Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Исканията на Русия. И крайно нелепият отговор от България.

38 коментара
Исканията на Русия. И крайно нелепият отговор от България.

Русия изисква от България нещо като фиктивно членство в НАТО. На фона на подобни "оферти", тезата за разполагане на батальон, който да е само български, изглежда все по-нелепа. На какво се надява България?

Руската позиция по отношение на Източна Европа (и в частност България), изразена от Кремъл, а и от посланик Митрофанова в нейно интервю пред български медии, се състои в следното:

1) Русия допуска номинално членство на България в НАТО, но без никакви бази, стратегически оръжия и войски от съюзнически държави на българска територия (както и на територията на цяла Източна Европа);

2) Ако това не стане, Русия смята, че може да предприема военни мерки (не изключващи дори агресия) спрямо съседни държави (Украйна най-вече) и да заплашва с оръжие страни членки на НАТО, най-малкото като ги прави "мишени";

3) Цената на газа има силен политически компонент за Русия: една про-руска позиция може да доведе до по-изгодни газови договори;

4) С номинално (фиктивно) членство в НАТО България би избегнала военна заплаха от Русия ("да стане мишена") и евентуално би си гарантирала изгодни цени за газ.

Защо този отговор е нелеп

Не сме чули все още реакция от страна на българското правителство на тази позиция. Вярно е, че не на всяко изказване трябва да се реагира. Но на фона на подобни "оферти" българската теза за разполагане у нас на "батальон на НАТО, който е всъщност само български", изглежда все по-нелепа. Същото важи с по-голяма сила и за "личните" изказвания на военния министър Янев, който по-скоро създава впечатление, че вече е приел руските предложения. В крайна сметка НАТО е инструмент за колективна отбрана на държавите членки. Тази отбрана не може да се реализира без дислокация на сили в случай на необходимост. Членството в НАТО губи смисъл, ако всяка страна се пази сама или пази само себе си.

Затова няма нищо страшно и даже е добре управляващите да артикулират принципната позиция на страната ни ясно:

- България е суверенна държава, а не непълноценен субект, включен в зона на поделени влияния на велики сили;

- България третира и другите държави като суверенни, в това число и Украйна. Не можем да дадем съгласие за това, че външната политика на трета държава (Украйна) принадлежи на Русия или на когото и да било друг, различен от украинците;

- Гаранцията за българския суверенитет е и колективен – чрез НАТО и ЕС:

- При заплаха отвън България има право на колективни действия, които включват дислокация на натовски войски и техника на наша територия;

- Необяснимото струпване на 100,000 руска армия на границата с Украйна е заплаха за поне регионален конфликт на границата на ЕС и НАТО;

Нужна е принципна позиция

- В такава ситуация всъщност е задължително задействането на някакви колективни системи за сигурност. Разбира се, пропорционално и като начало поне на символично ниво, за да се демонстрира, че тези системи бързо могат да бъдат приложени при евентуална ескалация на напрежението. Това е и смисълът на дислоцирането на силно ограничени контингенти на НАТО в Източна Европа;

- Надеждата на България е, че до ескалация няма да се стигне и всички притеснения, които Русия има, могат да бъдат решени на масата на преговорите.

В крайна сметка някой смята ли сериозно, че която и да е част от НАТО иска да извършва агресия спрямо Русия днес или в обозримо бъдеще? Подобни паранои, ако съществуват, трябва да бъдат подложени на интензивна дипломатическа терапия. Т.е. преговори с Русия за ограничаване на разполагането на стратегически оръжия, както и договаряния на параметри за сигурност в Европа са задължителни и трябва да бъдат задълбочени. Но без те да са насочени към създаване на руска санитарна зона и фиктивни членки на НАТО, чиято външна политика да се решава отчасти в Москва.

Разбира се, всичко това е нужно да се облече в съответния дипломатически език. Но принципната позиция не е обидна за никого: напротив, тя е основа за честни и уважителни отношения между суверенни държави.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

38 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Iosif Ivanov
    #38

    Военният мин.Янев е приел руската иддея за България, президента Радев също но се е объркал със значението на знамената, мин.ппредседателят Петков е такъв, защото е посочен от Радев - България е твърдо в и за НАТО, но не съвсем!оЧестни медународни отношения не могат да съществуват със струпване на стохилядна армия, хибридни трикове и поставяния на условия! Има две възможности за Путин - нахлуване в Украйна и връщане на армията назад по местата и в казармите комбинирано с международни похввали и вътрешно "УРА" за победата!

  2. Коментарът е изтрит в 18:54 на 8 февруари 2022 от автора.
    #37
  3. дреалист
    #36

    "Новият премиер на МАкедония също е завърщил ХАрвард... Тъй ли? Значи и той има гейски акаунт?

  4. Milanova Magda
    #35
    Отговор на коментар #31

    Глупости! Защо не четете , преди да пишете.

  5. Milanova Magda
    #34

    Принципната позиция е да не се допуска чужда армия и въоръжение на наша територия / независимо чия е/. Трябва да се изгражда наша собствена дееспособна армия, каквато беше до 89г., въпреки , че бяхме членове на Варшавския договор, чужди войски нямаше!

  6. Iosif Ivanov
    #33

    Исканията на Русия са смайващо арогантни до степен на сигурно пренебрежение, отговорът на българското правителство е сервилен "ние сме в НАТО в момента от немай-къде", страхът ни диктува за "газот"! Двуличие и страха са катастрофални показатели Бай Ганьо, ще изгубиш мускалите някъде колкото и да ги скътаваш и да се опитваш да хитруваш!

  7. Аслан Юриев
    #32

    Странно че все още има хора които не разбраха че с изборите от 14-ти и 21-ви ноември руснаците победиха в България

  8. Филка Русофилка
    #31

    дo #19:
    1. Paзбoйничecкa бoлшeвишкa Pуcия, зa втopи път cлeд цapcкa Pуcия, oбяви вoйнa нa Бългapия, нe „зa дa зaщити cъюзникa cи CAЩ“, a зa дa я пpeвъpнe в бoлшeвишкa пуcтиня, кaктo пpeдcкaзa Xитлep, чeтeйки дoнeceнaтa oт Coбoлeв нoтa нa cъюзникa му пapтaйгeнoce Cтaлин;
    2. Бългapия oбяви вoйнa нa CAЩ, зa дa бъдe oкупиpaнa oт CAЩ и дa ce cпacи oт pуcкo-бoлшeвишкa oкупaция, pecп. oт ликвидиpaнeтo ѝ кaтo дъpжaвa.
    Цap Бopиc III и дpугитe бългapcки дъpжaвници ca били нaяcнo, чe Гepмaния щe зaгуби вoйнaтa,

  9. ABV
    #30
    Отговор на коментар #29

    златане, златане, ти да не би да си завършил университета в Нюрнберг, че си почитател на хитлер? А шрьодер да не би да е завършил мгу? Дано с продаването на обувки да се справяш по-добре!

  10. Zlatan
    #29

    От ПП която има 67 депутати, 43 сао завършили с парите на ф ондация "Авмерика зоа България", а Петков и много сруги са завършили Харвард, който е официален филиал на ЦРУ. Та Петков пхровеждал проруска политика според някои болни мозъци?? За сведение новият премиер на Македония също е завършил Харвард, както и премиерът на Гърция Мицотакис

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.