Американските икономисти Алвин Рот и Лойд Шапли получават Нобелова награда за икономика през 2012 година, съобщиха от Нобеловия комитет. Наградата им е присъдена за работа им върху теорията за стабилните преразпределения и практиката на пазарното устройство".
Мемориалната Нобелова награда за икономически науки е основана през 1968 година в памет на Алфред Нобел от шведската централна банка. Формално тя не е част от нобеловите награди, но също като тях е с парична премия от близо 1.2 млн. долара или 8 милиона шведски крони.
Рот и Шапли получават отличието за изследванията им за съответствията между различни икономически фактори в обществото като например студенти и учебни заведения и дори донори на органи и нуждаещи се пациенти.
Алвин Рот е професор по математика в Харвард, а Лойд Шапли е професор в Калифорнийския университет.
Преди година наградата бе присъдена отново на американци - Томас Сарджънт и Кристофър Симс.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
16 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Аз имам само един аргумент за качествената наука на САЩ. Колко наши деца учат в САЩ. На повечето родителите изнемогват, но работят на няколко места, продават имоти, а и децата получават стипендии. Този въпрос беше зададен по една от елекронните медии. Оказа се, че срещу хилядите деца ,учащи в САЩ в Русия са само 50-тина.
АМЕРИКАНСКАТА ИКОНОМИЧЕСКА МИСЪЛ - ПРЕСТЪПНОСТ ОБЛЕЧЕНА В РИЦАРСКИ ДОСПЕХИ!
Наградата трябваше да бъде връчена на Европейския съюз.
Така наречената "Нобелова" награда по икономика няма нищо общо с Alfred Nobel. Присъдена е за първи път през 1969 г. (http://en.wikipedia.org/wiki/Nobel_Memorial_Prize_in_Economic_Sciences). Явно, към средата на 60-те гонини на миналия век управляващите световните дела (от сорта на Ротшилд, Рокфелер и тям подобни) са решили да прикрият още по-добре мошеничествата си, като издигнат решенията за човешката стопанска дейност в ранг на наука. Т. нар. "Нобелова" награда по икономика е едно от средствата …
за постигане на тази цел. Който иска да се ориентира на какви хора е давана и каква е връзката между развиваната от тях теория и практиката, да проучи историята на Myron S. Scholes и Robert C. Merton (лауреати на наградата през 1997 г.) . Жокер: http://en.wikipedia.org/wiki/Long-Term_Capital_Management
Не злобей, Сергей.
А и не е вярно.
След 1917 руската икономика е само съсипана от родни ЕвроАзитаски друг ари. Планова съсипия: марксистка комунистка социалистка болшевистка.
През 1939-1941 СССРуската икономика е вързана с
Дойче Хитлеристка Германия.
През 1941-1945 пак, но с обратен знак.
Тогава СССР получава от САЩ заеми, храни и военна помощ.
През цялата ВСВ няма нобелови награди.
През 1946-1991 СССРуската икономика разполага с Най-голяма територия
и природни ресурси на Земното кълбо. …
А и населението си го бива количествено и донякъде качествено.
Не ви е крив Космоса, не.
Просто става както винаги - според признания на ваши "лидери"
племенни вождове, номенклатурки.
Вместо да зяпате мухи за ру беж ом,
оправяйте си внутрешните Феодални Кривици.
Развивайте си Демокрацията.
Не стига ви нормална вяра.
Повярвайте на Руския Народ.
Мужикът в Кремъл Не е Русия...
Анонимен 17:27 | 15.10.2012
На американците колкото повече нобелови награди за икономика им дават, толкова повече съсипват руската икономика
Новини относно: Глобална локална кална икономическа криза Трябва да си истински неук серсем, за да цениш или си правиш фетиш от такива новини. Богат да си - не те грее. Беден да си - не те ползва. Среден да си - също. Остава единствена възможност (споменатата). Анонимен 18:11 | 15.10.2012 Трябва да си истински неук серсем, за да направиш негативен коментар на тази новина
Номер 2: Прав(а) сте номер 4, приемам критиката. До номера 6 и 7 - да сте гледали наскоро цифри, факти и статистики? Да си спомняте случайно на кого беше присъдена нобеловата награда за икономика през 1997 г., и за какво точно? Подсказвам - единият е професор в Харвард, а другият - в Станфорд.
Първо правят световна икономическа криза и после им дават 2 Нобелови награди.
Трябва да си истински неук серсем, за да направиш негативен коментар на тази новина