Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кадастралната карта на България трябва да е готова до 5 години

0 коментара
Валентин Йовев

До пет години трябва да бъде готова окончателно кадастралната карта на цялата страна. Това съобщи заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Валентин Йовев по време на форум за инвестиции в имоти в София.

В момента се работи по преобразуването на картите на възстановената собственост и на земеразделителните планове на кадастрални карти, каза Йовев.

Предстои изчистването на т.нар. явни и фактически грешки, които са най-много в линейните обекти в зоните около урбанизираните територии, където граничат със земеделските земи, допълни той.

След това предстои надграждането на кадастралните карти със специализирани карти за редица територии в страната, като например за свлачищните райони.

Към момента специализирана карта има само за Черноморското крайбрежие, стана ясно от обясненията на Валентин Йовев. Специализираните карти дават повече допълнителна информация на гражданите и бизнеса.

В началото на ХХІ век, по времето на правителството на Симеон Сакскобургготски, беше начертан план до 2015 г. страната да е покрита с кадастрална карта. Тъй като това не се случи, тъй като регистрите бяха разпръснати между две министерства – на регионалното развитие (за урбанизираните територии) и земеделското (за земята) и общините с цел ускоряване на процеса в края на втория мандат на правителството на Бойко Борисов се взе решение всички кадастрални карти да минат под шапката на Агенцията по кадастъра.

Зам.-министърът на регионалното развитие призова представителите на местната власт за по-голяма инициативност по отношение електронния достъп до услуги свързани с кадастъра.

С почти всички общини има разговори в страната за откриване на офиси за обслужване на граждани с кадастрална информация, за улеснение на населението и бизнеса, каза Йовев.

В момента се разработва нова Национална жилищна стратегия за периода 2017 – 2030 г. Документът трябва да е готов до края на ноември.

Целта е на базата на анализ и проучвания за състоянието и потребностите на жилищния сектор да бъде разработен нов "работещ" модел на българската жилищна система, каза Валентин Йовев.

По думите му новият модел трябва да намери решение на някои основни проблеми с остарелия и неподдържан жилищен фонд, т.нар. саниране; рискът от конструктивни проблеми в част от сградния фонд; високата енергоемкост; ниския комфорт и нездравословни условия на обитаване и други.

"Разработваната в момента жилищна стратегия ще съдържа цялостен пакет от цели на държавната жилищна политика, средствата за постигането им и отговорностите на заинтересованите страни – гражданите, държавата, общините, частния и неправителствения сектори", коментира Йовев.

Последната Национална жилищна стратегия е от 2007 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.