Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Драмата с ТЕЦ – пачи яйца за кабинета и закъснял с 10 г. диалог

0 коментара
Политическото лъгане с години нагнети напрежението сред синдикалистите, особен привкус внесе и предизборната кампания, сн. БГНЕС

Крайно време е за повече реализъм – и от страна на правителството, и от страна на протестиращите миньори, заяви Славчо Нейков, председател на управата на Института за енергиен мениджмънт, пред БНР в понеделник. Поводът са продължаващите четвърти ден пътни блокади от недоволни работници основно от държавните мини "Марица Изток" и ТЕЦ "Марица Изток 2". Те искат да бъдат оттеглени териториалните планове за преход на въглищните региони Стара Загора, Кюстендил и Перник, които правителството одобри в последния възможен момент и изпрати за съгласуване с Брюксел, за да не загуби страната ни над 3.5 млр. лв. за осигуряване на алтернативна заетост на мястото на отпадащите въглищни мощности.

Според Нейков премиерът Николай Денков и енергийният министър Румен Радев са насадени на "пачи яйца", които исторически трябва да търсим много назад във времето. Според него това е закъснял диалог, който е трябвало да започне активно преди поне 10 години.

"Нашите политици, за съжаление, обикновено имат визия до следващите избори. В енергийния сектор трябва да се гледа дългосрочно. Това предполага наличие на стратегически поглед", отбеляза енергийният специалист.

Той допълни, че принципно подкрепя протеста на енергетиците, но не е съгласен с начина, по който става това.

Става въпрос за много повече от 4 млрд. лв.

"Те протестират срещу действия на правителството, а страдат десетки хиляди хора и бизнеси, които нямат никакво отношение. Формата на протеста трябва да бъде свързана с пряка комуникация с правителството. Не чрез мегафони от двете страни на мантинелата, а на масата на преговорите. Там могат да стигнат до някакви обективни решения", смята представителят на Института за енергиен минеджмънт.

По думите му в този разговор многократно се изтъкват едни 4 млрд. лв., но всъщност става дума за много повече. "Става дума за икономическо развитие на регионите в дългосрочен план", заяви Нейков.

Въглищата си отиват и си отиват много по-бързо отколкото всички смятахме, каза още той. Подкрепи тезата си с данни, според които на европейско ниво през първата половина на 2023 г. производството на ток от въглища е намаляло с 27% в сравнение със същия период през 2022 г. В този смисъл експертът отбеляза, че трябва да се говори не толкова за запазване на конкретните работни места на хората, а за запазване на техните доходи.

"Тези 4 млрд. са за да подпомогнат тези процеси. Така че правителството трябва да бъде максимално подкрепено в тази ситуация, за да не ги загубим и тях", заяви експертът.

Няма да "останем на тъмно", заяви още той. По думите му обаче липсва стратегическа енергийна визия. Правителството трябва да работи именно в тази посока. Според него трябва да се засили и прозрачността.

"Правителството трябва да предложи един писмен документ, в който ден по ден, стъпка по стъпка да обясни какво следва оттук нататък и по отношение на работни места, и по отношение на енергийния микс, и по отношение на демографията - нещата са свързани. Разчитам на разум", допълни Славчо Нейков.

Той отбеляза още, че не бива да се забравя, че правителството има много сложна, тежка и ограничена във времето задача - да разговаря с ЕК, и трябва да бъде подпомогнато в този процес.

По магистралите се решава нещо, което отдавна трябваше да е факт

Липсата на стратегически капацитет и политическа стабилност доведоха до там, че сега по магистралите да се решава нещо, което би трябвало отдавна да е приключило като тема, смята и Петър Ганев, старши експерт от Института за пазарна икономика.

"Има два големи проблема. Единият е провалът в стратегическото планиране. И вторият - много е трудно да гарантираш мръсно производство при политиката на ЕС за стимул на зелени производства. Ако се остави на пазара, без планове (подпомагане от държавата), много трудно тези мини могат да продължат да работят. С тази цена на емисиите те трупат само загуби", коментира той пред БНР.

"Изправени сме пред избора или да довършим нещо започнало - в случая става дума за реформа, или да тупаме топката максимално много, без да се взема никакво решение, за да не доведе то до протести, до негативна реакция. Хората, които три години са писали Плана за справедлив преход и са мислили по тази тема, сега е техен ред и да дадат решение", коментира икономистът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.