Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гръцкият премиер иска вот на доверие след краха на коалицията заради името на Македония

Министърът на отбраната напусна правителството заедно с партията си

5 коментара
Гръцкият премиер иска вот на доверие след краха на коалицията заради името на Македония

Гръцкият премиер Алексис Ципрас съобщи, че ще поиска вот на доверие от парламента, след като коалиционният му партньор напусна правителството и то остана без парламентарно мнозинство, откривайки възможността за предсрочни избори, предаде Ройтерс.

По-рано в неделя министърът на отбраната на Гърция и лидер на партията "Независими гърци" Панос Каменос обяви, че неговата партия ще се оттегли от коалиционното правителство, тъй като не приема договора със съседна Македония за името ѝ, постигнат миналата година между гръцкия премиер Ципрас и македонския му колега Зоран Заев.

Той допълни, че шестимата министри от партията му ще излязат от правителството.

Малко по-късно Ципрас заяви пред журналисти: "Аз взех моето решение и информирах председателя на парламента, чие незабавно ще задвижим конституционната процедура за подновяване на доверието към моето правителство"

Вотът на доверие се очаква да бъде гласуван следващата седмица. Каменос заяви, че депутатите му няма да подкрепят Ципрас.

Коалицията на Ципрас има 153-ма от общо 300 депутати в гръцкия парламент, като 145 са от неговата партия "Сириза", която освен това е подкрепяна от един независим депутат. "Независими гърци" има 7 депутати.

Според социологическите проучвания "Сириза" изостава с 12 пункта от консервативната партия "Нова демокрация", която също се противопоставя на споразумението с Македония и заплашва да го блокира.

Пламенен ляв политик, Ципрас спечели изборите през 2015 г. с обещания срещу мерките за финансови икономии, но се наложи да прилага, за да спаси страната си, изпаднала до ръба на фалит и приела международен спасителен план. Гърция излезе от спасителната програма в средата на 2018 г.

Каменос, който е в коалиция с Ципрас от 2015 г., никога не е прикривал враждебното си отношение към споразумение с Македония, чийто парламент вече гласува конституционните промени, за да се именува тя Северна Македония, както се договориха Ципрас и Заев. Споразумението има силната подкрепа на ЕС и САЩ, тъй като разрешаването на спора между двете страни ще отвори пътя за присъединяването на Скопие към евроатлантическите структури.

"Срещнах се с премиера, имахме доста дълъг разговор. Имахме сътрудничество, което продължи цели четири години в правителство на националното единство. Ние успяхме да извадим страната от меморандумите. Първата цел бе постигната. Но темата за Македония не ми позволява да не пожертвам поста си. Благодарих на премиера. По националния въпрос това сътрудничество не може да продължи. "Независими гърци" се оттегля от правителството", заяви Каменос.

В Гърция обаче има сериозна съпротива срещу това името на съседната държава да съдържа названието на северната гръцка област Македония, в което гърците подозират териториални претенции.

Каменос обяви по-рано, че споразумението е национално предателство и многократно заплаши да напусне коалицията, ако документът бъде внесен за ратификация в гръцкия парламент, което се очаква да стане по-късно този месец.

Каменос каза, че всяка сделка, включваща името "Македония" за названието на съседната държава, е неприемливо, тъй като то е неотменно свързано с гръцката цивилизация и култура.

До момента правителството разчиташе, че споразумението ще мине в парламента с гласовете на лявоцентристки и независими депутати.

Междувременно гръцката прокуратура разследва телефонни заплахи срещу депутати, които в изявления подкрепят споразумението.

Опозицията настоява за референдум за името на "Северна Македония".

Македонският премиер Заев се натъкна на огромни трудности, но в крайна сметка успя да договори парламентарна подкрепа за конституционните промени, които бяха гласувани в петък.

Двете страни постигнаха споразумение за името през юни м.г.. То обаче ще стане факт едва след като го гласува и гръцкият парламент.

Заради вътрешнополитически скандал през октомври оставка подаде и гръцкият външен министър Никос Коцияс. Той бе архитект на споразумението с Македония, но напусна заради сблъсък с Каменос и неудовлетворен, че не е получил достатъчна подкрепа от Ципрас.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. безпартийна
    #5

    Искането на вот на доверие е твърде рискована, но достойна позиция. Ние имаме опит с един такъв вот, когато Филип Димитров го поиска, а "национално отговорната" партия му тегли един депесарски шут. Как тръгнаха нещата след това всички знаем. Така че, Ципрас е много смел, но последствията ще понесат всички (или почти всички) гърци. При това името Северна Македония въобще не застрашава Гърция. По-скоро нас.

  2. lindentown
    #4

    Крайно време е от "Да, България" да напишат едно заявление за прием в ПЕС ( партията на европейските социалисти) и да се свърши с форумната мъка. Без това Сергей, като шеф на ПЕС, ще помогне, а и Ицата ако в заявлението припомни, че дедо му е виден масковски комунист-интернационалист през 30-те, работата е направо опечена.

  3. lindentown
    #3

    И с'я к'во излиза - всичкото десни в Европа са путинофили и русороби, а всичкото леви ( куманисти,цоциалисти и пр.) са анти-рушняци и баш-евроатлантици.

  4. Практик от София
    #2

    Москва, 29.10.2018
    Гръцкия министър на отбраната Панос Камменос:
    "Русия остава стратегически партньор на Гърция".
    Това изявление бе направено на среща с руския му колега Сергей Шойгу.
    "Бих искал да кажа, че Гърция от много години има стратегическо партньорство с Русия, а също така използва оръжейни системи, създадени от руската отбранителна промишленост. Поддържаме ги в работно състояние и бихме искали да обсъдим как можем да продължим сътрудничеството си”, добави Каменос и продължи да плонжира:
    "Гърция

  5. Лизи Гугуткова
    #1

    Александър Дугин плаши Македония с преврат, подготвян от ЦРУ Врачката на Путин заиграва със страховете на македонците, опитвайки се да блокира пътя им към ЕС и НАТО faktor

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.