Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Франция не лобира за Румъния и България, а притиска Полша

0 коментара

Идеята на френския външен министър Юбер Ведрин за евентуално включване на Румъния и България в "голямото разширяване" на Евросъюза е не толкова израз на лобиране за тези две страни, колкото начин да се притисне Полша в преговорите ѝ с ЕС. Това е мнението на брюкселския кореспондент на влиятелния полски вестник "Жечпосполита" Йенджей Белецки.

В коментара си в днешния брой на ежедневника, озаглавен "Плашат ни с Дракула", полският журналист припомня думите на Ведрин, че някои от десетте страни-кандидатки, които имат шанс да влязат в съюза през 2004 г, "още не са съвсем готови". Ведрин имаше предвид Полша, казва Белецки. Варшава е критикувана от Брюксел, че главно поради слабост на администрацията си има огромни проблеми с прилагането на дело на новите законови разпоредби. Полша изгуби и основния си коз: икономическата си динамика. И все пак под натиска на Берлин Европейската комисия се отказа да оповести класация на кандидатките, от която щеше да стане ясно, че Полша изостава, пише полският журналист.

Дипломати от ЕС смятат обаче, че Полша, сигурна в подкрепата на Берлин за нейното членство, е заела прекалено твърда позиция в преговорите си с 15-те. Затова е останала далеч зад най-добрите - Унгария или Словения.

Сега французите, неуспели да убедят Берлин, че не бива да фаворизира кандидатурата на Полша , могат да използват същото оръжие и да форсират - също от политически съображения - кандидатурата на близката им в културно отношение Румъния, смята авторът на коментара. Това ще означава удар по отдавна изгражданата от еврокомисаря за разширяването Гюнтер Ферхойген стратегия за едновременно приемане на десет нови страни.

"Френски дипломати признават, че истинската цел на Ведрин не е да форсира румънската и българската кандидатура. Става дума по-скоро Полша да бъде принудена да промени стратегията си, а Берлин да вземе под внимание опасенията на Франция по някои по-важни за нея въпроси като продължаването на протекционистката политика на съюза в селското стопанство", пише в коментара си кореспондентът на Жечпосполита.

Според Белецки стратегията на французите, изглежда, дава резултати. През последните дни полското правителство реши да направи компромиси и по ключови въпроси като правото на поляците да работят в ЕС или за продажбите на полска земя на чужденци, подчертава журналистът. По този повод той цитира думите на полския външен министър Влоджимеж Чимошевич, че Полша не може да позволи да бъде смятана за изоставаща страна с толкова много проблеми.

Изказването на Ведрин може да се окаже изгодно и за Германия. Догодина ще се преговаря за условията за финансиране на членството. Ако Полша тогава не бъде много сигурна в членството си през 2004 г., по-бързо ще се съгласи да приеме по-лоши за нея условия. За радост на германския данъкоплатец, обобщава полският коментатор.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.