Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кои са 12-те точки, които Скопие трябва да подпише за ЕС?

Каракачанов: Губим си времето!

15 коментара
Кадър от протест на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ в Скопие, сн. БГНЕС

Анекс към Договора за добросъседство с 12 точки. Това е условието на България, за да може Скопие да започне преговори за влизане в Европейския съюз.

През уикенда вицепремиерът Красимир Каракачанов потвърди изискванията на България, които разбуниха отново темата в Северна Македония, въпреки че правителството там обяви, че "смята да си почине от България", докато не минат изборите у нас. 

Опозиционният вестник "Република" пише, че управляващите в Северна Македония крият съдържанието на анекса и не се знаят всички точки в него. Той не е публикуван и от българска страна.

Какво пише в анекса? 

България твърдо Северна Македония да се откаже от свое малцинство в България, да се употребява цялото име Република Северна Македония и да докаже, че няма териториални претенции към България. 

Вероятно в него има и точки за официалния език в Северна Македония, историческите спорове и езика за омразата. 

Управляващите в Скопие вече публично заявиха, че не искат да подписват подобен анекс към договора от 2017 година. 

И към момента не е ясно какви ще бъдат конкретните механизми за контрол, ако Скопие не иска да изпълни и този анекс. България обаче вече предупреди, че дори да одобри преговорната рамката на Северна Македония за начало на преговорите, ще реагира по време на преговорния процес, който ще продължи с години.

Сега външният министър Буяр Османи казва в интервю за Радио Свободна Европа, че единственото решение и формула за България е да се върнем към принципите на договора, но и да се намерят механизми как той да се направи по-бърз, по-динамичен, за да се постигнат резултати, пише "Независен". 

В интервюто Османи посочва, че "сега, когато влизаме в друг съюз с други държави, и в НАТО, и в ЕС, с България, с Гърция, с Албания, на света не може да се гледа със същите очила от миналото", съобщи БТА. 

Османи добавя в интервюто, че договорите трябва да се спазват такива каквито са и това е задължение и за Скопие в случая с Договора за добросъседство с България. 

Договорът обаче се доказа като неработещ. От една страна той не доведе до решаване на спорните въпроси, а от друга България вместо да помага на Скопие по пътя му към ЕС, се оказа единствената членка на ЕС, която публично я блокира. 

Търси се пробив

През уикенда Каракачанов каза пред "Nova News", че Република Северна Македония има шанс да получи дата за преговори още януари или февруари, ако подпишат анекса с 12 точки, които сме предоставили.

ВМРО настоява твърдо за остър курс спрямо Скопие, като се очаква партията на Каракачанов да използва темата и в кампанията.

Тя се експлоатира и от ВМРО-ДПМНЕ в Северна Македония, която настоява правителството на социалдемократа Зоран Заев да не прави никакви отстъпки към София и организира улични протести по време на преговорите с България.

Тази седмица специалният представител на Република Северна Македония за отношенията с България Владо Бучковски ще направи нов опит за съживяване на разговорите със София.

В понеделник Бучковски започва консултации с представители на българското МВнР. Целта е връщане на доверието към Договора за добросъседство между двете страни.

На масата ще бъде сложен План за действие или така наречената пътна карта за прилагане на Договора, което е едно от трите основни искания на София. 

Каракачанов: Губене на време 

Каракачанов обаче не е оптимист, че може да има пробив.

"Докато в Северна Македония има език на омразата и някой там смята, че ще използва външни фактори, за да притиска България или че ситуацията в България ще се промени, след евентуално смяната на правителството пролетта тази година, няма смисъл да разговаряме и е губене на време", коментира в понеделник Каракачанов. 

