Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кандидатите за членство искат определяне на срокове за разширяването на ЕС

0 коментара


7 май 2001

Министрите на външните работи на тринайсетте страни кандидати за членство в ЕС, за пръв път имаха възможност да обменят идеи за бъдещето на Европа с колегите си от Съюза, предаде АФП. Идеята бе на шведския външен министър г-жа Ана Линд в качеството ѝ на председател на Съвета на министрите. Срещата се състоя под формата на работен обяд в края на неофициалната среща на външните министри на ЕС в шведското градче Нюкьопинг.

Петнайсетте министри от ЕС се надяваха просто да обсъдят бъдещето на европейските институции с колегите си от страните кандидати, но вместо това разговорът се обърна към искането на кандидатите да се уточнят срокове за разширяването и да не се допуска ограничаване на достъпа им до общия пазар на труда, отбелязва Асошиейтед прес.

Българската позиция беше представена от главния преговарящ и заместник министър на външните работи Владимир Кисьов.

"Не мисля, че след приемането ни ще има поток от работници на Запад. Подобни драконовски ограничения не са необходими", изтъкна полският външен министър Бартошевски. Според чешкия му колега Каван предложението за седемгодишен преходен период преди отварянето на европейския пазар на труда към новите членки "няма нищо общо с фактите, но показва, че ЕС ще ни разглежда като второкласни страни".

Естонският външен министър Томас Хендрик Илвес подчерта, че евентуалното ограничаване на достъпа до общия пазар на труда може да намали подкрепата за ЕС в страните-кандидати.

След разговорите полският външен министър Владислав Бартошевски приветства "хубавата идея" за пряк обмен на мнения между страните от ЕС и страните-кандидати за бъдещето на Съюза. Според него "общите ценности", споделяни от всички европейци, трябва да са в основата на дебата за европейското бъдеще.

Чешкият първи дипломат Ян Каван също оцени срещата с Петнайсетте като "изключително полезна". Той добави, че сред страните-кандидати се очертават "общ подход" и "доста близки настроения и изводи". Каван подчерта, че няма опасност разширяването на ЕС до 28 страни-членки да доведе до размиване на интеграционните процеси.

"Да се обсъжда бъдещето на Европа без страните-кандидати е абсурдно", изтъкна естонският външен министър Томас Хендрик Илвес.

Някои от външните министри на страните-кандидати изразиха подкрепа за идеите на германския канцлер Герхард Шрьодер за федерализация на Европейския съюз, посочва Ройтерс. Полският първи дипломат Бартошевски обаче предупреди, че е необходима предпазливост с амбициозните проекти за европейско единство, и припомни подобните идеи на нацистите и на съветския режим, добавя Ройтерс. "Идеята на канцлера Шрьодер се основава на европейските утопии от 19-ти и 20-ти век", заяви полският министър.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.