Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Галъп" отчете преднина на БСП пред ГЕРБ

Борисов и Нинова почти изравнени по рейтинг

17 коментара
"Галъп" отчете преднина на БСП пред ГЕРБ

За първи път социологическо изследване показва преднина на БСП пред ГЕРБ, макар и минимална. Социалистите събират близо 29% подкрепа, а ГЕРБ - малко под 28%. Това сочи телефонен сондаж на "Галъп интернешънъл“, проведен на 27 и 29 януари сред 816 души в цялата страна.

Миналата седмица "Алфа Рисърч" публикува данни, според които ГЕРБ събира 32.6% доверие, а БСП – 28.8 на сто. Проучването на "Алфа рисърч" бе сред хората, които възнамеряват да гласуват.

"Галъп" отчита, че дистанцията между БСП (28.7% сред онези, за които със сигурност може да се очаква да гласуват) и ГЕРБ (27.6%) е в рамките на няколко десетки хиляди гласа. Затова може да се говори за практическо равенство на силите. Данните не са прогноза за изборен резултат, а само отражение на декларативните нагласи, уточняват социолозите.

Двете агенции се доближават в прогнозите си за състава на следващия парламент.

Според "Галъп", ако изборите бяха днес, в парламента щяха да попаднат 5+1 формации: БСП, ГЕРБ, Обединените патриоти (11.9%), ДПС (8.2%), "Воля" на Марешки (7.7%), а със сериозни изгледи да мине бариерата е Реформаторският блок (4.3%).

Сред останалите формации към този момент "Да, България“ на Христо Иванов би получила 2% подкрепа, АБВ - 1.9%, а новата формация около ДСБ - "Нова Република" (1.6%). Данните сочат, че около 1.5% подкрепа могат да очакват и формации като БДЦ, както и ДОСТ. По около и под 1% остават "Движение 21“, "Глас народен“, "Зелените“ и др.

79% от участниците в допитването казват, че ще гласуват. Това се равнява на около 4.3 млн души или към 63% от имащите право на глас. 1.9% заявяват, че биха гласували с "Не подкрепям никого".

От "Галъп" обясняват, че продължава възходът на онези, които спечелиха най-много в президентските избори.

Изследването показва, че лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов изостава по личен рейтинг. Президентът Румен Радев е безспорен водач в личните рейтинги с доверие (41.7%), а в "пакет" зад него са лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов (26.1%), председателят на БСП Корнелия Нинова (24.9%) и Бойко Борисов (24.6%).

Забележимо е и присъствието на бизнесмена Веселин Марешки (18.4% доверие).

Каракачанов на практика удвоява доверието си спрямо лятото на 2016 г. Сериозен е и ръстът при Нинова. Загубата в президентските избори обаче очевидно води до негативна тенденция при Борисов и докато преди той се движеше на нива на доверие около една трета, сега е на около една четвърт, уточняват социолозите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Boriana Boneva
    #17

    Между Алфа рисърч и Галъб интернешенъл в момента тече състезание. Затова, иначе двете агенции, които в последно време изглеждат най- достоверни, не бива да се взимат прекалено сериозно техните проучвания. Но аз имам един въпрос на който имам и отговора. Защо много известни лица в т. число и някои по изявени журналя харесват в себе си автентично дясното, в лицето на ДСБ и Радан Кънев, но не смеят да го кажат и защитят симпатиите си. Отговорът ми е- страхът за който говори Костов и още нагаждането по силата на личните интереси.

  2. Асенов
    #16
  3. Пеперлиев
    #15

    На тези само името им е.......international. Иначе са си обикновени комунета!

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #14
  5. кибрит
    #13

    Надлъгването на "независимите" агенции започна. Начало на наддаването за болните и куци коне в политиката. Вместо да ги изхвърлим на екерисажа, ще им дишаме вонята

  6. анита хегерланд
    #12

    Галъп е клекнал на колене и от тази гледна точка всички изглеждат пораснали и уеднаквени.

  7. lindentown
    #11
  8. Коментарът е изтрит в 08:47 на 2 октомври 2023 от автора.
    #10
  9. edin.drug
    #9

    ГЕРБ може да спечели с 1-2 процента над БСП (така предвиждат други агенции), но това не променя нещата особено - понеже десните няма да влезнат (ако не се обединят по някакъв начин) те ще трябва да се съюзят с патреотите или Марешки. И понеже им е слаб ангела - ще ударим дъното. @Ангел Христов Политическите симпатяги са много популярни в затворени компании и кръгове от съмишленици, ама за РБ гласуват все пак твърде много хора - независимо дали са клиентела или не. И не бива да се замозалъгваме както при президентските избори, когато някои мислеха, че Трайчо може да стигне до балотаж.

  10. olele
    #8

    Хехех дали ще са ГРЕП или БСП е все едно, избора в БГ е подменен! НИе гласуваме за предефинирани списъци и изхода от избора е сведен до това дали ще има двама или трима безгласни депутати! :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.