Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Филмите в "Един свят" не задълбават в проблемите, а ни разкриват решенията

17 коментара
Филмите в "Един свят" не задълбават в проблемите, а ни разкриват решенията

"Животът е най-голямото училище – това, което ни се случва всеки, ден всяка една минута. Няма нищо случайно. Всичко, което идва при теб, е, за да те научи и да те изведе на твоя път. Всеки има собствен път и нещо, което трябва да направи. Ако го намери, е щастлив. Ако върви по някакви матрици, следва някакви неосъществени амбиции на родителите си – там няма щастие. Човекът трябва да открие в сърцето си своя истински път. Това изисква време, но си заслужава. Това си е работа. Когато се почувстваш щастлив в това, което правиш, идва и материалното благополучие и всякакви украски за успех. Аз мога да го потвърдя, както и хората около мен". Думите са на Георги Христов, организатор на фестивала за документално кино, посветено на човешките права "Един свят", който се провежда за втори път у нас.

Тази година филмите във фестивала са така подбрани, че да припомнят на всеки от нас за основното човешко право да бъдем щастливи и удовлетворени от живота си.

Каква е идеята на фестивала "Един свят"?

"Един свят" е с 10 годишна история, но не в България. Той стартира в Прага, Чехия, преди 10 години, даже 11. Появява се по много интересен начин. Създателят му Игор Блажевич, който е боснененец, бяга преди 11-12 години, когато започва войната между Сърбия и Босна. Той решава, че трябва да се направи нещо. Дубровник, родният му град, е обсаден по това време. Той събира свои колеги чешки журналисти и заедно набират помощи, качват ги в камиони, които карат самите те. По пътя си казват: трябва да се направи нещо, да се обърне внимание на тези теми, да станат публични. Мислят и решават: документални филми. Защото те показват истината такава, каквато е.

Снимат реалните истории за реалните хора с реалните проблеми. Така те правят първия фестивал, който е бил по-малък дори и от това, което ние направихме миналата година тук.

След 10 години "Един свят" е най-големият фестивал за документални филми за човешките права в света. Тази година 140 хил. души посетиха фестивала в Прага. "Един свят" не е просто фестивал, а културно-образователна програма. Целта му е да дава реална представа какво се случва в света, защото много често медиите служат на някой или не доизказват нещата, а тези филми са много истински. Истината просто те удря през лицето.

Защо не сме чували за вас досега?

Както всеки първи не толкова комерсиален фестивал и ние не успяхме толкова широко да го популяризираме. Медиите нямат интерес дори и към този. Все пак интересът тази година е малко по-голям, защото направих един маркетингов ход – да вкарам филм на Леонардо Ди Каприо ("11-ия час")...

Имам обяснение защо медиите нямат интерес, може да прозвучи обидно за някои хора, но аз съм журналист от 10 години и ще го кажа – журналистиката в България е изключително повърхностна. Тези теми не са популярни изобщо – особено за човешките права. А и хората живеят с мисълта, че документалните филми са онези скучни черно-бели ленти от БНТ. Нищо подобно.

Документалното кино е в разцвета на силите си в момента. По света се дават огромни средства, за да се правят такива филми. Човек като отиде в Прага, вижда суперизвестни имена, които се насочват към документалното кино. България, както винаги е в периферията на тези неща и събития.

Няма отвореност, закостенели са нещата, просто в повечето медии има, не искам да обиждам никого, мухъл. Ухае на него. Обиколил съм всички редакции, почукал съм на всички врати, с кой ли не съм се срещнал и само личните контакти, които са много важни в една работа, откликнаха.

"Един свят" е посветен на филми за човешките права, но тази година фестивалът е под наслов "филми за събуждане на човечеството". Не е ли изместен фокусът от основната идея на събитието?

Разбрах, че българската публика се интересува слабо от темите за човешките права и затова тази година направихме селекцията с по-вдъхновяващи филми, не толкова за проблемите, колкото търсещи решения, и то извиращи от нас самите. Това, което имаме като потенциал.

