Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК дала знак, че ще спре делото за вятърните перки в Калиакра

В началото на годината кабинетът решава да предоговаря ли концесията с "Юлен" в Пирин

2 коментара
ЕК дала знак, че ще спре делото за вятърните перки в Калиакра

Има знаци от страна на Европейската комисия, че ще се прекрати делото срещу България в Европейския съд в Люксембург заради вятърните паркове в Калиакра, както и наказателните процедури заради неприлагането на евродирективите за изменението на климата, за генно-модифицираните организми (ГМО) и за водите. Поне година обаче ще отнеме спирането на процедурата заради изсичането на дървета по поречието на река Вая в зоната "Иракли", а едва в началото на следващото лято екоминистерството ще има позиция дали трябва да има "Национален парк "Черноморие".

Това стана ясно в понеделник при отчет на свършеното през тази година от Министерството на околната среда и водите. За догодина остава и решението дали правителството ще иска предоговаряне с "Юлен" на концесията за ползване на части от национален парк "Пирин" за ски зоната "Банско".

В момента Брюксел води 13 наказателни процедури в областта на околната среда срещу България, като в най-напреднал стадий е тази за изградените в нарушение вятърни паркове в защитената зона "Калиакра", заради която ЕК заведе дело в началото на ноември 2013 г. За да се спаси от огромната парична санкция, правителството разшири защитената зона "Калиакра", обяви нова – "Било", като компенсация за засегнатите хабитати. Освен това забрани строежите в обособените части на "Калиакра" и даде на прокурор случая с одобрения инвестиционен проект от страна на варненската екоинспекция без да е извършена оценка за въздействие върху околната среда. Всички това е докладвано на Брюксел и при среща в петък на Михайлова с еврокомисаря по околната среда Янез Поточник той определил тази информация като обнадеждаваща и обяснил, че за прав път от 7 години има ясен сигнал за предприемане на действия за решаване на проблема, разказа екоминистърът.

Тя смята, че ще се спрат и наказателните процедури за изменението на климата, ГМО и управлението на водите, тъй като вече се разглеждат съответните законови поправки. Михайлова успокои, че корекциите относно генно-модифицираните организми се отнасят само за лабораторните изследвания. "Никой не възнамерява да пусне ГМО в естествена среда", каза Михайлова.

Заместникът ѝ Атанас Костадинов допълни, че се предприемат мерки и за решаване на проблемите с процедурата заради Иракли. Възстановяват се изсечените заради строеж дървета по поречието на река Вая. Залесяването ще доказва пред ЕК с отчети и снимки. То ще продължи и догодина и дори ще бъде разширено. Според Костадинов до една година може да се очаква спирането на тази наказателна процедура.

До юни трябва да е готово становището на МОСВ за необходимостта от обявяването на нов национален парк – "Черноморие". И в момента в този регион има много защитени територии, а скоро ще приключи и заснемането на хабитатате, посочи министърът. По думите ѝ разговорите по този въпрос предстоят, а новата политика на Европейския съюз е да има и защитени акватории.

Михайлова каза, че само Министерството на инвестиционното проектиране още не е предоставило своя анализ за териториално-устройствения план на ски зоната "Банско", за да може МОСВ да предложи на правителството евентуално решение на въпроса с надстроените територии в парк "Пирин" от концесионера "Юлен".

Именно разминаване на териториалния устройствен план на ски зоната с включените в концесионния договор планове, разкрива надстрояването с 99 хектара, което си е нарушение на контракта и построените там съоръжения се явяват незаконни. Регионалното ведомство, специализираните звена в Министерския съвет вече били готови с анализите си и в началото на следващата година се очаква Михайлова да внесе предложение МС.

"Ако се налага коригиране на параметрите на концесионния договор, аз ще го предложа", заяви екоминистърът.

Министър Михайлова каза, че не се притеснява от заканата на кмета на Банско Георги Икономов да я съди, задето не внася промяната в плана за управление на парк "Пирин", допускаща допълнително застрояване, която бе одобрена от Висшия екологичен експерт съвет към МОСВ по времето на ГЕРБ.

Всички инвестиционни намерения в защитени територии трябва да бъдат отразени в плановете за управлението на националните паркове, каза Михайлова. Тя изрази надежда, че в малкото оставащо време до края на годината ще бъде подписан договорът за изработката на нов план за управление на "Пирин".

2015 година е срокът за изработка на новите планове за управление на националните паркове.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #2

    защо не сложат някаква звукова сигнализация по перките и пилетата няма да се удрят! егасу

  2. Анонимен
    #1

    Именно Евросъюза ни натресе тези вятърни донкихотовски проекти и ВЕИ-измишльотини. Петролните и газови лобита НИКОГА няма да оставят широко навлизане на принципно новите енергийни и ресурсни технологии.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.