Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кардиолози се разбунтуваха срещу намалените цени на пътеките

0 коментара
Кардиолози се разбунтуваха срещу намалените цени на пътеките
Кардиолози предупредиха във вторник, че животът на 3000 души с остри сърдечни състояния е застрашен, поради невъзможност да им се окаже съвременно лечение. Причината за недоволството е намалението в цените на някои кардиологични пътеки от следващата година. Според националния консултант по инвазивна кардиология доц. Божидар Финков намалението на цените е между 25% и 33%. “Орязването на средствата вероятно се дължи на грешка и на прибързани действия на хора, които явно са били подведени“, смята той.

“Ще се опитаме да убедим тези, които взимат решения, че има и по-добър начин да бъдат разпределени средствата за кардиология“, посочи Финков.

Доц. Юлия Джоргова, председател на Българското дружество по инвазивна кардиология, посочи, че за миналата година инфарктите у нас са били 12 660. За следващата година е осигурено лечение с първична ангиопластика на 2700 пациенти, вместо за 5 000, което по думите ѝ ще доведе до социална катастрофа.

Политиката на намаляване на разходите от страна на държавата кардиолозите вещаят, че ще доведе до “излишна смърт и инвалидизация на хиляди българи в активна възраст“.

Според специалистите държавата иска да спести между 1500 и 3000 лева от всеки спешен пациент с инфаркт и нестабилна стенокардия през 2011 година. Около 60% от пациентите, които се лекуват в инвазивната кардиология, са спешни и кардиолозите се опасяват, че заради орязаните средства ще се наложи пациентите да се лекуват по методи от преди 50 години.

Специалистите твърдят, че дори в момента кардиологичните пътеки, които се считат за едни от най-добре финансираните, са неодоценени.

Кардиолозите смятат, че срещу тях се води кампания, като се тиражират твърдения за източване на Здравната каса чрез извършване на ненужни манипулации на пациенти. Някои от тях обаче признават, че подобни практики има. Те настояват държавата да следи и да подвежда под отговорност нарушителите вместо да намалява цените на пътеките.

Здравният министър Стефан Константинов смята, че сметките на кардиолозите подлежат на дискусия. "Кардиолозите са заинтересована страна и има съмнение дали сметките, които са представили са точни. Такива скъпи процедури се правят често и на здрави пациенти, без те да имат нужда от тях", заяви Константинов пред бТВ.

За злоупотребите в инвазивната кардиология се говори отдавна като съмнения, че процедури се извършват на пациенти без нужната клинична картина имаше и в доклада на Изпълнителната агенция “Медицински одит“.

Преди три седмици пък бе проведена акция на МВР и ДАНС в районната здравна каса в Ловеч именно във връзка със схема, при която лекари са получавали пари, за да предпишат скъпи кардиологични манипулации. По неофициална информация цели автобуси с представители на малцинствата са били карани в определени клиники за извършване на “животоспасяващите процедури“. За разлика от случая със смъртта на недоносеното бебе в Горна Оряховица, обаче при тази полицейска акция няма арестувани, а информацията за нея се поднася пестеливо.

"Когато се говори за некоректните, всички казват "да, знаем това, но ние не сме от тези". За мен е много важно да има ясни правила между самите лекари и те взаимно да се контролират. Защото те са хората, които са компетентни да кажат дали един пациент реално има нужда от такава процедура или не", заяви Стефан Константинов.

Все пак министърът не изключва възможността някои цени на клиничните пътеки да бъдат ревизирани.

“Това, което е направено като остойностяване на пътеките, може да подлежи на дискусия. Постановлението ще излезе днес или утре в “Държавен вестник”, аз вече видях там някои дребни грешки, които може би са чисто технически допуснати”, каза Константинов.

Той не споделя мнението, че и в момента пътеките в кардиологията на недооценени: "През годините беше негласно споделяно мнението, че ако нещо се плаща на 100%, това са точно пътеките за инвазивна кардиология. И това може ясно да се види - ако се отваряха болници и отделения, те бяха именно в тази област. Как може една недофинансирана дейност в медицината да привлича такива инвестиции?".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.