Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Галъп": Недоверието във ваксините расте, подкрепата за Covid-мерките спада

61% от хората у нас се съмняват в ефективността на ваксините

15 коментара
"Галъп": Недоверието във  ваксините расте, подкрепата за Covid-мерките спада

Две години след първите случаи на Covid-19 хората изглежда все повече привикват към живота в пандемия. Глобалното обществено мнение обаче е по-критично към идеята за жертване на човешки права (спад от 10 процентни пункта спрямо предходната година), макар че готовността да се жертват права в борбата срещу вируса все още преобладава. Сянката на съмнение в ефективността на основното средство в борбата срещу заразата – ваксините – расте. Половината от участвалите в изследването по света не са сигурни дали ваксините наистина работят. Възприятията за Covid като заплаха по-скоро се запазват.

Това са някои от акцентите от ново глобално изследване на нагласите към Covid-19, проведено от световната Асоциация "Галъп интернешънъл" в края на 2021 г. Проучването включва 45 държави по света и около 42 000 пълнолетни граждани.

61% от хората у нас се съмняват в ефективността на ваксините

61% у нас се съмняват в една или друга степен в ефективността на ваксините, а 27% с различна степен на твърдост отхвърлят съмненията дали ваксините наистина действат. Малко над една десета не могат да преценят. Съмненията в нашата страна са видимо по-високи на фона на света, а и в сравнение с държавите от ЕС и страните от нашия регион. Средно за ЕС, например, делът на съмняващите се е с 20 процентни пункта по-нисък отколкото у нас – 40% в ЕС се съмняват или силно се съмняват в ефективността на ваксините, 53% от населението в държавите в ЕС няма колебания за това дали ваксините наистина работят.

38% от пълнолетните българи са склонни да се съгласят (твърдо или не), че заплахата от коронавируса е преувеличена. 49% не са съгласни или твърдо не са съгласни с такава хипотеза. Останалите не могат да преценят. По този показател страната ни е по-близо до средните за ЕС стойности, където  една трета се съгласяват или твърдо се съгласяват, че опасността е преувеличена, отрицанието на идеята, че заплахата се преувеличава обаче е по-силно в ЕС, отколкото у нас – 61% средно за ЕС.

След две години живот в условията на глобална пандемия българите са във все по-малка степен склонни да пренебрегнат опасността от Covid. Така през март 2020 г. 72% от анкетираните у нас смятаха, че опасността е преувеличена, в края на миналата година бяха 42%, а сега са 38%. Разбира се, следва да се има предвид, че текущата вълна на изследване беше проведена в разгара на последната тежка вълна на коронавирус в страната и това допълнително изостри обществената тревожност по темата.

Въпреки че обществото ни не гледа с пренебрежение на заплахата, готовността за жертване на човешки права у нас спада през последните две години.

Сега 47% у нас заявяват или твърдо заявяват, че са готови да се откажат от някои от правата си, ако това ще помогне да се спре разпространяването за заразата. 37% са на противоположната или на крайно противоположната позиция. 16% не могат да преценят.

На фона на ЕС и държавите в региона обществото ни като че ли се противопоставя по-ясно на идеята за отказ от човешки права в борбата против пандемията. В ЕС, например, 56% от анкетираните биха жертвали някои от правата си, ако това ще спре заразата, а 35% изразяват несъгласие с твърдението. Делът на колебаещите се е 8%.

Така, въпреки че обществото ни все по-ясно осъзнава заплахата, критичността към загубата на основни човешки права расте. В началото на пандемията делът на изразяващите готовност да се откажат от някои от човешките си права достигаше до 83%.

Съмнение в ефективността на ваксините по света

Мненията изглежда са разделени по въпроса с ефективността на ваксините – половината от изследваните по света имат в една или друга степен съмнения дали ваксините са наистина ефективни, докато 43% не са склонни на съмнение или дори напълно отхвърлят хипотезата за неефективност.

