Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Енергийният министър: Цената на газа можеше да скочи с 5% вместо с 30%

Частни интереси стоят около високите цени, ще се установява чии

33 коментара
Енергийният министър: Цената на газа можеше да скочи с 5% вместо с 30%

Бившето ръководство на "Булгаргаз" не е работило за запазване на интересите на дружеството, коментира министърът на енергетиката Александър Николов пред Нова телевизия.

Николов посочи, че ръководството на "Булгаргаз" е сменено след поредица от получени данни и проверки от страна на Българския енергиен холдинг.

"Относно това дали някой се опитва да овладее енергетиката (както твърди ГЕРБ – бел.ред.) - за последните шест седмици няма сменен нито един изпълнителен директор на системните дружества", каза министърът.

Според него цената на газа за януари е функция от поведението от ръководството на "Булгаргаз" и това, че предложените решения от тяхна страна са приети директно от КЕВР. По думите му повишението е могло да бъде 5% вместо 30%.

"Естествено, че с поведението си са вдигнали цените. България разполага с два дългосрочни договора и с хранилището в Чирен. Управлението на тези договори и хранилището и възможните действия, които можеха да бъдат предприети, водеха до сценарий, в който повишението можеше да е 5%", посочи Николов.

Според министъра вместо с цената на газа да се защитава общественият интерес - е защитен търговски.

Чий - предстои да бъде изяснено.

Той добави, че в страната има две борси за търговия на синьо гориво.

"Какво се случва - когато миксирате всичко накуп създавате, така че цената да е изкуствено по-ниска и на свободния пазар. Появява се определено юридическо лице и закупува на по-ниската цена. Да, реализира малка печалба за "Булгаргаз", но огромната част остава в съответните юридически лица", обясни той.

За спиране на износа на ток от България може да се говори, само ако сме съгласни да не сме в европейската общност и да нямаме всички ползи, които имаме от европейския пазар, коментира министърът на енергетиката Александър Николов пред Нова телевизия.

"Ако спрем износа на ток - цената ще падне. Но това ще доведе до сериозни последствия за България. Глобата е едно на ръка. Това, че в момента успяваме да балансираме с енергийното си производство на ток е добре, ако го направим ще имаме полза, но краткосрочна", посочи той.

"Дългосрочно Румъния и Гърция са ключови партньори и е хубаво да имаме добри отношения. Ако ние направим това сега, ще пострадат много те. И можем да очакваме абсолютно същата реакция от тях, когато се нуждаем", добави министърът.

Николов посочи, че цените на тока в Европа на битовия пазар са много по-високи.

"Факт е, че енергийната криза е криза за цяла Европа. Тя не е само в България. Страната ни, с мощностите, с които разполага, балансира целия регион", каза енергийният министър.

Той коментира и дали е възможно общините, които изключват осветлението, и училищата, болниците и манастирите, които се сблъскват с проблеми заради високите цени да преминат на регулирания пазар на електроенергия.

"Не, не може да стане. Има краткосрочни и дългосрочни мерки. Краткосрочните са компенсациите, които са планирани. Дългосрочно, което трябваше да се направи много назад във времето, през следващите няколко месеца ще го направим - е всички административно директно или индиректно свързани бюджетни социални организации да преминат в общ пул, за да има предвидима цена", каза Николов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

33 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #33

    Тази фалшива новина се крепи от факта, че Булгаргаз не може да говори публично за договора, по който работи. Трябва да се напишат правилата така, че всеки засегнат да може да потърси правата си и да защити работата си. Не може секретни неща като работата на оръжейния завод, на Булгаргаз да се коментират с цифри, които не са верни. В цяла Европа цените са високи, всички експерти обясняват защо. Само този сополанко лъже, а засегнатите не могат да се защитят публично?! Това е безобразие!!!

  2. Коментарът е изтрит в 16:04 на 10 май 2023 от автора.
    #32
  3. SILENCE
    #31
    Отговор на коментар #7

    НегрАмотен си, като всички комундели. Това е лозунт на ленинчУУУ. Любимият ти сталинчУУУ само е преписвал, но не и това - прекалено много хора са знаели на кого е.

  4. Умно-красивите всезнайковци -чалгаджии и А за Б=ПП, могат и да намалят цената с 50%, но всяко тяхно решение е НЕКОМПЕТЕНТНО и ще падне в съда! Както се е случвало! Едно е да искаш, друго е да можеш, трето и четвърто е да го направиш! Големия дявол ЕС ни дава пари срещу сложни правила и неуправляема държава!

  5. анита хегерланд
    #29

    Енергийните доставки са такива, каквито са заявени. В момента на икономическо възстановяване сега, разходите на газ се повече от заявените през 2020 година, когато потреблението беше свито. България е подчинена на газовите доставки/договори/борсови условия на ЕК, така че цената ще падне, когато имаме независим източник на газ или ЕК договори други условия за доставка на руски газ.

  6. Danko
    #28

    Английският език е официален за английските колонии. Ние не сме английска колония. На "Козяк" не е английското посолство.

  7. Danko
    #27

    Европейският съюз има 27 страни-членки, а 24 езика са обявени за официални езици на съюза.[1] В своята работа ЕС ползва езици, които всяка страна при присъединяването си обявява, че желае да ползва за официални. Многоезичната политика на съюза е уникална по своя род и допринася за ефикасността, легитимността и прозрачността в работата на общността. ЕС провежда политика за насърчаване на употребата на всички официални езици на територията на целия съюз. Европейският комисар по многоезичието следи за следването на многоезичната политика на Евросъюза.

  8. Коментарът е изтрит в 13:38 на 31 януари 2022 от автора.
    #26
  9. Подпоручик Рандев
    #25
    Отговор на коментар #17

    Къде точно съм споменал "просяци", не, не трябва така да го разбираш, според както ти е удобно да го извърташ, за разлика от теб говоря конкретно, а не празни манипулативни съчинения. Имам предвид от ЕС имаме само ползи, от нас зависи как да си изиграем картите.

  10. Подпоручик Рандев
    #24
    Отговор на коментар #21

    патейто патато, врат шия

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.