Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ферхойген: България да не бърза със сроковете, преди да види финансовата рамка

0 коментара

Европейският комисар по разширяването Гюнтер Ферхойген смята, че няма рискове във връзка с присъединяването на България към Европейския съюз през 2007 година. В специално интервю за българската редакция на Би Би Си Ферхойген каза, че приемането на първите десет кандидатки не може по никакъв начин да забави присъединяването на България и Румъния.

Ако България завърши преговорите с Европейския съюз до пролетта на 2004 година, ще трябва ли да чака до 2005 г, за да подпише споразумение за приемане?

Не. Мисля, че е твърде рано да се дискутира или поставя точно разписание за останалата част от процеса. Това, което е ясно е, че ние искаме и можем, че можем и искаме да организираме присъединяването на България и Румъния през 2007. За да се постигне това, е важно да се подпише договор за присъединяване през втората половина на 2005. Това ни дава възможността за приключване на преговорите между сегашния момент и втората половина на 2005. Т.е. във всеки един момент между сега и втората половина на 2005 можем да приключим преговорите. Не мога да предвидя колко време ще бъде необходимо за останалата част от процеса, България също не може да го предвиди , тъй като финансовите пакети все още не са сложени на масата, а и как България може да знае, че предложението, което идва от Комисията, е задоволително за България. Вие не можете да прецените колко време ви е необходимо, преди да разберете най-важния фактор - останалата част от процеса, това, което предстои през следващата година. Мисля, че това няма значение, защото принципите са ясни - 2007 година е потвърдена като срок за приемането. И още - че е валиден принципът за оценка според постигнатото, което означава, че една страна не трябва да чака друга страна. Няма риск за България.

В такъв случай в бъдеще възможно ли е България да бъде разделена от Румъния, ако Румъния продължи да изостава от България в процеса на преговори?

Това все пак е много теоретичен въпрос. Принципът за оценка според постигнатото се прилага и за двете страни - за Румъния и за България. Това, което бих казал за България, бих го казал и за Румъния - че и тя няма да трябва да чака България да стане готова, това е ясно. Но това е много теоретично разсъждение, както знаете.

А може ли приемането на десетте нови членове през 2004 да забави по някакъв начин втората вълна от разширяването на Европейския съюз?

Не. Това е взаимно зависим многостранен процес. България и Румъния са част от същия процес, а десетте нови страни-членки вече публично обявиха, че подкрепят присъединяването на България и Румъния. Те са задължени да продължат тази подкрепа, така че и тук не виждам риск.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.