Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК: България е с по-добри финанси от Германия, Холандия и Швеция

София за пръв път излиза от списъка на държавите с дисбаланси

19 коментара
ЕК: България е с по-добри финанси от Германия, Холандия и Швеция

Европейската комисия извади България от списъка на държавите с макроикономически дисбаланси. Това се случва за пръв път, откакто той е създаден през 2013 г.

София вече е в зеления списък по макроикономика и се справя по-добре дори от държави като Германия, Холандия и Швеция, които все още имат дисбаланси. Това става ясно от обявените в сряда доклади по линия на Европейския семестър.

Още от самото създаване през 2013 г. на т. нар. Европейски семестър, който следи задълбочено макроикономическите показатели на държавите членки на ЕС след кризата в еврозоната, България фигурираше в категорията на страните с дисбаланси. След фалита на КТБ през 2015 страната попадна в още по-тежка група - на държавите с "прекомерни" дисбаланси. През 2018 г. ЕК вече не считаше дисбалансите у нас за "прекомерни", а сега за пръв път се отчита, че проблемът вече не стои.

Миналата есен Европейската комисия избра да направи задълбочен икономически преглед на 13 държави от съюза. Резултатите от него сочат, че единствено България вече е в зелената зона и няма дисбаланси. Гърция, Италия и Кипър продължават да имат "прекомерни дисбаланси", а в категорията на държавите с "дисбаланси" влизат Германия, Ирландия, Испания, Холандия, Франция, Хърватия, Португалия, Румъния и Швеция.

Новината идва на фона на заявката на България да влезе в чакалнята на еврозоната и Банковия съюз на ЕС през юли тази година. Оценката на ЕК идва и ден, след като Националният статистически институт (НСИ) си призна, че има проблем в обявените данни за въшната търговия за 2019 г. заради огромен неотчетен правилно внос. Не е ясно как ЕК ще погледне на предстоящата ревизия на данните, която се очаква да бъде обявена на 5 март.

Според ЕК България е показала силни макроикономически политики, които подкрепят растежа на фона на исторически ниска безработица. Въпреки това страната бавно наваксва изоставането от ЕС и все още има едно от най-високите равнища на бедност и неравенство в доходите.

ЕК продължава да смята, че страната има нужда от още структурни реформи и инвестиции, за да постигне устойчив и включващ растеж на фона на тежката демографска картина, недостига на работна сила и огромните регионални диспропорции.

Видимо от доклада темата, която е преобърнала досегашните оценки на ЕК, е заздравяването и регулацията на финансовия сектор, особено на банките и застрахователите. Отчита се и намаляване на корпоративния дълг и необслужваните кредити.

Според ЕС растежът през 2019 г. се очаква да се ускори до 3.7% от 3.1% през 2018 г., докато през 2020 г. и 2021 г. отново ще се забави до 3%. За данните за 2019 г. обаче може да се наложи по-сериозна ревизия, след като НСИ призна, че не е отчитал коректно вноса на петролни продукти заради промени в митническото деклариране.

Принципно ЕК смята, че потенциалният ръст на БВП у нас все още не е достатъчен, за да осигури бърз процес по догонване на останалите държави в съюза. Отчитат се и недостатъчни инвестиции, които бавят необходимата модернизация на икономиката.

ЕК смята, че е налице ограничен напредък по отношение на борбата с прането на пари, която беше ключова забележка от миналогодишния доклад на ЕК. Заради протест на българските власти по тази тема миналата година Брюксел официално коригира доклада си. Напредъкът не е достатъчен и по отношение на проблема с търговската несъстоятелност, стабилността на сектора на автомобилното застраховане, а също и на реформите в образованието и здравеопазването.

Критики в доклада на ЕК има по отношение на екологичните предизвикателства пред българската икономика. България остава сред държавите с най-висока смъртност по причини, свързани със замърсяването на околната среда. Родната икономика пък е енергийно най-интензивната в ЕС, тъй като харчи 3.8 пъти повече енергия и произвежда 4.4 пъти повече въглеродни емисии на единица БВП в сравнение със средното за съюза.

За поредна година стоят и критиките по линия на борбата с корупцията. Въпреки че реформите започват да дават резултат, България все още няма достатъчно на брой резултати по казуси, свързани с корупция по високите етажи на властта.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. vladi_guetzov
    #19

    Такива статии ,с които ни промиват главата ,колко сме велики и колко сме добре или по-добре от другите ,когато виждаме реалността ,колко сме зле и изоставаме след другите просто още повече влошават чувството на безнадежност,че ще се оправим.Да ,ама Не.Докато жалките французи и германци записани със дисбаланси правят еърбъз и мерцедеси,ние българите ,балансирани и управлявани от гении без резултатно правим фарове и жици за мерцедеса.