Несигурността относно ваксините е най-изразена в Африка (64% от анкетираните там се съгласяват или твърдо се съгласяват със съмненията за това дали ваксините срещу ковид наистина са ефективни), Близкия Изток (56%), Индия (53%), Азия (52%) и Русия (52%).

Най-малко се съмняват в ефективността на ваксините хората в Австралия (78% там в различна степен отхвърлят съмнението в реалната ефективност на ваксините срещу ковид), ЕС (53%) и САЩ (51%).

Този значителен глас на съмнение в Covid ваксините има потенциала да наруши рутинната ваксинация.

Ако се направи преглед по отделни страни, вижда се, че хората в Албания (86% съмняващи се или силно съмняващи се в ефективността на ваксините), Гана (73%), Филипините (68%), Кения и Палестина (67%) и Пакистан (66%) изразяват в най-голяма степен съмнение в ефективността на ваксините. Хората в Австралия (със 78%, които по-скоро не се съмняват или твърдо не се съмняват в ефективността на ваксините), Испания (67%), Обединеното кралство (63%), Италия (61%) и Австрия (58%) са най-уверени в ефективността на ваксините.

Колко сериозна е заплахата?

Две години след избухването на пандемията има 44% по света, които вярват или дори твърдо вярват, че заплахата от коронавирус е преувеличена. Все пак, малко повече – 49% – не се съгласяват или даже напълно отхвърлят това твърдение.

Въпреки че в някои държави се говори за „живот с ковид“ и „края на ограниченията“, тези нагласи по отношение на заплахата остават непроменени от две години насам.

Сега нагласата, че заплахата е преувеличена е най-силно изразена в Индия (65% там смятат така), Близкия изток (61%), Западна Азия (55%), Африка (53%) и Европейските държави извън ЕС (50%). Австралия (78% не се съгласяват или са твърдо несъгласни с твърдението, че заплахата е преувеличена), Латинска Америка (62%), Европейският съюз (61%), Източна Азия (54%) и Русия (52%) са сред големите нации и региони, където несъгласието с твърдението, че заплахата е преувеличена е най-силно.

На ниво държави гражданите на Филипините (69% са съгласни или твърдо съгласни, че заплахата е преувеличена), Нигерия (67%), Палестина (66%), Индия и Молдова (65%) и Пакистан (63%) са най-склонни да вярват, че заплахата е преувеличена. На другия край на скалата притеснени са във Виетнам (79% не се съгласяват или твърдо не се съгласяват, че става дума за преувеличение), Австралия и Мексико (78%), Албания (77%), Испания (74%) и Япония (72%).

Правата по време на пандемия

Две години след старта на пандемията, хората изглежда са по-малко склонни да жертват човешките си права с цел да предотвратят разпространението на вируса, макар че готовността все още надделява. Сега 60% от запитаните по света декларират, че са готови или дори твърдо готови да жертват някои от човешките си права, ако това ще предотврати разпространяването на заразата. 31% не са съгласни или твърдо не са съгласни. Останалите се колебаят в своя отговор. Преди година 70% от респондентите по света твърдяха, че са готови да се откажат от някои от правата си в борбата с вируса. Една четвърт се противопоставяха на идеята за жертване на човешки права.

Гражданите на Индия (80% се съгласяват или твърдо се съгласяват с твърдението „Готов съм да жертвам права, ако това ще помогне“), Австралия (75%), Близкия изток (75%), Африка (65%) и Азия (62% в западните части на континента и 61% в източните) са най-готови да жертват правата си, за да спрат вируса. Най-критични към идеята за жертване на човешки права са хората в Латинска Америка (40% не се съгласяват или твърдо не се съгласяват с такава възможност), ЕС (35%) и САЩ (35%).

