Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

КС прекрати делото за Бюрото по защита на Иван Гешев

5 коментара
снимка БГНЕС

Конституционният съд (КС) прекрати делото за Бюрото по защита под контрола на главния прокурор поради отпаднал предмет. В самия край на мандата си 46-ото Народно събрание промени закона и отне контрола на главния прокурор върху институцията. Депутатите връчиха Бюрото на правосъдния министър, като отнеха и полицейските правомощия на неговите служитъели.

Преди парламентът да се заеме със случая, това стори президентът Румен Радев. През пролетта на тази година той атакува статута на Бюрото по защита с аргумента, че институцията има полицейски правомощия, а се намира под контрола на главния прокурор.

По конституция изпълнителната власт отговаря за сигурността в държавата, а не съдебната власт. Пред КС Радев посочи, че комбинирането на правомощията на главния прокурор с специфичните функции на Бюрото по защита надxвъpлят ĸoнcтитyциoннo peглaмeнтиpaнитe пpaвoмoщия нa пpoĸypaтypaтa.

Румен Радев обърна специално внимание на Бюрото, след като подчинените охранители на Гешев нахлуха в президентството през юли 2020 година. Акцията бе проведена, след като Радев подкрепи гражданските протести срещу правителството на Бойко Борисов и главния прокурор Иван Гешев. Гражданството недоволство започна след акостираното на Христо Иванов на плажа край летния сарай на Ахмед Доган в парк "Росенец".

След като депутатите промениха закона, КС решава, че проблемът е решен и няма нужда да се произнася. Това е стара практика на българския Конституционен съд.

Преди ден Румен Радев поиска от КС да прекрати и делото за гражданството на Кирил Петков без произнасяне, защото е безпредметно. Той напомня, че "първото" служебно правителство не съществува, а с това предметът на делото е изчерпан и отпада нуждата от решение по същество на казуса.

"В практика си Конституционният съд (КС) нееднократно е отчитал, че последиците от акта, предмет на конституционния контрол, трябва да съществуват към момента на произнасянето", пише в становището на държавния глава до съда.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. rusonefil
    #5
    Отговор на коментар #2

    Ха ха ще ти се. Има и то доста съществена причина, а именно правните последици от едно незаконно назначаване и валидността на актовете на незаконно назначен министър.

  2. rusonefil
    #4

    Сега решетниковчетата ще извадят пак двойния аршин и ще започнат да плюят, че предметът не е отпаднал, за разлика от вчера с казуса за фалшивата декларация за гражданство. Опааа ма те вече го правят. Хахаха колко са зле....

  3. BlueWater
    #3
    Отговор на коментар #2

    Конституционният съд е длъжен да се произнесе по случая, защото ще има още много правителства редовни и служебни. Може пак да има министри, които са се отказали от чуждо гражданство.

  4. Един препатил
    #2

    Не съществува абсолютно никаква причина да се мисли, че Конституционният съд няма да постъпи по същия начин и с делото за гражданството на Кирил Петков.

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.