Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Германски експерт: Хората в България искат промяна, а получават застой

18 коментара
сн. БГНЕС

Българите искат промяна, а получават застой. За съжаление конституцията не принуждава партиите да сформират мнозинство", обяви в интервю за DW Мартин Котее. Той е регионален директор за Югоизточна Европа в германската либерална фондация "Фридрих Науман". От 2004 до 2010 година Котее беше говорител на германския президент Хорст Кьолер.

Дали този път ще бъде съставено правителство в България и кой има най-добри шансове за това?

Настроен съм скептично по въпроса дали този път ще се сформира мнозинство. Защото и сега е валидно същото, както на предишните избори: хем би трябвало да се преодолее разломът между старите партии и реформаторските сили, хем пък и между новите партии не винаги царят мир и любов. А българската конституция не принуждава партиите да сформират мнозинство – за разлика от разпоредбите на Основния закон в Германия.

Прогнозите виждат ГЕРБ като победител, но тази партия е изолирана. Виждате ли вариант за завръщането на Бойко Борисов?

Партията ГЕРБ на Борисов вероятно ще получи най-много гласове, но те няма да ѝ стигнат за мнозинство. Смятам, че дългогодишният министър-председател е изгубил политическата сила да бъде централен фактор в страната. Но навярно все още има достатъчно сили болезнено да затрудни едно ново начало. А това би било много тъжно за България, смятам аз.

Тези избори могат да отредят решаваща роля на БСП. Дали е възможно да се сформира реформаторско правителство с участието на тази партия?

От старите партии социалистите определено са най-подходящи, когато става дума за съюзяване със силите на реформата. Но трябва да се види дали БСП може да се приобщи. Неотдавна тази партия даде ясно да се разбере, че отхвърля Истанбулската конвенция- от моя гледна точка това не прилича особено на готовност за реформи. Колко ли напредничавост може да се очаква от една партия, според която няма проблем мъж да бие жена си?

А как оценявате новата партия "Продължаваме промяната"?

Те са компетентни и като патриоти осъзнават своя дълъг на първо място към страната си. От друга страна им липсват както опит, така и утвърдена позиция в българската политика. Виждам още и един стратегически риск: възможно е "Продължаваме промяната" не да мобилизират допълнителни избиратели, а да отнемат гласове от реформаторските партии. А това ще навреди на всички онези, които желаят ново начало в България.

Пандемията от коронавирус е една от ключовите теми в момента: България всекидневно умират стотици хора. Какво значение има това за изборите?

По мое мнение прекалено много хора се оплакват от политиката за справяне с пандемията, но въпреки това не се ваксинират. Такова противоречие главата ми просто не го побира. Защото всеки български гражданин има пълната възможност чрез ваксинацията да се предпази ефикасно от коронавируса. Но това е лична отговорност на всекиго, не само на политиката.

Борба срещу пандемията, съдебната реформа, планът за европейските пари – служебното правителство има предостатъчно работа. А добра ли е равносметката му?

Задачите му са очевидни и всъщност става дума главно за борба срещу корупционните структури и за ефикасна антипандемична политика. Хора искат промяна, но получават застой. Лично според мен отговорност за това положение носят не толкова отделни министри, колкото конституцията, която позволява непрекъснато да се сформират нови служебни правителства, вместо да принуди едно ново мнозинство да поеме отговорността. Но това са кардинални въпроси, на които България трябва сама да си отговори. А за мен е ясно, че то не може да стане от днес за утре.

Румен Радев изглежда като сигурен победител на президентските избори. Дали някой от другите кандидати изобщо има някакъв шанс?

И според мен Румен Радев води. А доколкото всички смятат същото, възниква опасността от ниска избирателна активност. Което не е добре.

Тези избори "две в едно" са поредният национален вот през тази година: виждате ли у населението признаци на умора, спад на доверието, разочарование, омърлушване?

Така е, лично аз смятам, че българската конституция изтощава демокрацията. Защото конституцията би трябвало да упражнява по-силен натиск върху партиите, да ги принуждава към сговор и преодоляване на противоречията. Та нали чисто аритметично мнозинствата са налице. Просто досега те не са трансформирани в политика.

Съществува ли опасността България да се превърне в президентска република, а Радев да стане новият "силен човек"? Дали това, което преживяваме в момента, е политическа криза или пък някакъв преход?

Не виждам такава опасност. България преживява криза на партиите, не на държавността. Според мен страната и обществото са стабилни. А мнозинството от хората искат промяна. Такова е общото настроение, което самите хора в България създадоха чрез упоритите си протести през лятото на 2020 година. И партиите трябва да уважават и респектират това желание. Да уважават и респектират собствения си народ.

 
 
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivand
    #18

    Хората в България искат промяна, но получиха подмяна. Главната роля на подмяната бе възложена на другаря президент Радев Решетников и обгрижващата го и уж забранена тоталитарна и репресивна Дс служба. А някой протестъри останаха с пръст в устата. Не може със стари муцуни със петолъчки на челата да се гради нова и просперираща и европейска България. Олигархията на другарите особено тези които бяха арестувани и с повдигнати обвинения плащайки на когото трябва си постигнаха целите, като дори започнаха

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #17
  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #16
  4. SILENCE
    #15
    Отговор на коментар #14

    Какво общо имат онези дръгливци с тези нормални хора?

  5. полк. Дрангов
    #14

    Кво слагате минуси? Юпитата на царо не ви ли изработиха достатъчно?

  6. полк. Дрангов
    #13

    Искат промяна и получават новия проект на КГБ - Цъкльо и Кокорчо и малкото юмруче в кадифена ръкавица.

  7. Коментарът е изтрит в 16:04 на 10 май 2023 от автора.
    #12
  8. Мислимотор
    #11

    Германците са ни подобни в едно нещо със сигурност - те също са страхливци. Оттам им е и педантизмът, и Дранг нах Остенът, и работохолизмът. Но поне си имат де факто двукамарен парламент -- Бундестаг и Бундесрат. Да, германците се учат от грешките си по най-трудните начини. Защото са страхливци! Но все пак се учат. А ние на всичко отгоре сме инати и повтаряме грешките си, докато сме живи. За по-нататък разчитаме на поколението след нас, също добре инструктирано и подготвено за живота... за живот без респект и без полет.

  9. Мислимотор
    #10

    Абсолютно вярно!
    Тъкмо това си мислех: Ще влезнат в Народното събрание отново тумбите на ОПГЕРБ, сЛафчо и ДПС, и ще превърнат този най-важен -- макар и безотговорен -- орган в пошло, вулгарно и много скъпо струващо -- във време и пари, все наши! -- шоу.
    Манолев, Ненков, Деси Атанасова, Тошко, Рамаданите ...
    Само ще пречат на работата, за да върви далаверата.
    В застой сме от 12 години.
    Всъщност изпадаме от играта със страшна сила.
    спомнете си времето на Иван Костов, уважението с което се ползваше

  10. Коментарът е изтрит в 17:36 на 24 януари 2024 от автора.
    #9

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.