На ниво нации Виетнам (93% там са съгласни или твърдо съгласни да жертват права), Ирак (84%), Пакистан (81%), Индия (80%) и Филипините (77%) са най-склонни да жертват някои от правата си в борбата срещу разпространяването на ковид. Най-слаба готовност за отказ от човешки права изразяват хората в Албания (66% не са съгласни или твърдо не са съгласни), Япония (58%), Мексико (54%), Полша (48%) и Казахстан (45%).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #15

    „Гaлъп“ тpябвa дa нaпpaвят oщe 1 изcлeдвaнe 1-2 ceдмици cлeд въвeждaнeтo нa тoтaлнoтo eмбapгo въpxу Путин. Тpябвa дa ce имa пpeд вид, чe ocвeн aнтивaкcъpитe, кoитo пo дeфиниция ca глупaци, „бoлшинcтвoтo“ нe ca aнтивъкcъpи, a „чиcти“ глупaци, кoитo oбaчe глeдaт peдoвнo Путинcки тeлeвизии. Cлeд зaтвapянeтo нa Путинcкитe тeлeвизии из Eвpoпa, нямa нaчин пoнe „чиcтитe“ глупaцитe дa нe нaмaлeят. Тoвa явлeниe щe ce oтpaзи в увeличаване нa %-тa (в cкoбитe) нa "чиcтaтa", идeoлoгичecки ocъзнaтaтa aнтивaкcъpcкa cмъpтнocт, кoятo щe дoближи пocтижeниeтo нa „cтaтуквoтo“ - 99,99%. :)

  2. Филка Русофилка
    #14

    1. ПОЧИНАЛИ от КОВИД-19 - ОБЩО/Антиваксъри (%):
    - 725 дни ОБЩО (О) - (8.3.2020-3/2.3.2022) - 35707/34617 (96,50%);
    - 430 дни Статукво (С) - (8.3.2020-12/11.5.2021) - 17104/17262 (99,99%);
    - 295 дни Промяна (П) - (12.5.2021-3/2.3.2022) - 18603/17355 (93,29%);
    - последни 7 дни (25/24.2.-3/2.3.2022) - 400/356 (89,00%);
    - последен 1 ден (3/2.3.2022) - 59/55 (93,22%);
    2. Възрастови групи - бр.дни: 725 (О) - 430 (С) - 295 (П) - 7 дни - 1 ден:
    - 00-12 - 11/11 - 2/2 - 9/9 - 0 - 0;
    - 12-14 - 5/5 -

  3. Stefan
    #13

    Нещо още по интересно би било, ако имаше демографски анализ на нагласите по разрези. Мъже-жени. По различни възрастови групи. По здравословно състояние. Мога само да предполагам, че жените ще са по-високо във всяка Ковид скала :)

  4. Коментарът е изтрит в 18:36 на 28 март 2022 от автора.
    #12
  5. Kruger
    #11
    Отговор на коментар #10

    То това си е така, обаче според последователите на великия Вирус от втория ден, милион придвижващи се хора без целия цирк от сертификати, тестове, бустери, мустери, карантини и т.н., няма начин да не доведе до невиждания апокалипсис, нали така? Няма начин, иначе за какво са! Добре, че не са наблизо и австралийските наци-та. Сигурно щяха яко да са напълнили гащите вече, като знаем, че и от един съвсем здрав човек го правят:)

  6. рептилиан
    #10
    Отговор на коментар #6

    Украинците бягат от твоя приятел Путин. Според тебе, трябва да му ги връщаме за да ги избие ли?

  7. Гений
    #9

    Българският галъп е агент-провокатор на русия у нас. Умишлено всяват паника и негативизъм.

  8. Kruger
    #8
    Отговор на коментар #6

    А уж продължава да ги има невижданите Вируси и всеки живот е ценен и трябва да се спасява с цената на абсолютно всичко, даже с терор. Май нещо изведнъж отпаднаха тези работи. Тихомълком.

  9. Stan
    #7
    Отговор на коментар #5

    Защо да не лобират? Коя е Урсула? По професия е гинеколог, бивш министър на Германия и спасена от съд за корупция, защото става председател на Европарламента. Ето такива хора ни управляват и тук и в Европа и докато има лобистки закони ще има калпави ваксини.

  10. Коментарът е изтрит в 18:36 на 28 март 2022 от автора.
    #6

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.