Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фон дер Лайен демонстрира снизхождение към проблема с върховенството на правото и миграцията

Гъвкавост към бюджета на Италия и крайния срок за Брекзит; твърд тон към Русия и Турция

22 коментара
Урсула фон дер Лайен

Страните, които отказват да приемат неевропейски мигранти или създават проблеми с върховенството на правото (като Полша) могат да очакват повече разбиране от Европейската комисия, стана ясно от интервю на новоизбрания ѝ председател Урсула фон дер Лайен пред пет европейски вестника, публикувано в петък.

Италия също може да очаква ЕК да прояви гъвкавост спрямо бюджета ѝ, както и Великобритания - за датата за напускане на ЕС.

Русия обаче трябва да остане под санкциите на ЕС, а Турция се отклонява далеч от Европа, става ясно от думите на Лайен.

Върховенството на правото е наша цел, но никой не е перфектен

В момента е активирана процедура за налагане на санкции спрямо Полша и Унгария заради политики, които нарушават върховенството на правото. Фон дер Лайен обаче казва, че "никой не е перфектен" и обещава да успокои страстите в политическия сблъсък.

Тя предупреди, че страните от Източна Европа не трябва да бъдат притискани.

"В Централна и Източна Европа мнозина имат усещането, че не са изцяло приети", заяви тя в интервю, цитирано от германския в. "Зюддойче цайтунг".

"Когато водим толкова остро дебатите, както го правим, държавите и народите вярват, че говорим за тях като цяло, когато имаме предвид отделни недостатъци", допълни тя.

Финансови санкции ще бъдат налагани само като крайна мярка, добави Урсула фон дер Лайен, която скоро ще застане начело на Еврокомисията, обещала да предприеме мерки за поддържане на върховенството на закона.

Излагайки намеренията си преди три дни в Европейския парламент преди кандидатурата ѝ да бъде гласувана, тя посочи, че не може да има отстъпки по въпроса с върховенството на закона. ЕК винаги ще бъде независим пазител на договорите, добави тя. Преди това в писма до две от водещите групи в ЕП (социалистите и "Обнови Европа") Лайен съобщи, че ще подкрепи въвеждането на годишни доклади за спазването на законността от всички държави в ЕС.

Същевременно, въпреки че гласуването в парламента в Страсбург бе тайно, вече е ясно, че Урсула фон дер Лайен е получила подкрепата на евродепутатите на управляващите в Полша консервативна партия "Право и справедливост" и унгарската "Фидес" на премиера Виктор Орбан. Именно това са двете страни които имат най-големи проблеми с принципите на върховенството на правото. За бъдещата председателка на ЕК са гласували и популистите от италианското движение "Пет звезди", което е част от управляващата коалиция в Италия.

От друга страна фон дер Лайен пое ангажимента да остави на поста му досегашния заместник-председател на комисията Франс Тимерманс, който водеше твърда политика към нарушенията на върховенството на правото в Полша и Унгария.

Трябва да разберем, че върховенството на правото винаги е наша цел, но никой не е перфектен, твърди Лайен. Обяснява, че изготвянето на годишни доклади за всички 28 страни членки ще е направено така, че да не оставя впечатление, че част от Европа принципно се отнася критично към останалата.

Разбиране към страните, които не желаят да приемат мигранти

Проблемът с миграцията ще е с нас още десетилетия, казва Лайен и допълва, че страни като Полша и Унгария, които се разбунтуваха срещу квотното разпределение на мигранти, както и Гърция и Италия, трябва да бъдат чути.

В случая с Полша, казва тя, аргументът им е, че вече са приели 1.5 млн. украинци. "Украйна е страна с хибридна война, от години, където все още загиват хора. Не можем да игнорираме това", казва Лайен.

В интервю, публикувано във в. "Паис" тя подчерта, че Италия иска да реформира системата за даване на убежище, предвидена в споразумението от Дъблин.

"Длъжна съм да призная, че ми е интересно как е могло да бъде подписано толкова неудачно споразумение", добавя тя.

"Разбирам, че страните, които са външни граници на ЕС, не искат да продължават да решават сами проблемите на миграцията. Те заслужават нашата солидарност", заяви Лайен.

"Вече видяхме, че миграцията не е явление, което ще изчезне", предупреди тя. "Но в същото време сме длъжни да търсим хуманни решения".

Необходими са големи инвестиции в Африка, за да намалее миграционния натиск. Трябва да се води и борба с организираната престъпност, да се реформира споразумението от Дъблин и да се гарантира, че Шенген ще може да оцелее, като едновременно това се защитават границите, добави Фон дер Лайен.

"Спасяването на животи винаги е наше задължение, но само то не решава основния въпрос", подчерта тя.

Гъвкавост към бюджета на Италия и крайния срок за Брекзит

В интервюто си Урсула фон дер Лайен намекна също, че Италия може да получи отстъпки по отношение на бюджета си, който надхвърля фискалните лимити на ЕС заради по-големите разходи, заложени от двете популистки партии в италианското правителство. "Отново, трябва да отстраним крайните емоции", настоява избраната председателка на ЕК.

Европейските правила имат голяма гъвкавост, която може да се използва за насърчаване на инвестициите, казва тя.

По думите ѝ Великобритания може да удължи крайния си срок за напускане на ЕС и след 31 октомври (след като първоначалната дата 29 март не бе спазена и срокът веднъж вече бе отложен -б.р.), ако това ще доведе до добър резултат, смята още Лайен: "Трябва да направим всичко възможно, за да имаме подреден Брекзит. Ако има добри основания за евентуално отлагане, аз съм отворена да ги чуя".

