Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Какво ще избере Новото време - МиГ или Ф-16

0 коментара

С идването на всяко ново правителство в София се активизира лобирането за закупуване на нови или модернизация на стари МиГ-ове. Така беше при Виденов, при Софиянски и Костов. По времето на служебния кабинет на Стефан Софиянски Русия дори предложи на България кредит от половин милиард долара, за да закупим МиГ-овете по посочени от тях цени ( два пъти по-скъпи от Ф-16).

Сценарият с МиГ-овете върви и сега.

Основният въпрос на пръв поглед е дали българската армия ще се сдобие с МиГ-ове или с американски самолети. Покрай тази дилема, обаче, възниква още един не по-маловажен въпрос и той е кой определя политиката в областта на въоръженията.

Както е известно, България навлиза в решителния етап на подготовката за срещата на върха на НАТО през април 2002 г., където ще се вземе решение дали страната ще бъде поканена за членство. В този контекст странни изглеждат противоречивите сигнали, които идват от Министерството на отбраната, Генералния щаб и депутати от НДСВ във връзка с политиката по снабдяването на армията със самолети.

Във вторник началникът на корпуса за противовъздушна отбрана ген.майор Димитър Георгиев заяви публично, че идеята България да закупи американски изтребители F-16 вече не е актуална. Според него е излишно да се харчат пари за рециклирана американска техника, каквито били F-16 и предстои да бъде одобрена оферта за модернизацията на наличните самолети МиГ-29.

Няма решение нито на Министерство на отбраната, нито на друго ниво, България да се откаже от придобиването на изтребители F- 16, каза главнокомандващият ВВС Стефан Попов, началник на Георгиев, за mediapool. Според него ген.майор Димитър Георгиев е изказал свое лично мнение. Стефан Попов потвърди, че разговорите с американското правителство за придобиване на изтребители F- 16 и други самолети продължават, но още няма конкретно решение.

Междувременно депутатката от НДСВ Нонка Матова завява в интервю за пловдивския вестник "Марица", че договорът с международния консорциум EADS за извършване на основен ремонт и модернизация на МиГ -29 е пред финализиране и ще бъде подписан до края на септември. Ходът на преговорите бил следен лично от премиера Симеон Сакскобургготски и директора на кабинета Стоян Ганев.

Ако последното е вярно, то означава, че вече има политическо решение за цялостна модернизация на МиГ -29 и разговорите с американското правителство за пакета, който би бил предоставен за придобиване на изтребители Ф -16, са прекратени.

В интервю за в."Монитор" министърът на отбраната Николай Свинаров казва, че в икономически план проблемът ще бъде изяснен, след като се вземе политическо решение. Становището на генералния щаб е, че нямаме възможност да закупим американски самолети, в това число Ф- 16 и Ф -18. Възможният вариант е да модернизираме самолетите МиГ, казва министър Свинаров.

Заместник-министърът на отбраната Георги Пасков в интервю за БНР изрази лично мнение, че " Ф-16 са едни сравнително не толкова модерни самолети, така че всичко е въпрос на икономическа преценка. Ако ремонтът на МиГ-29 излиза много по-икономически целесъобразно за държавата, ние ще вървим в тази посока. Идеята по принцип на екипа е да стоим на едни железни икономически принципи".

В същото време в интервюто пред "Монитор" министър Свинаров посочва, че "всичко, което касае въоръжение и техника и ориентация към НАТО, ще бъде в ресора на заместник-министър Ради Найденов", който от понеделник ще поеме функциите си.

На официалното запитване на mediapool пресцентърът на Министерството на отбраната отговори, че все още няма официално решение за самолетите. На експертно ниво ГЩ и командването на ВВС работят по процедура за евентуална модернизация на МиГ. Все още няма становище на ГЩ, съобщи пресцентърът на министерството.

Отново днес началник на ГЩ ген. Михо Михов каза пред журналисти в Пловдив, че е "предвидена малка реконструкция на наличните МиГ - 29 с цел възстановяване на бойната готовност за участие в операции. В момента в действие са само три самолета МиГ-29". Казаното от ген. Михов означава, че ГЩ се придържа към досегашната позиция на министерството, а именно, да се осъществи малка реконструкция, която да позволи възстановяване на бойната готовност. Главният въпрос, обаче, каква ще е политиката на правителството във връзка с военните самолети, все още предстои да бъде решен.

Отделен е въпросът дали министърът ще толерира изявите на висши военни, като тази на началника на корпуса за противовъздушна отбрана ген.майор Димитър Георгиев. Един от основните критерии за членство в Алианса е постигане на солиден цивилен контрол в армията.

Ако прецедентът с изявлението на ген.майор Димитър Георгиев мине безнаказано, това ще е явен знак за слабостта на цивилното ръководство и че занапред висшите военни ще могат да се налагат като решаващ фактор при вземането на политически решения във връзка с отбраната и армията. А това, от своя страна, ще е явен негативен сигнал за хода на реформата в отбраната и въоръжените сили и ще бъде разчетен много бързо и еднозначно от НАТО.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.