"Смятам, че България има ясна позиция и е крайно време в Скопие да започнат да четат решенията на българския парламент. Мисля, че от капалъ чарши разговори няма смисъл. Г-н Бучковски е добронамерен човек. Той е с политически опит, грамотен човек, с добро отношение към България. Неслучайно е избран за преговарящ и посредник, но мисля, че властите в Скопие го използват. Той е използван, за да се демонстрира добра воля. Самият той има добра воля, но тези, които го изпращат, нямат добра воля", допълни Каракачанов.

По думите му в Скопие повече от три години не са направили нищо, а сега продължават да разчитат на това, че може да се постигне компромис.

Според министъра аргументът на Северна Македония, че има право да самоопределят идентичността си е несериозен.

"Никой не ти дава такова право. Имаш право да защитаваш своята идентичност такава, каквато е и оттогава, откогато е възникнала, а не крадейки чужда история да си създаваш фалшива идентичност и да ми казваш: "Ама не е европейско да ни отказвате да имаме своя идентичност". Вие си я имате. Идентичността, създадена от Коминтерна, си я имате", каза Каракачанов. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #15

    Има и доста по-ранни съобщения за българите:
    1. Хроникьорът Йоан Антиохийски от 7 в. съобщава за договора на император Зенон с българите от 480 г., като се опира на сведения и на по-ранни писатели като Йоан Малала (491-578), Приск Тракиец (410-472) и др.:
    „Съюзът на двамата Теодориховци* отново безпокоял римската държава, тъй като те опустошавали тракийските градове. По тази причина Зенон** бил принуден да повика за първи път българите като съюзници“;
    2. Епископ Магнус Феликс Енодий I (473-521)

  2. Борис
    #14
    Отговор на коментар #6

    Българският народ се е определил като български още през IX век. Като български го определят и неговите съседи, гърците, още през IX век. За справка вижте в "Пространно житие на Св. Климент Охридски" от Теофилакт Охридски, т.5.

  3. Мица
    #13

    Благодаря. Е, не съм чак такава познавачка. По идея коментар №6 ми харасва, но като няма точни определения какво се крие зад понятията? Дрънчи малко на кухо. Като това "обща история"...

  4. bez_ime
    #12
    Отговор на коментар #10

    Леко са ти объркани понятията. Борбите са между върховисти и централисти и след ПСВ между автономисти и федералисти...

  5. bez_ime
    #11

    Някой от форумние патрЕоти няма ли да ме осветли за тези 12 точки?

  6. Мица
    #10
    Отговор на коментар #6

    Каже нещо от общата ни история, за да си ясен. Събитие, личност. Автономисти и върховисти - те се избиваха. Това ли е общото? Или плащането на данъци на султана?

  7. bez_ime
    #9

    Някъде могат ли да се прочетат тези 12 точки???

  8. Антон
    #8

    Заглавието е подвеждащо, защото точката е само една - агент Иван да наблъска главите на турбо-патриотите с простотии, за да е близо до "мазнинката" след предстоящите избори...

  9. Практик от София
    #7

    Мазният комунист:

    "Но ВАШАТА медия промотира политики, които влияят на любимата ми България!
    Точно ВАШИТЕ политики ни карат да ви следим изкъсо и да ви намираме кусурите!"

    Какво да ви кажа ?
    Бивши сътрудници на ДС няма...

    Следят, дразнят, оплюват, цинично гримасничат...
    Започвайки да опошляват още с избора на никовете, аватарите и лозунгите си.
    Това са те, провокаторите от всички оттенъци на червено-кафявия политически спектър.

    "Любимата България...". Имат предвид НРБ. Идваща по любимост веднага

  10. Обектив
    #6

    Проблеми няма да има само тогава, когато отношенията се основават на историческата истина. И когато уважението е взаимно !
    Има една държава РБ с 1340 годишна история, народът в която преди 190 години се е самоопределил като "български" и е нарекъл своята езикова книжовна норма "българска".
    Част от тоя народ преди 75 години се самоопределя като "македонски", приема нова езикова книжовна норма с името "македонска" и преди 28 години създава своя независима държава РМ/РСМ.
    По-старата държава ще уважава

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.