Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Две дози от различни ваксини: първи данни за ефективността най-рано след месец

Учените са убедени, че комбинирането на различни ваксини е безопасно и се надяват да се окаже ефективно

1 коментар
Две дози от различни ваксини: първи данни за ефективността най-рано след месец

Първи данни за това доколко ефективно е поставянето на две различни ваксини при първата и втората доза се очакват най-рано след месец, а по-категорични заключения ще има през юни и юли. В момента тече голямо проучване по въпроса във Великобритания, за което преди дни изследователският екип обяви, че ще бъде разширено. Испания също анонсира, че започва такова проучване, което в кратък срок да покаже ефективността на този вариант. Въпросът за "смесването" на ваксини става все по-актуален след масовия отлив от ваксината на AstraZeneca в Европа и решенията на някои страни да ограничат приложението ѝ заради опасенията, че е свързана с редки случаи на тромбози. Франция и Германия казаха, че ще предложат на хората под 60 години с поставена първа доза от ваксината на AstraZeneca да ползват като втора доза иРНК (Pfizer/BioNTech и Moderna).

Преди ден българските здравни власти издадоха насоки ваксината на AstraZeneca да не се прилага у нас само при жени под 60-годишна възраст с повишен риск от тромбози и/или анамнеза за тромбоцитопения (необичайно ниски нива на тромбоцитите в кръвта). Експертите препоръчват хората, които са получили първа доза от ваксината на AstraZeneca и които не са проявили сериозни нежелани лекарствени реакции, да си поставят и втора доза от нея, а за тези, които не желаят се дава възможност втората доза да е от Pfizer/BioNTech не по-рано от 84 дни след първата доза на AstraZeneca. Все пак експертите не препоръчват комбинирането на двете ваксини, тъй като няма данни за ефективността на тази комбинация. Възможността за избор се дава обаче за да не останат хора само с една доза ваксина, тъй като се предполага, че втората бустерна доза, макар и от друга ваксина, ще осигури по-добра защита от вируса.

Смесването на ваксини би улеснило имунизацията

Учените по света обаче все по-настойчиво търсят отговора на въпроса за комбинирането на ваксините, тъй като тази опция би дала по-голяма гъвкавост на ваксинационните програми, които са изправени пред редица трудности като неритмични доставки, опасения за сигурността и др.

Преди дни стана ясно, че учени от Оксфордския университет разрширяват своето проучване за миксирането на ваксини Com-Cov.

Матю Снейп, доцент по педиатрия и ваксинология в Университета в Оксфорд, който е главен изследовател в проучването, коментира, че фокусът на изследването е дали наличните ваксини могат да се използват по-гъвкаво, като за първата и втората доза се използват различни ваксини.

"Ако успеем да покажем, че тези смесени схеми генерират имунен отговор, който е толкова добър, колкото стандартните схеми, и без значително увеличаване на нежеланите ваксинални реакции, това потенциално ще позволи на повече хора да завършат курса си за имунизация срещу Covid-19 по-бързо", казва той пред "Гардиън".

"Това също би създало устойчивост на ваксинационния процес в случай на недостиг на някоя от използваните ваксини", обяснява той.

Повече от 800 души вече участват в изследването и са получили по две дози от Pfizer, AstraZeneca, или комбинация от двете. Сега проучването се отваря и към ваксините на Moderna или Novavax. Възрастни над 50 години, които вече имат поставена първа доза от Pfizer или AstraZeneca, могат да кандидатстват за участие в проучването Com-Cov. Втората им доза може да бъде отново същата или такава на Moderna или Novavax.

Снейп се надява да наеме 1050 доброволци, които вече са получили една доза през последните 8 -12 седмици.

Първи резлутати след месец

Резултатите от първата част на проучването се очакват през следващия месец, а от разширеното проучване ще се докладват данни през юни или юли, въпреки че проучването ще продължи една година.

Като цяло здравните експерти са на мнение, че смесването на ваксините трябва да е безопасно. Проучванията ще следят за странични реакции и най-вече трябва да установят доколко ефективни са смесените схеми.

На участниците в проучването ще бъде вземана кръв, за да се проучи имунния отговор - под формата на антитела и Т-клетки.

И Испания проучва експресно комбиниране на ваксини

Испания също обяви, че ще проучи ефектите от смесването на различни коронавирусни ваксини, отговаряйки на променящите се насоки за употребата на AstraZeneca.

Заедно с Ирландия и няколко други европейски държави, Испания ограничи ваксината на англо-шведския производител да се прилага само на хора над 60 години заради опасенията, че увеличава риска от редки кръвни съсиреци при по-младите.

Изпитването в Испания ще се проведе върху 600 души от всички възрасти от цялата страна, съобщи Исус Фриас Иниеста, координатор на клиничните изследвания в института "Карлос III"

"Целта на проучването е да се определи в рамките на 28 дни дали втора доза от ваксината Pfizer може да се даде на пациенти, получили първо ваксината AstraZeneca", обясни той.

Какво казва ЕМА?

На този етап европейският регулатор ЕМА няма становище по въпроса със смесването на ваксини.

Питър Арлет, експерт по анализ на данни в ЕМА каза на брифинга на агенцията на 7 април, че понастоящем има много дискусии по този вариант, което, според него, се дължи главно на необходимостта да се увеличи максимално "относително ограничената наличност" на различните ваксини.

"Има теоретична причина да мислим, че смесването на ваксините може да работи и би могло да бъде безопасен и ефективен подход", каза той, потвърждавайки обаче, че в EMA не са представени данни, което означава, че не е направила оценка за евентуално смесване на ваксините.

"Ако има такива данни, ние ще ги оценим незабавно", добави Арлет.

Франция разчита на досегашния опит с други ваксини

Въпреки липсата на насоки по въпроса, Франция предлага на хората под 60 години да получак РНК (Pfizer и Moderna) ваксина като втора доза с интервал 12 седмици между двете.

Елизабет Буве, председател на комисията по ваксинациите в местния регулаторен орган, коментира, цитирана от Еuroactiv, че "няма причина да се страхувате от някакви конкретни странични ефекти" при смесването на ваксини. "Единственото нещо, което трябва да се гарантира, е, че има добър имунен отговор, какъвто би трябвало да има", казва Буве.

Въпреки това здравният регулатор отбеляза, че все още не е проведено широкомащабно проучване върху хора за този тип схема на ваксинация. От началото на 2000-та година насам подобни проучвания са проведени върху животни или във фази 1 и 2 при хора, но няма мащабни изпитвания във фаза 3.

Буве обяснява, че подобни опити има при няколко ваксини в процес на разработка освен тези срещу Covid, споменавайки ваксини срещу ХИВ/СПИН, грип и хепатит В. Това е "много интересна схема, защото носи определени предимства по отношение на вида на имунния отговор, продължителността на имунния отговор ", допълва тя.

Според нейния колега професор Льо Гулудек досегашните проучвания, дори предварителни, показват "отсъствието на опасност" при смесването на ваксини, но нивото на ефективност трябва да се определи в по-големи проучвания.

Някои експерти смятат, че тъй като всички ваксини са насочени към един и същ външен протеин на вируса, те могат да бъдат комбинирани, за да обучат тялото да се бори с вируса. Колко ефективен е този подход обаче трябва да се докаже в по-големи проучвания.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #1

    Бас държа че втората ваксина след първа Астра трябва да е Файзър и да е задължителна. Иначе цялата търговска война която поведе Файзър по медиите и пълнене на "експертни" гуши.... ще е напразно!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.