Все повече психолози говорят за "мултипотентността" и потенциала на човека, за това, че имаме различни видове интелигентност в себе си, но никой не ни учи да ги развиваме. В училище ни пълнят главите с глупости, тялото е забравено. В момента образователната система създава професори. Какво правят те? Професорите използват тялото си, за да пренасят главата си от една конференция на друга. Вгледайте се в последната вечер на конференцията как тези хора танцуват. И ще видите, че това е пълна липса на връзка с тялото.

Вярно е, че ни обвиниха, че избягваме от темата за човешките права и забиваме в духовното. Трябвало да се върнем при хората, които ядат кисело мляко цял месец, които не могат да си платят парното и т.н. Аз самият съм участвал в много акции, мисии и т.н. и съм разбрал, че тази помощ не е помощ. Тази помощ е вреда, защото ти го караш да продължава да се чувства безпомощен. Ти го караш да продължава да върви по своя неясно какъв път, вместо да му кажеш: "Ей, ти имаш всички потенциални възможности, обърни им внимание!". За мен има много по-голям смисъл посланието, отколкото по Коледа да занесеш портокалите на децата в домовете и после - всеки по пътя си.

Сега искаме системата "Един свят" да се превърне в реалност в училищата. Много е трудно, не го разбират, на две места вече ни отказват финансиране, не можаха да схванат. А то е ясно – показва се документален филм за някакъв проблем. Децата са друго нещо, към тях не може да подхождаш по същия начин. С филмче ги грабваш и те разбират много важни неща – за личната хигиена, за половото съзряване и т.н.

По време на фестивала ще текат любопитни съпътстващи събития. Разкажете за тях.

Освен качествени документални филми с много награди има няколко съпътстващи събития, свързани с човека. И по скоро с човешкото щастие, с тези уж малки неща като водата и храната, които са всекидневни, и смятаме, че не са нищо особено, но те са основни, те са горивото за всекидневния живот.

Съпътстващите събития са живописна изложба в "Гамалерия" – "Паня е в кома" (на езика на Буда Паня означава мъдрост, извираща от личното съзнание), ден на здравословното хранене и вегетарианството – "Внимание! Храна!", барабанна терапия "Дръм съркъл", социална реклама. Всичко това е ориентирано към това, че нещата могат да се подобрят, че има изход. Достатъчно сме се задълбавали в проблемите, достатъчно сме ги идентифицирали. Време е да говорим за решение, за измъкване от всичко това.

Ще има прожекции в Пловдив, Благоевград и Русе и може би и във Варна. Идеята е събитието да не е центрирано в София.

Разкажете малко за себе си

От 1999 г. съм работил за много вестници и списания – "Дневник", "Земя", сп. "Одисей", сега пиша в сп."Осем", "За жената", "За хората", което е приложение на "Стандарт". В същото време участвам в много неправителствени организации, в семинари за гражданска активност, за социална промяна и т.н.

През 2007 се запознах с Калина Терзиева, която е представител на фестивала "Един свят" за Словакия. Чрез нея се свързах с чехите. Не съм смятал, че ще правя фестивал. Отидох в Прага, вдъхнових се и реших, че ще го направя.

Вярвам в доброто в хората и вярвам, че има равновесни сили.


Програмата на фестивала "Един свят".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Карина
    #18

    така де, с питане до Цариград се стига :)))

  2. Карина
    #17

    Ела да ми пръднеш под юргана!

  3. русчуклия
    #16

    ...

  4. Kaрина
    #15

    Когато ме лизнеш отдоле!

  5. Абе тая Карина
    #14

    ...

  6. Карина
    #13

    Не от Курило, а от курот!

  7. Карина
    #12

    успех им желая и повече подкрепа от хората в доброто им дело.

  8. Карина
    #11

    и ако може почестичко таквизинки фестифалчета

  9. Гого
    #10

    Ти само на лизинг ли я караш?

  10. passerby
    #9

    Много интересно! Това е едно от най-смислените неща, които са публикувани наскоро и няма никакъв коментар. Това говори много за нивото на уважаемите форумци! Липсата на просташки момент, задължително свързан със самонабедили се политици или отчайващ битовизъм очевидно не провокира, иначе много "интелигентните" коментатори!!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.