Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Германия и Франция обещаха общи идеи за икономически растеж

В желанието си да постигнат съгласие и двете страни направиха компромиси

15 коментара

Германия и Франция са наясно, че носят обща отговорност за Европа, затова те трябва да предложат общи идеи за възстановяване на икономическия ѝ растеж на срещата на върха на ЕС идния месец. Това заяви германският канцлер Ангела Меркел на обща пресконференция с френския президент Франсоа Оланд късно във вторник, часове след като той положи клетва на поста.

Това бе първото официално посещение на новия президент в чужбина. Той бе посрещнат в канцлерството в Берлин от Ангела Меркел със закъснение от повече от един час заради инцидент със самолета му. Самолетът "Фалкон 7Хикс", с който президентът Оланд отпътува най-напред към Германия за, бе ударен от мълния и принуден да се върне обратно в Париж. Оланд не пострада при инцидента и впоследствие се прехвърли на друг самолет - "Фалкон 900".

"Ще бъде много важно Германия и Франция да представят идеите си заедно на тази среща и да работят тясно помежду си, за да я подготвят," подчерта Меркел, имайки предвид неформалната среща на европейските лидери на 23 май, който ще бъде последвана от среща на върха в края на юни.

"Аз съм за сериозно отношение към бюджета," каза Оланд, но добави "Аз съм за растеж" понеже това е единственият път за редуциране на дълга и намаляване на дефицитите. Той подчерта, че иска да работи с Германия "за благото на Европа" и че си представя "балансирани отношения, изградени върху взаимния респект."

Двамата лидери заявиха, че желаят Гърция да остане в еврозоната и добавиха, че са готови да помогнат на разтърсената от кризата и изправена пред нови избори страна да възвърне икономическия си растеж.

"Надявам се, че можем да кажем на гърците, че Европа е готова да прибави мерки за подпомагане на растежа и на икономическата активност, така че в Гърция да настъпи връщане към растеж," заяви Оланд, който желае да смекчи водената от Берлин политика на строги икономии с мерки за насърчаване на растежа.

"По отношение на растежа, методът, за който се споразумяхме, е да поставим всички идеи и предложения на масата и да видим какви законови средства съществуват, за да могат те да бъдат приложени," поясни френският президент.

Меркел обаче бе по-непреклонна, коментирайки провала на преговорите за коалиционно правителство в Гърция, наложил произвеждане на нови избори. "Трябва да уважаваме факта, че ще има нови избори в Гърция," заяви тя. "Така че ние - говоря за себе си - ще поясня, че имаме желание Гърция да остане в еврозоната, нейните граждани да гласуват за това, но част от това е споразуменията на меморандума (с кредиторите) да бъдат спазвани."

"Фигаро": Оланд проправи пътя към компромиса

Подобно на предшественика си Никола Саркози, Оланд държеше да подчертае символичната важност на френско-германските отношения, коментира резултатите от срещата френският в. "Фигаро". Срещата нямаше за цел да разреши фундаменталните различия между Оланд и Меркел. Те просто трябваше да се опознаят. В близките дни те ще се срещнат на още няколко форума - Г8, НАТО, ЕС. На първата им среща обаче Оланд постави своето условие - въпросът за растежа да бъде включен в пакта за бюджетна дисциплина.

В предизборната кампания Оланд заплаши да не ратифицира документа, ако в него не бъде включен текст за подем на европейската икономика. Вчера обаче Оланд проправи пътя към компромиса, като подчерта, че с Меркел са се договорили да обсъдят всички идеи в тази насока и да проучат как да им се придаде законова форма, смята "Фигаро".

На пръв поглед всичко противопоставя социалиста, привързан към растежа и консерваторката, упорстваща по въпроса за бюджетната дисциплина. Но е очевидно, че Оланд не иска да настрои канцлера срещу себе си. Двамата са обречени да се разбират. Оланд не може да допусне провал на едно от най-амбициозните си предизборни обещания - новата ориентация на Европа, но без Германия това няма да стане.

Меркел трябва да засили позициите си срещу социалдемократическата опозиция, която умножи критиките срещу икономиите в навечерието на федералните парламентарни избори, пише "Фигаро".

Изданието припомня, че първата среща между Оланд и Меркел стана малко след като беше обявено, че френската икономика не е отбелязала растеж през първото тримесечие, докато германската има растеж от 0,5 процента. Това само може да накара Оланд да упорства по въпроса за растежа. Но някои се притесняват, че Франция няма да може да защити идеите си, защото сега е в позицията на по-слабия пред Германия, която е показала, че е единственият истински двигател на Европа.

Създава се новата ос на растежа?

Оланд и Меркел проявиха желание да постигнат съгласие, отбелязва в. "Либерасион". Стилът и на двамата се доближава - резервираност, привидно спокойствие и упорство. Според неназован дипломат Оланд и Меркел са еднакво прагматични и имат еднакъв усет към диалога и сякаш са създадени в политически план един за друг.

