Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Еврейската общност в Македония: "Можем да простим, но не и да забравяме"

36 коментара

В памет на македонските евреи, транспортирани и погубени в концентрационния лагер "Треблинка" през 1943 г., пред паметната плоча в тютюневия комбинат в Скопие положиха цветя държавни и парламентарни делегации, представители на еврейската общност и на други религиозни общности и дипломатическото тяло, съобщават македонските вестници, цитирани от БТА във вторник.

Вчера бяха отбелязани 70 години от трагичния 11 март, когато в двора и халетата на комбината, превърнати във временен лагер, бяха събрани 7148 евреи от Скопие, Битоля и Щип и след няколко дни бяха депортирани в лагера в окупираната от Германия Полша, откъдето никой не се върна жив, пише македонският вестник "Дневник".

"Днес стоим пред тази каменна плоча, за да си спомним всички заедно за онзи 11 март. Изправени сме пред предизвикателството да си обещаем да бъдем по-добри хора и никога да не позволим към нашите поколения да се върнат сенките от миналото. Изграждайки днешния ден, трябва да се стремим към по-добро утре, към общо проспериращо бъдеще за всички граждани на нашата държава. Можем да простим, но не и да забравяме, тъй като забравата повлича човека към нови престъпления", каза председателката на еврейската общност в Македония Бранка Суботич, цитирана от македонските вестници.

Проправителственият вестник "Вечер" пише, че Световният македонски конгрес очаква и иска българският парламент да приеме резолюция, с която да се извини за депортирането на евреите от Македония в лагерите на смъртта. Обединената македонска диаспора /ОМД/ също иска България да признае и да се извини за депортирането на македонските евреи като резултат на сътрудничеството с Германия по време на Втората световна война.

След като през 1991 г. Македония стана независима, македонското правителство призна еврейската религия като конституционна, пише "Вечер" и отбелязва, че Македония е единствената страна освен Израел, която е направила това. Днес еврейската общност в Македония има само около 200 членове.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

36 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #36

    Защо днешните българи ще се извиняват за действията на българските фашисти през 1943г ? България като държава се е извинила, като е осъдила виновните фашисти. Въпросът е приключил с Народния съд още през 1945г. (В скоби ще добавим, че Н.Съд е осъдил и много от спасителите на евреите, но това е друга тема - да не се смесват.) Спасението на евреите български граждани е станало не само заради действията на Пешев, а също с действията на българската църква, с масови демонстрации българи-неевреи. А къде е била македонската църква, къде са били демонстриращите "македонци" ? Изобщо какво е направила тогавашната “македонска“ общественост за спасяването на своите съграждани ? Отговор - нищо !

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #35
  3. Анонимен
    #34

    Какъв е този Световен Македонски конгрес ? И тая Обединена македонска диаспора ? А бе я си гледайте работата сърбомани такива !

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #33
  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #32
  6. Анонимен
    #31

    Защо председателката на сръбската еврейска „общност” от 200 души в Македония Бранка Суботич се бърка във вътрешните български работи. Нейното мнение ни интересува колкото мнението на Леа Пепо Коен.

  7. Анонимен
    #30

    Македония кога ще се извини за избитите българи от титовистките главорези? И то не във военно време, както е бил случая с македонските евреи на територия под ГЕРМАНСКА окупация. И ние можем да простим, но няма да забравим, ама преди да видиш треската в окото на ближния си, първо виж гредата в своето око.

  8. Анонимен
    #29

    И ВИЕ НЕ СТЕ ЗАБРАВЕНИ! ЕДНА-ДВЕ ПЕЧКИ НА ТВЪРДО ГОРИВО ВИНАГИ ЩЕ ПОДДЪРЖАМЕ В ИЗПРАВНОСТ!

  9. Анонимен
    #28

    н.22 вие сте това, което сте, няма нужда да ви правят ! н.25 Евреите в Югославия и Гърция са принадлежали на България и са подлежали на българсткеи закони. Благодарение на такъв закон остава без гражданство. Засрамете се, твърде гнусно е да лъжете, за да оправдаете съучастието на България в най-голямото престъпление в човешката история. Да, срам ви е, много ви е срам, но с лъжи само си увеличавате срама !

  10. Анонимен
    #27

    Те не мълчат в мъка 23 ,а искат декларации и пари като обезщетение след това - от "мъртвите за живите" както твърди оная Лея Коен.За това ,че сме спасили 50 000 от тях.Тези 11000О са колатерални жертви на военен жаргон.Не е било възможно да се спасят и едните и другите без Хитлер да реши да ни опатка например . Аз се и съмнявам ,че в 42-43 година се е знаело действително какво става в концлагерите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.