Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Газпром" прие сръбските условия по петролната сделка

9 коментара
"Газпром" прие сръбските условия по петролната сделка

Сърбия е успяла да извоюва сериозни отстъпки от руската страна преди в сряда в Москва да бъде подписан договорът за покупката на  сръбския петролен монополист Naftna Industrija Srbije (NIS) от дъщерната фирма на "Газпром" – "Газпром нефт". Това съобщава във вторник руското издание РБК Daily в публикация, озаглавена “Политически петрол”.

Като се позовава на шефа на компанията "Сърбиягаз" Душан Баятович, който е и член на намиращата се в Москва сръбска делегация, изданието съобщава, че Русия и Сърбия най-накрая са съгласували всички условия за продажбата на 51 % от NIS, и че Белград е успял да отстои няколко принципни момента в сделката.

Ръководителят на сръбската делегация, заместник-министърът на външните работи Борислав Стефанович, също е потвърдил, че Белград е извоювал от Москва промени в редица, неприемливи според него, условия на договора. Така за модернизацията на двете рафинерии на NIS в Панчево и Нови Сад ще бъде взет кредит. Кредитополучател обаче няма да е сръбската компания, а "Газпром нефт".

По мнението на експертите, пише изданието, резултатът от това решение ще бъде, че инвестирайки пари в преработката на петрол в Сърбия, "Газпром нефт" ще трябва да пожертва собствения си добив.

Освен това сръбската страна е получила гаранции, че до края на 2012 година в компанията няма да има никакви съкращения на персонал, а заплатите ще бъдат индексирани съобразно икономическата ситуация в Сърбия.

Сръбското правителство ще запази и контрола си върху процеса на вземане на решения в петролната компания. Негови представители ще влязат в съвета на директорите и в надзорния съвет и ще запазят редица мениджърски позиции.

За всякакви стратегически планове, засягащи бъдещето на компанията, ще е необходимо съгласието на сръбската страна.

Решени са и още два въпроса, които досега спъваха преговорите между Москва и Белград. Постигнато е съгласие монополът на NIS на вътрешния пазар на горива в Сърбия да бъде отменен още през 2010 година. Досега руските представители са настоявали за запазване на монопола до 2014 година.

Освен това в дейността си компанията ще трябва да се съобразява със сръбските, а не с руските екологични стандарти. Досега представителите на Москва искали упростен екологичен режим за придобиваните от "Газпром нефт" предприятия.

От дъщерната компания на "Газпром" са потвърдили за изданието, че спорните въпроси по договора са уредени, но отказали да съобщят подробности.

Освен документа за продажбата на NIS в сряда в Москва президентите Дмитрий Медведев и Борис Тадич трябва да подпишат и меморандум, който ще гарантира осъществяването на два други проекта – завършването до 2015 година на газопровода "Южен поток" в частта му до Сърбия и модернизацията на сръбското газохранилище "Банатски двор".

Според анализатора на сръбската консултантска компания  "Спутник" Саша Савичевич, дискусиите между двете страни са се опростили след като от преговарящата делегация се е оттеглил сръбският министър на икономиката Младжан Динкич. Сръбският анализатор твърди още, че с подписването на документите за продажбата на NIS и за двата съпътстващи я проекта, Сърбия получава гаранции за по-нататъшното си промишлено развитие. Щели да бъдат разкрити хиляди работни места, икономиката ще получи импулс, който може да бъде много навременен в условията на криза. Освен това само от отказа на скъпия транзитен пренос на газ през Унгария сръбският бюджет може да спести 70 милиона долара годишно.

От друга страна, цитиран от РБК Daily руски анализатор, отбелязва, че според очакванията заради кризата сръбската страна не е поискала завишаване на първоначалните финансови условия на сделката. Освен това сръбската компания силно се нуждае от инвестиции.

За "Газпром нефт" обаче необходимостта да насочи 400 милиона евро за NIS и още 500 милиона евро за нейната модернизация според руския анализатор е съвсем не навреме. Тези пари са съществена част от инвестиционната програма на компанията за 2009 година, която и без това вече била съкратена за сметка на свиване на инвестициите в добива на петрол.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. DEDI
    #11

    .

  2. Хари
    #10

    Сърбите не са дупедавци като Гоце и с-Гей Станишев. Те могат да отстояван националните си интереси. Навярно и там са предлижили тлъсти комисионни за да приемат офертата със смъкнати гащи, но те доказаха че в преговорите с големите могат да защитават интересите си. Те засрамиха нашите упрвници които твърдяха , че на големите не можеш да се опъваш. Браво на тях.

  3. Крум С.
    #9

    Лошото е Хари, че май че ние сме дупедавците. Защото, избирайки руската пета колона (БСП) да ни управлява, ние всъщност сме предопределили това, което ще стане.

  4. Попов
    #7

    сега сърбите ще има да сърбат попарата на руската мечка !!!

  5. Ikar
    #6

    Не толкова, че са размити "ляво-дясно".. просто почти всяка партия се държи като шайка, която се стреми единствено да прелапа колкото може повече обществен ресурс...как се наричат, е само въпрос на естетика.

  6. mr.420
    #4

    Nadyavay se na Russia da spazva podpisanite ot neya dogovori. Nali i BG imashe podpisan dogovor s Gazprom. I tam shte se nameri nyakoy R.Ov4. da razvali izgodniya za sarbite dogovor.TITO BESHE VELIK DARZHAVNIK.

  7. поп Грую
    #3

    е тази сделка ,за разлика от договара на Гоце с Путин,с който на нас ни се отпусна великодушно от Путин 49% от собствеността на газопровода на българска територия.За нас остана ГОЛЯМ К..Р.

  8. поп Грую
    #2

    неизгодните газови , петролни и ядрени сделки с Русия.

  9. да
    #1

    и в сделките за тютнюневите фабрики сърбите отстояха националния си интерес.Добър приход за държавата,гарантирани инвестиции...на този фон нашите сделки приличат на пародия.Платена от всеки бг гражданин.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.