Италианският вестник "Република" вижда в срещата в Берлин началото на създаване на нова ос на растежа. И Меркел, и Оланд направиха отстъпки по болезнените за тях въпроси. Оланд заяви, че гледа благосклонно на бюджетната дисциплина, а Меркел подчерта, че има общи позиции с френския президент по въпроса за растежа и е готова да сътрудничи с него за решаване на проблемите и да дискутира с него идеите, свързани с растежа.

Меркел категорично отказа да отстъпи пред исканията на Оланд за предоговаряне на фискалния пакт, в който да бъдат добавени елементи, свързани с растежа, но все пак прие, че допълнително споразумение за, насърчаване на растежа трябва да последва пакта за бюджетна дисциплина, коментира пък "Индипендънт".

Вестниците "Монд" и "Либерасион" правят игра на думи, пишейки за "любовта от пръв поглед" (отношенията между Оланд и Меркел) и "поразяването от мълния" (на самолета на Оланд на път за Берлин), които на френски са еднакви: coup de foudre.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #15

    #14, научи как се пише "сфера" преди да разсъждаваш за високи материи. Окупация беше, и още как- защото в България имаше достатъчно много робски души, които с кучешка преданост пазеха московските интереси, които смятаха българските интереси за предателство, и които служеха тук за колониална администрация. Това пак по темата за зрелостта на обществото по нашите земи.

  2. Анонимен
    #14

    Абе защо упорито повтаряте мантрата за окупация бе? Съветската армия беше в България до 1947 г. В Полша, Чехословакия, ГДР и Умгария беше до 1990. Стига с тия мантри бе. До кога ще вадите нож на унряло куче? Украина и Казахстан за милион пъти по-важни за Русия от България. Освен това на малта беше окончателно договорено , да сме в сверата на влияние на САЩ.Не обяснявайте политическата си импотенция с руското влияние.

  3. Анонимен
    #13

    До #12: чел съм всичко, което изброяваш, приятелю. Хаджийски не лъже, нашите предци са работили много и са били предприемчиви. Оказва се, че само това не стига, за да бъде едно общество устойчиво срещу демагогията, партизанлъка, манипулациите. Нашето се е оказало много, бих казал по детски податливо на измамни и фалшиви идеи. При това, далеко още преди съветската окупация.

  4. Анонимен
    #12

    До 4: Ти да не си чел расовите теории от времето на Хилядолетния Райх? Или приказките за протестантската предприемчивост. Ами попрочети нещо от Иван Хаджийски и ще видиш , че тези добродетели ги е имало и в православна България. Един Буров само опровергава всичките тези измишльотини. Пък и не малко хора печелеха навремето с труда си по Указ 56. Стига сте проявявали нихилизъм. То наистина заради такива като вас дървени философи внуците ни ще говорят на Пиджин Инглиш и ще бъдат непонятни субекти без определена народност.

  5. Анонимен
    #11

    другара Тодар Живков Вече оповестиха пръвите стъпки към сближаване на политиките на Меркел и Оланд. Меркел е "смекчила" политиката си за "бюджетна дисциплина", като е вдигнала заплатите на министрите си с 3,3%. От своя страна, Оланд е "смекчил" политиката си "за растеж", като е решил да намали заплатите на министрите си с 30%. Засага тва сближаване са ядва. Особено ако Меркел обясни на Оланд, че без бюджетна дисциплина не може да има дълготраен растеж, защото е щуротия тея 2 политики да са считат за антагонистични.

  6. Анонимен
    #10

    Един от начините, чрез които Франция най-вероятно ще се опита да намери застеж е както често е правила преди - чрез бизнес в Северна Африка. Малко както руснаците се оптиват да го направят в тяхната си сфера на влияние.

  7. Анонимен
    #9

    Икономическите реалности бързо приземиха подхвръкващия социалист. Ами така и иначе той няма вече зор, излъга народа и го избраха за президент. Сега ще прави каквото правят всички политици, ще слуша какво му казват хората с парите. Франция ще продължи да изостава, защото продължава да отлага реформите които германците отдавна направиха.

  8. Анонимен
    #8

    Добре, ама германската икономика си расте и германците вече приложиха при тях мерки за намаляване на разходите. Ако сменят Меркел най-много да дойде някой с още по-твърда позиция по въпроса, хехе. Ма наистина не мога да разбера що трябва да държат Гърция - това ми се струва двоен разход - хем трябва на тях да им дават пари, хем на банките дето държат техен дълг, щото те вече им опростиха голяма част и нямат намерение да връщат остатъка.

  9. Анонимен
    #7

    Що рече, овчи?

  10. Анонимен
    #6

    Бла бла блаааааа ......

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.