Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Експериментален пожар ще разкрива вината за влака "София - Кардам"

ВКС върна делото на долната инстанция

0 коментара
Експериментален пожар ще разкрива вината за влака "София - Кардам"

Върховният касационен съд върна в четвъртък делото за трагедията във влака София-Кардам с указанията за пресъздаване на обстановката от инцидента. Според ВКС долните две инстанции не са преценили обективно и пълно възможностите на подсъдимите длъжностни лица от влаковата бригада да реагират в усложнената обстановка.

В началото на година Великотърновският апелативен съд намери за виновни за инцидента, довел до смъртта на 9 души, шафнера на изгорелия кушет-вагон Георги Георгиев и началник-влака Иванка Костадинова. Те първо бяха осъдени от съда в Плевен съответно на 12 и 8 години затвор за немарливо изпълнение на служебните задължение, което е довело до причиняване на смърт по непредпазливост. Присъдата им бе намалена до 8 и 5 години затвор от съда във Велико Търново, преди да бъде отменена от ВКС като необоснована.

В същото време обаче ВКС отмени като неправилна и постановената оправдателна присъда за тогавашния зам.-шеф на предприятието "Пътнически превози по експлоатацията на спални и специални вагони - София" Георги Иванов.

Присъдите на Георгиев и Костадинова бяха отменени, защото комплексната експертиза по делото не отговаря на въпроса дали те са можели да реагират в обстановка на пожар, който обхваща целия вагон за четири минути. Те са разполагали с 2 неизправни пожарогасителя и едно азбестово одеяло, пише ВКС в своите мотиви.

В същото време по делото е установено, че служителите на БДЖ не са обучени да действат в ситуация на пожар, което е в задълженията на Георги Иванов. Според ВКС долните инстанции не са преценили правилно вината на зам.-шефа на предприятието, който е издал заповедта да се затварят вратите на кушет-вагона с метални скоби.

Върховният съд стига до извода, че ако вратите са били отворени, е имало реална възможност да се стигне до спасяването на всички жертви. ВКС отчита, че не може да се считат за напълно достоверни и показанията, че шафнерът на кушета Георги Георгиев е бил пиян. Показания в тази посока е дал само един свидетел, но той на няколко пъти е променял свидетелствата си.

В крайна сметка ВКС връща делото с указания да се допълни комплексната експертиза със следствен експеримент. Експертите трябва да запалят кушет-вагон, за да поставят подсъдимите и свидетелите в подобна обстановка.

Съдът счита още, че присъдените обезщетения по 100 000 лева на всеки един от 19-те граждански ищци (общо 1.9 млн. лева) са справедливи. Остава да се уточни кой точно ще ги плаща. ВКС отхвърля твърдението, че ако БДЖ – "Пътнически превози" плати исканите суми, това ще доведе компанията до невъзможност да си изпълнява дейността.

Делото се влачи вече 3 години и половина след инцидента във влака от 28 февруари 2008 година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.