Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Двете лица на Китай

0 коментара

В Китай човек се обърква. Когато за пръв път слезе от самолета в Пекин или Шанхай, започва да се удивлява на всяка крачка. Немалко западни политици и бизнесмени се възхищават на всичко, което виждат. Нима това е комунизмът, се питат те пред вида на блестящите небостъргачи, препълнените ресторанти, мобилните телефони в ръцете на милиони хора. Китайските им партньори пристигат на срещите с чисто нови лимузини Мерцедес, край тях седят красавици, излезли от магазините на Гучи, Ескада и Шанел с маникюр за 50 евро.

В един германски ресторант в Шанхай халба бира струва 8 евро, свободни места в салоните няма. През последната година 200 000 шанхайци са си купили собствено жилище. В мрачния период на рецесия производителите на френски луксозни стоки съзират само едно слънчево място и това е Китай. БМВ току-що оповести намеренията си да разположи производствени мощности в страната. И знаете ли както казва премиерът Чжу Жунцзи. "Да премахнем всичко, което пречи на потреблението". Било жилище, кола или ваканция, "трябва да се открият новите акценти на потреблението". И така, добре дошли в империята на комунизма, пардон, в империята на консумизма.

Това е едното лице на Китай, страната, която стана по-заможна след продължилите над две десетилетия реформи и отваряне. И "по-силна", подчертава гордо Чжу Жунцзи. Страна, където управляващата КП заяви, че ще отвори вратите си за частните предприемачи.

Китай има и друго лице. Повечето западни посетители не го виждат. А не е никак трудно да се види. Достатъчно е да пропътуваш час-два с такси и вече виждаш защо Китай държи да я наричат "развиваща се страна". Изневиделица влизаш в Третия свят, страната на селяните. Те не гладуват, но са бедни. Толкова бедни, че децата на някои семейства работят на полето, защото нямат пари за училище. В подобни условия живеят повечето хора на село, а те са около 800 милиона. Те са свидетели на онова, което не е наблюдавано в Китай след революцията на Мао Цзедун през 1949 година. Наблюдават все по-охранените късметлии, докато самите те тъпчат все на едно и място. Китай се разпада на бедност и богатство.

И това става в страна, която се нарича комунистическа. Дори партията се плаши от динамиката и мащабите на структурните промени. Докато новобогаташите се отдават без задръжки на потреблението, в градовете възниква прослойката на забравените, това са най-вече безработните и скитащите из страната надничари. На село недоволството расте. Отмина времето, когато селяните се радваха на политиката на реформи, тъй като първи се облагодетелстваха от нея. Междувременно няма друга страна в света с подобна бездна между града и селото. Един гражданин печели средно три пъти повече от селянина. Разликата се задълбочава.

По ирония на съдбата именно селяните платиха цената на развитието. И днес тях ги облагат с по-високи данъци от гражданите. Селяните съставляват две трети от населението, а под 15 процента от държавните разходи са предназначени за селото. Строгата система на регистриране по местожителство привързваше като с вериги селяните към нивите им през последните пет десетилетия и не им позволяваше да потърсят по-добър живот в градовете. Ако нямаш пари, не можеш да получиш образование в нов Китай, нямаш право дори на медицинска помощ. Чудно ли е тогава, че селяните все по-често нанасят побои на данъчни чиновници и разбиват общинските служби.

Не само завистта ражда недоволство. Ражда го несправедливостта. Казват, че в Китай има над хиляда милиардери (в китайски юани). В страната няма свободен пазар, а капитализъм на номенклатурата. От определено ниво нагоре бизнесът е в ръцете на хората с връзки. Решаващи са контактите с политическата власт. Корупцията избуява. По данни на китайските експерти годишно от страната изтичат капитали на стойност 45 милиарда долара.

Степента на икономическото неравенство се измерва с коефициента Gini. Дори официалните медии признават, че той е 0,458, тоест Китай е достигнал опасно ниво и се нарежда някъде между Перу и Кения. Благосъстоянието е по-неравномерно разпределено, отколкото в САЩ. Премиерът Чжу Жунцзи току-що оповести, че правителството ще предприеме контрамерки. Желаем му успех. Дотогава КНР ще си остане диктатура, където нещата не опитат до идеология, а само и единствено до власт, с острови на благоденствие сред море от мизерия, и елит, който трупа богатство за сметка на народа.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.