Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Глобална България"" предлага обществено-частна структура да управлява еврофондовете

0 коментара

Сдружението "Глобална България" организира семинар на тема "Европейските структурни фондове. Опитът на Финландия в партньорството" на който лансира идеята си за създаването на обществено-частна структура, която да осигури приемственост в управлението на еврофондовете.

Координаторът на "Глобална България" Цветелина Бориславова заяви при откриването, че размерът на средствата в европейските фондове може да надхвърли 4% от брутния вътрешен продукт, след присъединяването на България към ЕС през 2007 г.

Според нея процентът на усвояемост на средствата от европейските фондове от България е далеч от оптималния. Кратки приветствия към форума прочетоха вицепремиерът Пламен Панайотов и министърът на външните работи Соломон Паси.

Министърът на финансите Милен Велчев заяви, че страната ни се справя много добре с усвояването на средствата по ФАР. Доказателстгво за това бил факта, че от 2004 г. страната ни ще получава 157 млн. евро., което е повече от планираното увеличение с 20 процента.

Велчев каза, че проектите по ИСПА са големи и затова видимите резултати от тях се забавят. Той обаче даде за пример започналото вече изграждане на летище "София" и началото на проектите за депа за отпадъци в няколко големи града.

Заместник-министърът на земеделието Меглена Плугчиева информира, че има сериозно увеиличение на броя на одобрените поректи по програма САПАРД. Докато през 2000 г. са одобрени общо 50 проекта, то само на последното заседание са гледани 120. Досега одобрение са получили 781 проекта, като за част от тях вече са разплатени 140 млн.лв.

Тези средства представляват 49% от бюджета на програмата за 2000 г. и 24% от този за 2001 година.

Директорът в "Европейски институт" Юлиана Николова показа данни на министерството на финансите за усвояването на еврофондовете към 31 август тази година. Според тях по финансовите меморандуми по програма ИСПА досега има отпуснати 909 млн. евро. От тях са договорени проекти за 151 млн. евро, а на изпълнители са платени едва 14 млн. евро.

През 2001 г. по ФАР България е получила 147 млн. евро. От тяха са договорени проекти за 37.9 млн. евро и са платени 17.5 млн. евро. Николова коментира, че сериозен проблем пред участието на българските неправителствени организации в проекти по еврофондовете е високите изисквания за финансови обеми, които те не покриват.

Директорът на Института за пазарна икономика Красен Станчев каза, че по отношение на усвояването на еврофондовете е необходима повече публичност. Според него много често за дадени проекти се подбират непходходящи партньори. Той даде пример с търговския арбиртраж по който за партньор е избрана Австрия, която не се слави с добър опит в тази област сред европейските страни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.