

Г-н Илчев, върху каква основа стъпиха новите редакции във военната доктрина?

Аз съм доволен, че преди малко (бел.ред. - вчера) гласувахме с огромно мнозинство новата редакция на военна доктрина на Република България, приета през 1999 година. Водеща идея при разработването на множеството предложения за изменения и допълнения в текста, беше, че през тези две години са настъпили големи промени в страната, в региона и в света. Обикновено казваме нещо банално - че събитията от 11 септември също оказват своето огромно влияние върху всички субекти на темата сигурност. Това е колкото банално, толкова и важно, защото действително моментът беше ключов. Той наложи един сериозен, нов подход към функциите на въоръжените сили, тяхната структура, появата на нови компоненти в обсега им, както и големия въпрос за взаимодействието на отделните компоненти. Ето на тези въпроси новата редакция на военната доктрина дава един силно задоволителен отговор.

Опозицията отправи редица критики, къде бяха основните спорни моменти?

Дебати имаше главно около текстовете, които дават характеристики на рисковете, на военно-стратегическата среда, където се съдържа оценка за един по-продължителен период на нашия регион. Дебат предизвика и въпросът за числеността. И то не толкова за мирновременният състав на въоръжените сили, който вече е фиксиран с цифрата 45 000 души, но главно цифрата за военновременния запас и резерва на Българската армия. Чувствително е намаляването му - от 250 000 на 100 000 души. Но тук идеята, презумпцията и голямото очакване е, както подчерта и министърът на отбрана, че много скоро, всъщност, много по-скоро отколкото някои си представят, могат да се освободят ресурси в резултат на съкращаването на резерва, които да се насочат към преекипиране на отделни части и подразделения, към засилване на тяхната подготовка, а това резултира в по-голяма степен на боеспособност. Военната доктрина беше много внимателно огледана, след внасянето на проекта от министерството на отбраната. Всички предложения бяха дискутирани и преценени, и на редовното заседание на комисията се изработи, отново чрез дебат и гласуване, а там, където беше възможно и консенсус, становището на комисията по предлаганите промени. Дебатът около отхвърлените предложения и особено около отхвърлените предложения на Асен Агов днес в пленарна зала беше изключително полезен.

Важно е, че днес бяха приети промените във военната доктрина, защото това сега освобождава много време и ресурс за концентриране върху следващата тема, а именно дебата за промените в закона за въоръжените сили и отбраната. Там е и прословутият член 7, в който има промяна в текста, в резултат на което службите се извеждат от състава на въоръжените сили, но и други текстове, които трябва да бъдат предмет на много сериозно и задълбочено обсъждане.

Как върви работата по закона за специалните служби? Министър Свинаров преди малко каза, че вече разполагате със становищата на експерти от службите, а депутатът Асен Агов каза, че въобще не знае да е започнала подготовката по такъв законопроект.

Обяснимо е, защото тези неща са в работен ред и в тесен кръг. Ние имаме желание с министъра на отбраната Николай Свинаров, на външните работи Соломон Паси и на вътрешните работи Георги Петканов, както и с колегата Владимир Дончев, да създадем един екип, който да свърши цялата тази работа - от обработката на идеите и предложенията, до финализиране на схемата, която след това с помощта на юристите ще облечем текстово и това ще бъде законопроектът, който ще даде регламент на службите.

Определили ли сте си срок?

Работи се в момента. Но бих искал да видя този закон публикуван в "Държавен вестник" в края на март, началото на април тази година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Mickey
    #6

    ....и соцологически проучвания, са само за Кукловодите от ДС-БКП! И точни и надеждни! За да могат да си редят пасиансите! А на нас ни се подхвърлят манипулации! Всеки може сам, да си направи сам много по точно социологическо проучване! Попитайте внимателно 100 непознати човека! Колко от тях ще гласуват за партиите на ДС-БКП!? Проверете дали поне един от тях е сипатизант и гласоподавател на СДС? Какво им е мнението за Мутрата, за адент Гоце за Сергейчо руската подлога? Да, много тъпи българи робуват

  2. .
    #5

    .

  3. 17
    #3

    Фашаги и костоваци като теб ще бъдете в най-скоро време демократично отрегулирани по надлежен ред - този път пълно и окончателно!Dixi17

  4. 17
    #2

    триумфира!...Dixi17

  5. 17
    #1

    триумфира!...Dixi17

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.