Твърд курс към Русия и Турция

Тя обаче заема твърд курс спрямо Русия, която трябва да остане под санкции заради инвазията в Украйна: "Русия е наша съседка и ще си остане такава. Но Кремъл не прощава никоя слабост. Това е опитът от последните години".

На въпрос дали има смисъл да продължат разговорите за присъединяване на Турция, въпреки антиевропейския завой на президента ѝ Реджеп Ердоган, Урсула фон дер Лайен отговаря, че "разговорите за присъединяване към ЕС целят страните кандидатки да се модернизират и адаптират към ЕС, а не обратното".

"Към момента не виждам нито един факт в Турция, който да е в тази посока. Процесът на присъединяване е парализиран, защото Турция върви в обратната посока", заявява Лайен.

Тя даде интервю за група европейски вестници – "Ла Вангуардия" (Испания), "Ла Стампа" (Италия), "Льо Монд" (Франция), "Зюддойче цайтунг"(Германия) и "Гардиан" (Великобритания).

В друго интервю, излязло също в сряда в немския в. "Ди Велт", избраната шефка на ЕК заема дори още по-твърда позиция спрямо Русия.

"От позиция на силата, ние трябва да се придържаме към руските санкции", казва тя, а думите ѝ вероятно звучат като музика в ушите на Варшава.

Пред немския в. "Билд" Лайен посочва, че планът на Германия за изграждане нов газопровод към Русия – "Северен поток 2", на който Полша се противопоставя, създава "заплаха от свръхзависимост от руска енергия".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #22

    за протокола: освен че съм доволен за дето Радан е в ЕП и Урсула е шеф на ЕК, доволен съм и, че Александър Йорданов също е евродепутат ;-)

  2. Miau
    #21
    Отговор на коментар #11

    Адаш, "новият ръководител на ЕК", си има име, защо не смееш да го споменеш? Забранено ли ви е? Значи на тебе, който споменаваш позицията на фон дер Лайен срещу Северен поток 2 ти слагат плюсове, а на андрей, който през цялото време говори същото, сте го утрепали с минуси.Усещате ли се колко сте жалки? И вкупом непотребни станахте.Ако ще германката да ви свали звездите от небето, тук в тази незначителна Медия ще е същото.НО ТОВА НЯМА НИКАКВО ЗНАЧЕНИЕ!

  3. Miau
    #20

    От начина, по който поне Политико цитира германката, аз не виждам нищо осъдително в позицията и, напротив, тя е адвокат на Източна Европа - казва, че тези страни все още не се чувстват напълно приети, за Полша проявява разбиране, че не иска бежанци, защото е приела 1 милион украинци, и изпозва това пак да удари путя късия.И най-важното - да отнеме вятъра в платната на популистите.Не очаквам ограничени плешуги да схванат това.

  4. Miau
    #19
    Отговор на коментар #16

    Прекалено голямо внимание отделяш на един незначителен човек, без всякакво влияние, като му споменаваш постоянно името тук- той загова е гласувал по този начин , от с у е т а - някой да му обърне внимание.Имаше една крилата фраза на Хелмут Кол "Европейският влак е тръгнал и няма спиране".ЕС е в добри ръце, не бой се, лято е, нека си починем малко....Кучетата си лаят, европейскиат влак си върви.Има отговорни хора все още в Европа.

  5. Преслав
    #18
    Отговор на коментар #17

    Бягай бе, комунде. Никакъв евроатлантик не си ти.Ако отвориш шкафа ще изпада я партийната книжка на татко ти, я АБПФК на дядо ти. ЗнаЙш, колко сте ми ясни върти опашки като тебе. При всеки строй сте нагаждачи и си намирате господар.

  6. Bлaдo
    #17
    Отговор на коментар #16

    )-: Aндрей, тази 'кореспонденция' не ме направи много щастлив и предния път, когато я проведох... - с Дачков

  7. andrei
    #16
    Отговор на коментар #15

    Аз на тебе за последен път ще ти напиша следното: твоят Радан Кънев гласува ПРОТИВ Урсула,така че той гласува ПРОТИВ нейната твърдост срещу Русия. Такива като него бяха на път ДА Я ПРОВАЛЯТ, тя спечели САМО с 9 гласа! Ако бяха я провалили, сега твоят Радан Кънев щеше да отговаря за предателството си.Ако тя е комисар ТО НЕ Е ПО ВОЯТА НА РАДАН КЪНЕВ.Този човек отблъсна и ИЗЛЪГА десетки избиратели и сизмпатизанти.Както и медиапул следва политика на пълна маргинализация.

  8. Bлaдo
    #15

    продължавам да не разбирам тревогата и на двата тукашни полюса... Всички (и Радан) знаем, че Урсула няма да погали с перце Сибирската джамахирия... Всички (и Радан) сме отворени да видим как Урсула ще срита наште тулупи да се държат малко по-адекватно откъм правосъдие и малко по-малко крадливо (откъм корупция) Аз пък продължавам да мисля, че правилно съм го пратил Радан там - да е коректив дори и на Урсула...

  9. Преслав
    #14
    Отговор на коментар #13

    Абе ти като си изпиеш валерианчето си голяма работа. Днес пращаш депутати в Европарламента, утре ще кажеш че отзоваваш... Нали щяхте с другите клоуни да импийчвате Тръмп, пък той мандата му отива към края си? Радан го пратиха в ЕП. избирателите на ГЕРБ, които отидоха за гъби и на море по празниците, та в София останаха само чугуните. В края на октомври обаче никой няма да е на море и ще броим отново :)

  10. Коментарът е изтрит в 18:28 на 19 юли 2019 от автора.
    #13

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.