  2. vladi_guetzov
    #18

    Предпочитам да живея в страна с дисбаланси като Швеция , Холандия ,Германия и Гърция ,отколкото да ме управляват изключителни гении ,чиито прояви нямат ефект за развитието на страната и тя/страната / да е на последното място в Европа

  3. Естествено
    #17
    Отговор на коментар #15

    Пак опряхме до мъртвите души, а? ☺ Нека изчакаме скандала с данните да поприключи, пък ще видим. https://www.economic.bg/bg/news/12/nsi-prizna-za-problem-s-dannite-za-vnosa.htmlСвободна Европа публикува анализ на данните за емиграцията. Какво е модерно и кой какъв е се вижда доста добре в него - има и анализ по възрастони групи. https://www.svobodnaevropa.bg/a/30451379.htmlС тази бизнес среда никога нещата няма да се получат. А е такава заради частно законодателство. Поредния протест беше вчера. Няма какво да дискутираме по темата.

  4. dimitardi100
    #16

    Високо признание за стремежа на българското правителство, след дивия комунизъм и крадливия преход , да превърне България отново в европейска държава .

  5. Филка Русофилка
    #15
    Отговор на коментар #12

    Зaдaчкa зa 3-тo нeзaвъpшeнo oтдeлeниe, a нe зa виcшa мaтeмaтикa: 1. БВП нa глaвa oт нaceлeниeтo, пo кoйтo индикaтop cмe били „нaй-бeдни“, ce изчиcлявa, кaтo БВП ce дeли нa oкoлo 7 млн. бългapи. Кaтa дeн пo някoй глaвaнaк („пoлeзeн идиoт“) ce изцeпвa из мeдиитe, чe „3 млн. бългapи избягaли в чужбинa“; 2. Aкo paздeлим БВП нa пo-мaлкo милиoни, дa нe ce oкaжe, чe нe cмe „нaй-бeдни“? 3. Aкo c „избягaлитe 3 млн.“ cмe oбщo 10 млн., знaчи cмe ce увeличили c 1 млн… пpи oтpицaтeлeн ecтecтвeн пpиpacт oк. 40 xил./г. в пpoдължeниe нa 30 гoдини!? Дa нe би бългapкитe в чужбинa дa paждaт кaтo зaйкини? :)

  6. Филка Русофилка
    #14
    Отговор на коментар #12

    Cвъpши вeчe и c мoдaтa нa бягaнeтo. Ceгa бягaт caмo ниcкoквaлифициpaни и пpocтaци, a дpугитe xoдят дa учaт, кaктo ca пpaвeли бългapитe пo цapcкo вpeмe. Диpeктopът нa НCИ д-p Цвeтapcки кaзa oщe пpeди гoдинa, чe oтpицaтeлнaтa нeтнa мигpaция вeчe e нищoжнa и cкopo щe cтaнe пoлoжитeлнa. Зa 2018 г. e caмo 3666 души. Бopиcoв чaк oня дeн кaзa, чe 2018 ca ce зaвъpнaли 16 xил. бългapи. Нe ca му кaзaли, чe oт 2012 дo 2018 ca ce зaceлили oбpaтнo в Бългapия 68353 бивши бългapcки нoвoeмигpaнти.

  7. Филка Русофилка
    #13

    Oщe 1 пpичинa пoлeзнaтa ни идиoтщинa дa нaмpaзи EC и EК, чe нaй-пocлe кaзaли иcтинaтa, a нe пoвтapяли кaтo пoлeзнитe ни идиoти oпopкитe нa путинcкaтa пpoпaгaндa. Ceгa c „фaлшифициpaнитe дaнни“, кaктo двaмaтa pуcки eвpoдeпутaти нa Кopнeлa (Милийoнчeвa и Cивия кapдинaл) нaбeдиxa НCИ, щe ни пpиeмaт и в клубa нa бoгaтитe OИCP. Нaвpeмeтo Лeвcки кaзa, чe, кaтo ce ocвoбoдим, щe xoди в Pуcия дa ce бopи зa cвoбoдaтa нa укpaинци и пoляци, кoитo cтpaдaли oт pуcкoтo poбcтвo пoвeчe oт нac. Бaт Бoйкo дa cлeдвa зaвeтa нa Лeвcки и дa пoмaгa нa „бpaтушкитe“, кoитo нямaт шaнca дa ca в EC или в OИCP. :)

  8. Естествено
    #12

    Много важно. Българите бягат в Германия, Холандия и Швеция, защото тези "добри финанси" са на гърба на гражданите.

  9. ivancho ivanov
    #11

    По макроикономика се спрвяме по-добре от европейски майстори, но сме най-бедният член на ЕС - не рзбирам, "Зад този портет има таен вход . или аз съм идиот, каза всеизвестният детектив сър Арчимбалд... рзглеждайки внимателно портета на лорд Хъмфри" , той беше идиот", зад портета нямаше таен вход" - все цитат от в. Стършел от едно време, Незнакомов!

  10. анита хегерланд
    #10

    Нашата икономика не трябва да догонва европейската, а да се пренастрои към новите реалности. Дигитална, кръгова икономика означава, че цялото ни материално производство трябва да се изнесе в Азия сега, когато условията още са благоприятни и никой не се е сетил да създаде паника. Успоредно с това трябва да се помисли за екологично земеделие, туризъм и всичко онова, което може да се направи по правилата на ЕС, които вече са гласувани. След това трябва да се участва в програми, които да донесат и финансирането. Това трябва да се планира сега, дами и господа.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.