Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК със стратегия за осигуряването на ваксини срещу Covid-19 за 2.7 млрд. лв.

0 коментара
ЕК със стратегия за осигуряването на ваксини срещу Covid-19 за 2.7 млрд. лв.

За да подкрепи фармацевтичните компании за бързото разработване и производство на ваксина срещу коронавируса, Европейската комисия (ЕК) ще сключи споразумения с отделни производители на ваксини от името на държавите членки.

В замяна на правото да закупи определен брой ваксини в даден срок, ЕК ще финансира част от първоначалните разходи на производителите на ваксини. Това ще стане под формата на предварителни споразумения за закупуване. Предоставеното финансиране ще се смята за авансово плащане за ваксините, които в действителност ще бъдат закупени от държавите от ЕС.

Средствата ще бъдат осигурени чрез Инструмента за спешна подкрепа, чийто бюджет е 2.7 милиарда евро. Допълнителна подкрепа ще бъде предоставена чрез заеми от Европейската инвестиционна банка. Това предвижда европейската стратегия за ускоряване разработването и производството на ваксини срещу Covid-19, която беше представена в сряда.

"Време е за наука и за солидарност. Няма нищо сигурно, но аз съм убедена, че можем да мобилизираме ресурсите, необходими за откриване на ваксина, и да победим вируса веднъж завинаги. Трябва да сме готови да произведем и въведем такава ваксина в цяла Европа и по света. Тази ваксина ще бъде пробив в борбата с коронавируса и свидетелство за това, което партньорите могат да постигнат, когато обединят своите знания, изследвания и ресурси. Европейският съюз ще направи всичко по силите си, за да осигури достъп до ваксина на всички хора по света, независимо от това къде живеят", каза председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.

Комисарят по въпросите на здравеопазването и безопасността на храните Стела Кириакиду посочи, че сътрудничеството ще увеличи шансовете за безопасна и ефективна ваксина в необходимия мащаб възможно най-бързо. "Никой не е в безопасност, докато всички не сме в безопасност и няма да пожалим усилия, за да защитим гражданите на ЕС и на света", каза тя.

Критерии за финансиране

При избора на ваксини, които да бъдат финансирани, ще се вземат предвид няколко критерия: обоснованост на използвания научен подход и технология, бързина на изпълнението в необходимия мащаб, разходи, споделяне на риска, отговорност, обхват на различните технологии, контакт на ранен етап с регулаторните органи на ЕС, световна солидарност и капацитет за доставки чрез развитие на производствен капацитет в рамките на ЕС.

Винаги има риск подпомогнатите потенциални ваксини да се окажат неизползваеми по време на клиничните изпитвания. Поради това ЕК определя стратегията като застрахователна полица — част от рисковете за промишлеността се поемат от публичните органи в замяна на гаранцията за равен достъп до ваксина на добра цена за държавите от ЕС, ако такава ваксина бъде създадена.

Гъвкав и солиден регулаторен процес

Регулаторните процеси ще бъдат гъвкави, но ще останат солидни. Заедно с държавите членки и Европейската агенция по лекарствата ЕК ще използва максимално гъвкавостта на действащата регулаторна рамка на ЕС, за да ускори разрешаването и предоставянето на успешни ваксини срещу Covid-19. Това включва ускорена процедура за разрешаване, гъвкавост по отношение на етикетирането и опаковането и предложение за предоставяне на временни дерогации от някои разпоредби на законодателството за ГМО, за да се ускорят клиничните изпитвания на ваксини срещу коронавируса и лекарства, съдържащи генетично модифицирани организми.

Глобална солидарност

ЕК посочва, че вече е била направена важна стъпка към съвместни действия между държавите от ЕС чрез създаването на приобщаващ Алианс за ваксини от Франция, Германия, Италия и Нидерландия и допълва, че стратегията на ЕС за ваксините ще се основава на съвместен подход.

В съобщението се посочва, че ЕС допринася за усилията на световно равнище за универсални изследвания, лечение и ваксинация чрез мобилизиране на ресурси и чрез сътрудничество с държави и световни организации в сферата на здравеопазването в рамките на мрежата за достъп до инструменти за борба с Covid-19 (ACT-ускорител).

Световната кампания за поемане на ангажименти за борба с коронавируса доведе до събиране на 9,8 милиарда евро до края на май 2020 г. В момента тече вторият етап от кампанията в партньорство с организацията Global Citizen (Гражданин на света) и други правителствени и неправителствени организации, който ще приключи със световна среща на върха за поемане на ангажименти за дарения на 27 юни.

Европейската комисия е ангажирана с принципа за всеобщ и равен достъп до ваксини на достъпна цена, особено за най-уязвимите държави. Комисията е готова да проучи с международните си партньори възможността значителен брой държави с високи доходи да обединят ресурсите си, за да резервират ваксини от дружествата за себе си и за държави с ниски и средни доходи. Държавите с високи доходи могат да действат като приобщаваща група от международни купувачи, като по този начин ускоряват разработването на безопасни и ефективни ваксини и гарантират максимален достъп до тях за всички нуждаещи се по света.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.